Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-22, 16:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W czasie budowy kanalizacji natrafiono na szczątki żołnierzy z II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
W czasie budowy kanalizacji we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew, natrafiono na ludzkie kości. Rok po tym zdarzeniu, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, przeprowadzona została ekshumacja szczątków. W trzech położonych obok siebie grobach znaleziono kości 7 osób – żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
- Rok temu kopali studnię i trafili na kości – mówi pani Marianna, u której w ogródku znaleziono szczątki. - Przyszła policja kryminalna i powiedziała. Mówię im, że tu był pomnik, to na pewno są tu gdzieś jakieś umarłe. Nie że ruskich znaleźli, powiedzieli, że znaleźli jakieś kości i szukają, kto tu jest. Ludzie tu wiedzą, że tu jacyś byli pochowani, ale było o tym cicho.

Pierwsze podejrzenia mówiły o tym, że są to szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Dzisiaj w trakcie ekshumacji okazało się, że to Niemcy.

- Znaleźliśmy nieśmiertelniki członka batalionu zastępczego i lazaretu rezerwowego z Rostoka – mówi Andrzej Latusek z fundacji Silesia, która prowadzi ekshumację. - Na nieśmiertelniku nie ma danych typu imię i nazwisko, jest tylko jednostka plus numer personalny tego żołnierz oraz grupa krwi. Ten żołnierz, który miał nieśmiertelnik z lazaretu zapasowego, najprawdopodobniej był podoficerem. Zachowały się elementy dystynkcji. Ten żołnierz miał też sygnet. Na sygnecie są jego inicjały plus mapa Krymu i data 1942. Najprawdopodobniej ten żołnierz brał też udział w walkach na Krymie.

Przy żołnierzach znaleziono metalowe i plastikowe elementy umundurowania, niezbędniki, zegarek kieszonkowy, damską spinkę czy zapalniczkę. Zachowały się także skórzane buty i wełniane skarpetki.

Kości zostaną dokładnie opisane i zbadane, a następnie przewiezione do Nadolic Wielkich pod Wrocławiem, gdzie są chowane szczątki ekshumowanych w naszym regionie żołnierzy Niemieckich.
Pani Marianna
Andrzej Latusek

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »