Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-27, 17:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie. Za ich obsługę odpowiada ZUS

szkoła [fot. Katarzyna Doros]
szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Rodzina [fot. https://pixabay.com/pl]
Rodzina [fot. https://pixabay.com/pl]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 1 lipca wnioski "Dobry Start" składane mogą być tylko elektronicznie [fot.M.Matuszkiewicz]
Zmiany w rządowym programie "Dobry Start". Od 1 lipca wnioski będzie można składać tylko w formie elektronicznej, obsługą programu zajmie się ZUS. Z pomocy finansowej w kwocie 300 złotych może skorzystać każdy uczeń, bez względu na dochody w rodzinnie. Pieniądze przeznaczone są na wyprawkę szkolną.
- Program dedykowany jest dzieciom od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. roku życia. Wprowadzone zmiany mają przyśpieszyć cały program i być udogodnieniem dla rodziców oraz uczniów - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Jest to zdecydowane skrócenie czasu wypłaty tych świadczeń. Za pomocą wniosku elektronicznego skraca się droga rozpatrywania. Już nie będzie tak jak do tej pory, poprzez gminy, powiaty, pod kontrolą wojewody, a później dopiero wojewoda wypłaca środki finansowe. Teraz będą one bezpośrednio wypłacane poprzez ZUS. Zmiana jest taka, że rodzice, którzy już korzystali z programu w nowym wniosku będą musieli wpisać numer konta bankowego, na które pieniądze zostaną przesłane.

Wnioski będzie można składać poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną oraz PUE ZUS. Jeśli ktoś nie będzie potrafił tego zrobić, to może liczyć na pomoc opolskiego oddziału ZUS, który przygotował specjalne punkty informacyjne.

- My deklarujemy, że każdy zainteresowany, kto nie ma konta na PUE może liczyć na naszą pomoc. Oprócz naszych placówek ZUS będziemy wychodzić na zewnątrz. Zostały podpisane listy intencyjne z Pocztą Polską i regionalnymi oddziałami KRUS. Tam, gdzie będzie taka potrzeba, to nasi konsultanci będą takie profile zakładać - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od jego rozpatrzenia.

Dodajmy, że od początku programu do rodzin w naszym regionie przekazano 90,1 milionów złotych, a pomocą objęto blisko 100 tysięcy uczniów.
Sławomir Kłosowski
Sebastian Szczurek

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 18:05 Pilnują bezpieczeństwa i szkolą. Nad nyskim jeziorem ratownicy mają pracowite lato W czasie sezonu wakacyjnego ratownicy WOPR nie tylko strzegą bezpieczeństwa kąpiących się, ale także ich szkolą. Oferta jest szeroka - od karty pływackiej… » więcej 2021-07-25, godz. 18:00 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 16:40 W Otmuchowie wiatr nie sprzyjał żeglarzom - z dwóch dni regat ścigać mogli się tylko w niedzielę [ZDJĘCIA] Na Jeziorze Otmuchowskim rozegrano regaty o puchar starosty nyskiego i memoriał Franciszka Ela. Zaplanowana na dwa dni impreza z powodu niesprzyjającej pogody… » więcej 2021-07-25, godz. 16:00 Wcześniej zrobili podbudowę, teraz ułożą asfalt - remont ulicy Strzeleckiej w Łaziskach Jeszcze tylko jedną drogę w gminie Jemielnica czeka remont. Samorząd wykonał już większość prac zaplanowanych na ten rok. To, co pozostało na liście… » więcej 2021-07-25, godz. 15:59 Niedziela pod znakiem pożarów na polach. Płonie m.in. zboże na pniu W powiecie strzeleckim, namysłowskim, nyskim i kędzierzyńsko-kozielskim strażacy walczyli w niedzielę z pożarami na polach. W powiecie namysłowskim zapalił… » więcej 2021-07-25, godz. 15:30 Strażacy się szkolą z gaszenia pożarów i ze współpracy z mediami Prawie 30 strażaków z jednostek OSP z terenu powiaty strzeleckiego bierze udział w kursie dowódców działań ratowniczo-gośniczych. W programie szkolenia… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »