Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 20:58 Autor: Daniel Klimczak

Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZDJĘCIA]

Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego typu statków powietrznych pilotowanych przez załogi z całej Polski.
Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od pogoni za lisem, która ruszyła z miejscowego stadionu. Dyrektor sportowy zawodów Jacek Barski wyjaśnia, że konkurencja ta sprawdza umiejętności sterowania balonem, co odbywa się między innymi poprzez zmiany wysokości, na których wiatr może przybierać różne kierunki.

- Najpierw startuje balon "lis", reszta załóg po około 5 minutach rusza w pogoń. Ten uciekający balon poleci około 20 minut, do pół godziny, i w miejscu lądowania wyłoży znak krzyża. Pozostałe załogi będą musiały woreczek z piaskiem, ten marker, zrzucić jak najbliżej celu - tłumaczy.

Przygotowanie balonu do lotu zajmuje wprawionej załodze od 10 do 15 minut. Najpierw przy pomocy wentylatorów czaszę wypełnia się zimnym powietrzem, które po ogrzaniu palnikiem gazowym, jest w stanie unieść całą konstrukcję. Przebieg lotu rejestruje i ułatwia nowoczesna technologia.

- Teraz potrzebujemy jeszcze ze 3 - 4 minuty żeby czasza się wypełniła maksymalnie zimnym powietrzem. Potem uruchamiamy palniki na 20 - 30 sekund i balon stoi - mówi Piotr Radomski.

- Mamy dosyć sporo sprzętu na pokładzie, między innymi flytech, czyli wysokościomierz, logery zawodnicze, do tego telefon, komputer zwykle. Trochę tego się nazbiera - zauważa Hanna Pyzik.

W otwarciu imprezy brał udział członek zarządu województwa Antoni Konopka. Samorządowiec zdradził, że miał w przeszłości okazję odbyć lot balonem.

- Wrażenie niezapomniane. 3 lata temu, pamiętam to jak dziś, ponieważ to w pewien sposób była realizacja marzeń. Pamiętam i start, tę skomplikowaną procedurę. Ale najbardziej to w pamięci utkwiło lądowanie - wspomina.

- Czy bym się odważyła? Trudno powiedzieć. Już zdążyłam się dowiedzieć, że można się wzbić nawet na 900 metrów, więc tylko do odważnych, uważam, ten sport należy. Jest on piękną tradycją w gminie Paczków - dodaje obecna w Paczkowie wicewojewoda opolski Teresa Barańska.

Impreza jest organizowana już po raz 5. W tym roku potrwa do soboty. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, możliwe będzie jednak rozegranie części konkurencji także w niedzielę.
Jacek Barski
Zawodnicy
Antoni Konopka, Teresa Barańska

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: w kraju potwierdzono 813 infekcji, z czego 13 w regionie. Trwają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla… 13 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (24.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 infekcjach… » więcej 2021-09-24, godz. 21:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »