Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 17:39 Autor: Grzegorz Frankowski

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y

Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś w Pawłowiczkach wojewoda opolski Roman Kłosowski wspólnie z parlamentarzystkami Violettą Porowską i Katarzyną Czocharą przekazał czeki dla trzech gmin z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, beneficjentów tego rządowego programu. Gmina Cisek otrzymała 350 tys. zł, Pawłowiczki 243 tys. zł, a gmina Reńska Wieś 63 tys. zł.
- To był wielki błąd, że o tych gminach i o tych ludziach zapomniano po 1989 roku – powiedział na konferencji wojewoda Sławomir Kłosowski. – O to nam chodzi, żeby w tych właśnie zmianach realizowanych obecnie w naszym kraju, ci mieszkańcy tych małych miejscowości zyskiwali, czuli się dowartościowani, za to co nie było im dane przez te lat 30, po 1989 roku.

- Gmina Pawłowiczki otrzymane pieniądze przeznaczy na zagospodarowanie terenu zielonego w Urbanowicach - informuje Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek. – Prace polegają na zbudowaniu całej infrastruktury 260 metrów tras pieszo-rowerowych, dwie altanki, dwa oczka wodne, oczywiście oświetlenie. Wiele drzew będzie nasadzonych. Zyska to również taką strukturę małego parku, więc mieszkańcy na pewno będą z tego korzystali.

W gminie Cisek za 350 tys. zł zostanie przeprowadzony kompleksowy remont dawnego dworca PKP w Sukowicach. – Planujemy go przeznaczyć na funkcjonowanie zarówno sołectwa, jak i ruchu turystycznego – mówi Rajmund Friszko, wójt Ciska.

Z kolei gmina Reńska Wieś otrzymała 63 tys. zł na przebudowę drogi w Łężcach. – Na 15 miejscowości, w trzech były takie prężnie działające PGR-y. Dlatego też złożyliśmy trzy wnioski do tego naboru - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

- Przez lata nikt nie myślał o wsparciu dla tych ludzi. Na szczęście teraz będzie inaczej – powiedziała Radiu Opole posłanka PiS Violetta Porowska. – Więc się pieniądze znalazły i to jest 300 mln zł. Po raz pierwszy taka pula i się okazało, że było zainteresowanie olbrzymie również na terenie województwa opolskiego. Ale co najważniejsze, ci ludzie wiedzą, na co te pieniądze przeznaczyć.

- Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna rzecz, bo zdaję sobie sprawę, jak takie gminy funkcjonują – mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. – Wreszcie między innymi tacy ludzie, którzy mieszkają w takich miejscach poczują zmiany, poczują to, że również mogą żyć w godnych i takich naprawdę właściwych warunkach. Oni, dzieci, to jest bardzo ważne dla mnie osobiście.

Przypomnijmy, że opolskie gminy na 29 zadań otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych blisko 14 mln złotych. W kraju, w tym rozdaniu RFIL trafi do gmin 340 mln zł.
Sławomir Kłosowski
Jerzy Treffon
Rajmund Friszko
Tomasz Kandziora
Violetta Porowska
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »