Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-11, 13:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. "Musimy pamiętać o ofiarach i przekazywać to młodzieży" [FILM, ZDJĘCIA]

Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonal
Parlamentarzyści, przedstawiciele rządu w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Dokładnie 78. lat temu ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na obywatelach II RP na Wołyniu.
Obchody w stolicy regionu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele franciszkanów, a następnie delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającej ludobójstwo na Kresach.

- Dzisiaj obchodzimy rocznicę strasznego mordu, który rozpoczął całą tę hekatombę ludzi zamieszkałych na Kresach Wschodnich II RP i musimy o tym głośno mówić - mówił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Blisko 100 tysięcy ludzi pomordowanych w bestialski i okrutny sposób. Jeżeli my o nich nie będziemy pamiętać, to kto za kilka lat będzie pamiętał o tej okrutnej zbrodni. Ta straszna tragedia była skrywana przez dziesiątki lat, dopiero w 2016 roku Sejm uchwalił to święto, jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Powinniśmy zawsze o tych ofiarach pamiętać i przekazywać to młodzieży.

- Dla nas Sybiraków, takie dni jak dzisiaj są bardzo ważne. Możemy wówczas pamiętać i wspominać tych, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób - dodaje Danuta Szeliga z opolskiego Związku Sybiraków. - Każdy z nas jest dotknięty jakąś tragedią, jakimś palcem Bożym. To, że się to wszystko przeżyło, to jest niesamowite. My kresowiacy jesteśmy naznaczeni tym Marszem Sybiraków. Jak ktoś zna słowa tego marszu to wie, o czym mówię. W nim jest zawarta cała ta nasza tragedia - Wołynia i mordowania.

Jednym ze świadków tych tragicznych wydarzeń był Mirosław Żarczyński z opolskiego Związku Inwalidów Wojennych, który w tamtym czasie mieszkał ze swoją rodzinną na Wołyniu.

- Przez kilka miesięcy napadali, bo mieszkaliśmy w kolonii i domy były jakieś 500 metrów od siebie oddalone. Rabowali, zabierali wszystko ze spiżarni, jedzenie, pierzynę i narzędzia. To trwało do jesieni, a potem zaczęły się mordy na większą skalę. Mordowano całe wioski. U nas wtedy zaczęli tworzyć obronę.

- Dla mnie to dzisiejsze święto jest bardzo osobiste, bo moi przodkowie brali w tym udział - podkreśla Renata Wojciechowska, pełniąca obowiązki naczelnika opolskiej delegatury IPN.

- Na szczęście nie zginęli, ale pamiętam opowieści dziadków. Z racji wykonywanego też zawodu, mam dostęp do wielu takich materiałów i informacji. Dla mnie jest to bardzo szczególny dzień i uważam, że powinniśmy pamiętać o każdej osobie z osobna, tak aby ta pamięć nigdy nie umarła.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
Sławomir Kłosowski
Danuta Szeliga
Mirosław Żarczyński
Renata Wojciechowska
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]
Opole upamiętniło 78. rocznicę Rzezi Wołyńskiej [fot. M.Matuszkiewicz]

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »