Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-30, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

1. Brzeski Pułk Saperów ma 77 lat. Urodziny jednostki świętuje całe miasto [ZDJĘCIA]

Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Brzescy saperzy świętują dziś (30.07) 77. rocznicę powstania swojej jednostki.
Wydarzenie rozpoczęła msza w intencji saperów. Tuż po niej na Placu Polonii Amerykańskiej odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom. Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu płk Grzegorz Oskroba przypomniał też historię jednostki, zwłaszcza jej wkład we wcielaniu do Polski ziem odzyskanych.

- Oddajemy hołd żołnierzom naszej jednostki, którzy walczyli o Warszawę i Wał Pomorski. Brali udział w forsowaniu Odry i Nysy Łużyckiej. Wodowali mosty na Wiśle i Odrze. Prowadzili rozminowanie Warszawy, Pomorza, dawnych Prus Wschodnich, Dolnego i Górnego Śląska - wymieniał.

W uroczystościach wziął udział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Przemawiając do zebranych wskazywał na wysoki i godny do naśladowania poziom brzeskiego pułku.

- Dziś możemy, w wolnej Polsce, świętować święto jednostki, która jest chlubą tego miasta i tego regionu, i polskich sił zbrojnych. Wasz profesjonalizm, wasze oddanie, stanowią inspirację dla żołnierzy innych jednostek i dla społeczności lokalnej - powiedział.

Wyrazy uznania dla pracy brzeskich saperów złożył także wojewoda Sławomir Kłosowski, który dziękował im za całokształt służby, przypominając, że niejednokrotnie wykracza ona poza swoje podstawowe założenia.

- To nie tylko państwa codzienna służba, ale również realizacja wielu zadań z zakresu zabezpieczenia akcji antycovidowej, z zakresu prowadzenia szczepień. To dzięki państwa pomocy, wsparciu, mogliśmy tę akcję z sukcesem realizować w województwie opolskim - dodał.

Po apelu uruchomiono fontannę trytona, która znajduje się w ogrodzie miejscowego klubu garnizonowego. To wspólna inicjatywa wojska i władz miasta. Mieszkańcy mieli też możliwość zapoznania się ze sprzętem na co dzień wykorzystywanym przez saperów.

- Każdy żołnierz ma jakąś funkcję, specjalizację. Czy to nurek czy to saper, ale to, co widzimy tutaj, to jest wyposażenie każdego żołnierza w naszym pułku. Zaczynając od rzeczy podstawowej, jest to karabinek KBS Beryl. Karabinek szturmowy polskiej produkcji z rodziny kałasznikowa. Kolejnym elementem jest oczywiście hełm, tu mamy wyposażony w noktowizję. Do tego maska przeciwgazowa oraz indywidualny pakiet medyczny - wymienia st. szer. Łukasz Młocek.

Oprócz tego na brzeskim rynku można było zobaczyć wykrywacze min, pojazdy do ich neutralizacji, czy specjalne skafandry ochronne, używane podczas pracy z materiałami wybuchowymi.
płk Grzegorz Oskroba
Marcin Ociepa
Sławomir Kłosowski
st. szer. Łukasz Młocek

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 13:16 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Tak opolscy działacze Mniejszości Niemieckiej komentują wybory w Niemczech - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 12:29 Kompletnie pijany mężczyzna wybrał się do sklepu na motorowerze. Teraz czeka go wyjazd... do sądu 43-latkowi za jazdę po pijanemu grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. » więcej 2021-09-27, godz. 12:14 Pożar poddasza. Jedna osoba została ranna 6 jednostek straży pożarnej zostało zaalarmowanych po tym, jak dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w jednym z budynków przy ul. Habryki w Strzelcach… » więcej 2021-09-27, godz. 11:45 Stracili prawie 2 tysiące złotych, bo chcieli kupić meble ogrodowe w wyjątkowo atrakcyjnej cenie Skusiła ich atrakcyjna cena mebli ogrodowych, dziś nie mają ani pieniędzy, ani opłaconego towaru. Małżeństwo z powiatu brzeskiego dało się oszukać w… » więcej 2021-09-27, godz. 11:41 Rodziny zastępcze z całego województwa spotkały się w Wysokiej W miniony weekend po raz pierwszy na terenie powiatu głubczyckiego odbyło się Regionalne Spotkanie Rodzin Zastępczych. W okolicznościowym pikniku w przypałacowym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:55 Raport MZ: ponad 400 zakażeń w całej Polsce, ale od wczoraj nie ma zgonów. W regionie 4 nowe infekcje [INFOGRAFIKA] 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. Od wczoraj… » więcej 2021-09-27, godz. 10:30 Tegoroczne Piastonalia przeniosą się do Studenckiego Centrum Kultury Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w Opolu wrócą Piastonalia. Odbędą się jednak w zmienionej formie i potrwają tydzień. » więcej 2021-09-27, godz. 09:30 Śmiertelny wypadek w Ujeździe. Ciężarówka uderzyła w drzewo, droga jest zablokowana Samochód ciężarowy uderzył w przydrożne drzewo na ulicy 3 Maja w Ujeździe w powiecie strzeleckim. Kierowca zginął na miejscu - informuje policja. Przyczyny… » więcej 2021-09-27, godz. 08:33 Problem z wodą w Bierawie. Konieczne są prace remontowe Spora część mieszkańców Bierawy będzie dzisiaj (27.09) miała suche krany. Jak poinformował Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przerwa w dostawie… » więcej 2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »