Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA]

Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany
Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki remont od czasu budowy konstrukcji, czyli lat 40. XX wieku. Celem było przystosowanie śluz do III klasy drogi wodnej. Wymieniono ponad 60-tonowe drzwi, ale zostały zabytkowe mechanizmy. Obecnie nie będą one sterowane ręcznie, a elektronicznie. Jest bezpieczniej i nowocześnie.
- Teraz mamy nowoczesną drogę wodną klasy III gotową do żeglowania - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

- Mechanizmy, które tutaj mamy to mechanizmy jeszcze przedwojenne, które zostały odpowiednio naprawione. Renowacja została przeprowadzona tak, żeby też oddać ducha tych śluz. Oczywiście jest nowsza automatyka, nawet te lampy ledowe. Wszystko co obecnie jest, powoduje, że to zużycie energii, które tutaj choć nie było duże, to będzie jeszcze mniejsze. Wiemy, że każdy kilowatogodzina zaoszczędzona jest ważna.

- Inwestycja trwała blisko 3,5 roku i została zakończona w terminie, mimo pandemicznych trudności - mówi Mirosław Podraza, dyrektor obszaru kolejowego firmy Skanska, który nadzorował modernizację śluz.

- Od 1989 roku właściwie to pierwsze tak wielkie nakłady na przywrócenie sprawności obiektom hydrotechnicznym w województwie opolskim. Modernizacja wszystkich 6 obiektów na Kanale Gliwickim łączących go z Odrą kosztowała 250 milionów złotych. Ten drugi etap modernizacji dwóch śluz w Sławięcicach i w Nowej Wsi kosztował blisko 70 milionów złotych.

- Przede wszystkim skraca się czas śluzowania - dodaje Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora RZGW Gliwice.

- Taką ciekawostką jest to, że każda z komór śluzy ma pojemność 5800 m3, co w przeliczeniu daje 290 tysięcy stalowych wiader wody. Celem tej modernizacji było usprawnienie, dlatego został uruchomiony kanał śluzowania oszczędnościowego, który umożliwia przepompowywanie wody z jednej śluzy do drugiej, więc czas śluzowania się skraca z 30-40 minut do 15-20.

- Inwestycja ma ogromne znaczenie dla Opolszczyzny. Tworzymy miejsca pracy i przywracamy żeglowność w regionie - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Od 1989 roku właściwie to pierwsze tak wielkie nakłady na przywrócenie sprawności obiektom hydrotechnicznym w województwie opolskim. Modernizacja wszystkich 6 obiektów na Kanale Gliwickim łączących go z Odrą kosztowała 250 milionów złotych. Ten drugi etap modernizacji dwóch śluz w Sławięcicach i w Nowej Wsi kosztował blisko 70 milionów złotych.

- To bardzo ważna i strategiczna inwestycja - mówi poseł PiS Katarzyna Czochara. - Otwieramy wrota do żeglugi śródlądowej i przywracamy transport rzeczny. Ale będzie to też miało wpływ na rozwój turystyki śródlądowej.

- Ten Kanał Gliwicki to wielki kawał historii, ale to również wielki kawał historii gospodarczej i siła naszego regionu opolskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego regionu, Opola i całej Opolszczyzny. To siła wynikająca z drogi odrzańskiej - dodaje poseł PiS Violetta Porowska.

Przypomnijmy w ramach poprawy żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej i pierwszego etapu modernizacji Kanału Gliwickiego wyremontowano 4 śluzy: Rudziniec, Kłodnica, Łabędy i Dzierżno.
Przemysław Daca
Mirosław Podraza
Katarzyna Czocha, Violetta Porowska
Sławomir Kłosowski
Marcin Jarzyński
Zakończenie remontu śluz odrzańskich w Sławięcicach [fot. Marcin Boczek]
Zakończenie remontu śluz odrzańskich w Sławięcicach [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »