Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-31, 17:24 Autor: Katarzyna Zawadzka

Duże zainteresowanie Białą Sobotą w Opolskim Centrum Onkologii [FILM]

Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii
Opolanie dbają o zdrowie! Dużym zainteresowaniem cieszyła się Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii w Opolu. Na miejscu można było m.in. wykonać mammografię, przebadać zmiany na skórze czy nauczyć się samobadania piersi. Opolanie skorzystali też z porad urologicznych, dietetycznych czy psychoonkologicznych.
Onkolog kliniczny Barbara Radecka podkreśla, że na przestrzeni ostatnich lat dokonał się kolosalny postęp w dziedzinie leczenia nowotworów. - Mamy coraz bardziej precyzyjną radioterapię, coraz lepiej trafiamy w cel, a chronimy zdrowe tkanki - mówi Radecka. - Im cel jest mniejszy, im mniejsza masa, którą musimy napromienić, tym większa dokładność i lepsza jest jakość naszego leczenia. Mamy ogromny postęp chirurgii małoinwazyjnej, chirurgia laparoskopowa w onkologii, chirurgia endoskopowa, to znaczy, że drogą kolonoskopii możemy usunąć nawet nowotwór - dodaje.

Na naszej antenie chirurg onkolog Tomasz Sachańbiński mówił o profilaktyce nowotworów skóry. Wspomniał także, że na wzrost ich występowania wpływa także nasz sposób pracy.
- W tej chwili 11-12 miesięcy w roku siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach i narażenie na promieniowanie ultrafioletowe jest stosunkowo niewielkie. Potem dostajemy dwa tygodnie urlopu i jedziemy nad polskie morze albo gdzieś zagranicę i ta nieprzygotowana skóra dostaje mocny impuls promieniowania ultrafioletowego, co zazwyczaj kończy się poparzeniem słonecznym. To są czynniki, które zwiększają ryzyko tego, że w którymś momencie pojawi się coś złego - podkreśla Sachańbiński.

- Szacuje się, że nowotworów dietozależnych mamy od 40 do 60 procent - mówiła na naszej antenie Joanna Gruszka - dietetyk kliniczny. Wspomniała także o tym, dlaczego tak ważne jest ograniczenie węglowodanów w naszej diecie. - Glukoza, ale bardziej insulina, która wydziela się w organizmie pod wpływem tego, ile zjemy cukru czy węglowodanów uruchamia wszystkie szlaki metaboliczne prowadzące do nowotworzenia. Na pewno osoby, które z powodów chorobowych mają wysoką insulinę, te osoby, które jedzą dużo słodyczy, więc często podnoszą sobie poziom insuliny, osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą mają zdecydowanie większe ryzyko nowotworów w związku z insuliną - dodaje.

Celem Białej Soboty było zachęcenie do wykonywania badań profilaktycznych i przypomnienie o tym, że wczesne wykrywanie chorób ma ogromne znaczenie dla skutecznego ich wyleczenia. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej 2021-09-25, godz. 07:50 Przyjdź na piknik, zaszczep się i poznaj pracę służb ratunkowych! W Kędzierzynie-Koźlu sobota upłynie pod hasłem… Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć w najbliższą sobotę (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Na placu przed starostwem powiatowym odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »