Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-06, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Nigdy dość tej modlitwy, o jedność i jeszcze lepsze pojednanie". Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górę św. Anny [ZDJĘCIA]

26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
26. Pielgrzymka Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górze św. Anny [fot. M.Matuszkiewicz]
List Podsekretarza Stanu w MSWiA cz.1 [mat. OUW]
List Podsekretarza Stanu w MSWiA cz.1 [mat. OUW]
List Podsekretarza Stanu w MSWiA cz.2 [mat. OUW]
List Podsekretarza Stanu w MSWiA cz.2 [mat. OUW]
Przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych modlili się o jedność i wsparcie. Na Górze św. Anny odbyła się 26. pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych. W tym roku pod hasłem "Pojednanie, wolność, odrodzenie w Chrystusie". Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja. W pielgrzymce uczestniczył również ambasador Niemiec w Polsce.
- Na chwilę obecną to pojednanie jest bardzo dobre, jeśli chodzi o mieszkającą tutaj mniejszość niemiecką i Polaków. To też zasługa takiej pielgrzymki, jaka dzisiaj ma miejsce - mówi Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec.

- Jestem pod wielkim wrażeniem, rzeczywiście jest to bardzo istotne, aby takie pielgrzymki miały miejsce. Ja jestem po raz pierwszy tutaj w regionie, a Góra św. Anny była zawsze tą górą pojednania między Polakami a Niemcami. Jest to istotne miejsce na mapie mniejszości.

- Jedność to jest taka wartość, o którą zawsze trzeba walczyć - dodał biskup opolski Andrzej Czaja.

- Obudzić bowiem stare demony podziałów, waśni i sporów można bardzo szybko. Dlatego nigdy dość tej modlitwy, o jedność i jeszcze lepsze pojednanie. Jednak dzisiaj tutaj nie będzie to taki temat wiodący, bo mamy też rocznicę powstań śląskich. Chcemy też dzisiaj pamięcią modlitewną ogarnąć tych, którzy na tych ziemiach ginęli.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego oraz marszałkowskiego. Jak podkreślił Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski taka pielgrzymka buduje nasze relacje. Jest ona ważna dla całego społeczeństwa. - Tym bardziej, że mam dzisiaj do spełnienia pewną misję. Mam do odczytania list od pana ministra do uczestników pielgrzymki i bardzo się z tego cieszę, że możemy się tutaj wszyscy razem spotkać. Dodatkowo jestem po rozmowach z panem ambasadorem Niemiec, które odbyły się w piątek i jestem z nich bardzo zadowolony.

- Jesteśmy chrześcijanami, mieszkańcami Śląska, my się modlimy w języku niemieckim, ale są też Romowie, którzy modlą się w swoim języku. Razem chcemy dziękować Bogu za to, co otrzymaliśmy - dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Dla samych wiernych pielgrzymka to już tradycja. Niektórzy z nich uczestniczą w niej od samego początku.

- Ja się urodziłam tutaj na Śląsku, moi przodkowie też stąd pochodzą. Już jako 6-latka chodziłam tutaj na Górę św. Anny na odpusty i tak zostało. - Co roku tutaj jesteśmy, bo czuje się tym, do kogo ta pielgrzymka jest adresowana. Jestem z mniejszości niemieckiej. - To już jest moja 11 pielgrzymka. Jako mniejszość niemiecka mamy tutaj możliwość wyrażenia swoich poglądów, myśli tego, co czujemy, ale też spotkania wielu osób z naszego regionu.

Dodajmy, że uroczystości w sanktuarium połączono z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego, 30-leciem zawarcia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie oraz 30-leciem powstania Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Arndt Freytag von Loringhoven
biskup opolski Andrzej Czaja
Sławomir Kłosowski i Zuzanna Donath-Kasiura
Pielgrzymi

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej 2021-06-12, godz. 14:25 Posprzątali dawny obóz koncentracyjny, aby oddać hołd ofiarom. "Chcemy w ten sposób powiedzieć młodym ludziom o… Pracownicy IPN, wspólnie z harcerzami i członkami stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle posprzątali dziś (12.06) teren dawnego obozu koncentracyjnego… » więcej 2021-06-12, godz. 12:45 Noc w baszcie i kiermasz rękodzieła to weekendowe propozycje z Krapkowic Ten weekend to czas pierwszych imprez kulturalnych, które odbywają się na żywo, a nie w internecie. W Krapkowicach do wyboru są dwie propozycje - sobotnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »