Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-07, 15:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu ma światowej klasy nowy mammograf. "Badanie zajmuje zaledwie 10 minut"

Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Nowy mammograf w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. A. Pospiszyl]
Po miesięcznej przerwie dzisiaj (07.06) zostały wznowione badania mammograficzne w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Pacjentki mogą korzystać z nowego urządzenia najwyższej klasy w przebudowanej i odświeżonej pracowni. Nowy mammograf zastąpił wysłużone, 21-letnie urządzenie, które do szpitala trafiło po powodzi ze Szwecji, dzięki staraniom ówczesnej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej.
- Badania są szybkie, nieinwazyjne i zajmują zaledwie 10 minut – mówi dr Mariola Adambska-Cholaś kierująca pracownią mammograficzną. - Chciałabym bardzo zachęcić kobiety do badań mammograficznych. Może takim argumentem będzie fakt, że regularnie wykonywana mammografia zmniejsza umieralność na raka piersi o 30-35%. Wydaje mi się, że ten argument powinien przemawiać do każdej kobiety, powinien je zachęcić. Nie bójmy się mammografii. Mamy światowej klasy aparat mammograficzny w powiecie, więc korzystajmy z badań.

Remont pracowni i zakup mammografu to koszt niemal 1,25 mln zł. 150 tys. na ten cel przekazało Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, 220 tys. to pieniądze szpitala, pozostałą kwotę pozyskano z dotacji unijnych.

- Wspólnym staraniem oddajemy do użytku pracownię, która może uratować życie i zdrowie mieszkanek naszego regionu – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Rola samorządu jest bardzo ważna, bo to dzięki samorządowi, ale przede wszystkim dzięki funduszom europejskim, które samorząd pozyskał, mogliśmy dofinansować zakup mammografu, którego wartość to 1 mln zł, kwotą 800 tys. zł.

Kobiety mające więcej niż 50 lat mogą bezpłatnie wykonać mammografię raz na dwa lata, dzięki programom profilaktycznym Narodowego Funduszu Zdrowia. Miasto Kędzierzyn-Koźle dopłaca do badań pań między 40. a 50. rokiem życia. Nadal jednak zbyt mało pań wykonuje badania mammograficzne.

- Niestety wśród kobiet najczęściej występującym nowotworem jest rak piersi – mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Oby pacjentek z tą dolegliwością było jak najmniej. Niestety wiemy o tym, że ilość tego typu schorzeń, zagrożenie rakiem piersi zwiększa się niestety w ostatnich latach. Dlatego ważne jest, żeby panie maksymalnie wykorzystały tę pracownię mammograficzną do badań profilaktycznych.

Nowa pracownia mammograficzna już działa. Pacjentki są rejestrowane telefonicznie na bieżąco. Obecnie dostępne są terminy na badania z początkiem lipca.
Mariola Dambska-Cholaś
Zuzanna Donath-Kasiura
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 13:00 Polityka mieszkaniowa, zdrowotna, rozwój opieki nad najmłodszymi, przyjazny rynek pracy. To mają być filary Strategii… Opolszczyzna, obok województwa świętokrzyskiego jest na szarym końcu demograficznym. W naszym regionie rodzi się najmniej dzieci, a społeczeństwo szybko… » więcej 2021-08-04, godz. 12:38 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 12:22 Wyszedł z więzienia, cztery razy napadł i okradł tego samego mężczyznę. 54-latek szybko może wrócić "za krat… Czterokrotnie został napadnięty i okradziony przez tego samego napastnika. W połowie lipca do jednego z opolskich komisariatów zgłosił się 84-latek, który… » więcej 2021-08-04, godz. 10:55 Biegi Tropem Wilczym 15 sierpnia w pięciu opolskich miastach. Trwają zapisy W pięciu opolskich lokalizacjach 15 sierpnia zostanie zorganizowany 'Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych. '. Termin wydarzenia ze względu na… » więcej 2021-08-04, godz. 10:53 Raport MZ: 3 nowe infekcje COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju 4 zgony i 164 zakażenia 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 10:15 Trwają konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Dziś debata z udziałem opolskich samorządówców Samorządy oczekują na propozycje rządu, same też prowadzą działania na rzecz większej dzietności. » więcej 2021-08-04, godz. 09:15 Granat w paczce w siedzibie firmy kurierskiej przy ul. Partyzanckiej w Opolu? [AKTUALIZACJA] W jednej z firm kurierskich przy ulicy Partyzanckiej w Opolu znaleziono granat bez zawleczki. Tak wynikało z pierwszych informacji, do jakich dotarł nasz reporter… » więcej 2021-08-04, godz. 07:15 Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki… » więcej 2021-08-04, godz. 07:00 Strzelce Opolskie: są pierwsze wyniki prac ekshumacyjnych - więźniów chowano nago, trumny wrzucano jak popadnie [Z… Po tygodniu od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich odkryto kilkadziesiąt jam grobowych, pochodzących… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »