Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-03, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ta tradycja ma ponad 100 lat. Mieszkańcy Klucza, Olszowej i Zimnej Wódki znów ozdobili swoje wsie dywanami z kwiatów [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody Bożego Ciała w Olszowej [fot. Łukasz Fura]
Obchody Bożego Ciała w Olszowej [fot. Łukasz Fura]
Tradycji stało się zadość. Dywany z kwiatów ponownie ozdobiły procesję Bożego Ciała we wsiach powiatu strzeleckiego. Mieszkańcy Klucza od rana układali kolorowe płatki w drodze do 4 ołtarzy. W tym roku, ze względu na pogodę wiele kwiatów jeszcze nie zakwitło, ale to nie przeszkodziło miejscowym w ułożeniu naturalnych dywanów. Dominował bez biały i fioletowy, róże, kaliny oraz żarnowiec.
- Od niedzieli zbieraliśmy kwiaty, trzeba było je później dać do jakiegoś ciemnego pomieszczenia, a dzisiaj je ułożyć - mówi Rajmund Muskała, sołtys wsi Klucz.

- Od 6 rano każdy wychodzi na posesję i robi swój odcinek. Każdy mieszkaniec, który ma siły i chęci, to pomaga, doradza. Do 9 jesteśmy gotowi. Przeszedłem wioskę od początku do końca i już jest wszystko gotowe. Daje nam to satysfakcję, że możemy zrobić coś nie tyle dla siebie, ile dla Pana Jezusa. W tym dniu to on wychodzi do ludzi, nie my do kościoła, tylko on do nas.

W Kluczu dywan ma około 800 metrów długości i pół metra szerokości.

- Najpierw układamy paproć, która jest dzień wcześniej zerwana i potargana na kawałki, a potem układamy kwiatki. W tym roku są głównie białe, ale dajemy, co mamy.

- Tam jest hostia z kielichem oraz krzyż. Każdy układa to, co się mu poukłada w głowie i jak mu się podoba. Robimy to już od kilku lat. - Szykujemy się na przyjście Pana Jezusa, przejdzie przez całą wioskę, przyjdzie dzisiaj do nas. Stąd przygotowujemy mu dywan z kwiatów, aby mógł godnie przejść przez całą miejscowość.

Podobne dywany powstały w Olszowej. Choć tutaj sposób ich układania jest inny. Najpierw na jezdni wysypywany jest piasek, a następnie pojawia się zielony podkład i kwiaty.

- Tak robimy, żeby utrzymać wilgoć, bo mamy procesję w samo południe, więc trzeba o te kwiaty walczyć, bo zwiędną. Później, to już jak kto woli. Jedni układają trawę, drudzy kwiaty. Ja mam mokry bez biały. - Każdy przy swojej posesji układa, a pomagają sobie wszyscy. - Od dziecka tak się nauczyliśmy i układamy.

Po przejściu procesji kwiaty będą wykorzystane jako kompost w ogródkach i nawóz na pola. Dodajmy, że dywany kwietne w tamtym roku wpisane zostały na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Teraz czeka na rozpatrzenie wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rajmund Muskała
Mieszkańcy Klucz
Mieszkańcy Olszowej
Przygotowania do uroczystości Bożego Ciała w Kluczy

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej 2021-06-12, godz. 14:25 Posprzątali dawny obóz koncentracyjny, aby oddać hołd ofiarom. "Chcemy w ten sposób powiedzieć młodym ludziom o… Pracownicy IPN, wspólnie z harcerzami i członkami stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle posprzątali dziś (12.06) teren dawnego obozu koncentracyjnego… » więcej 2021-06-12, godz. 12:45 Noc w baszcie i kiermasz rękodzieła to weekendowe propozycje z Krapkowic Ten weekend to czas pierwszych imprez kulturalnych, które odbywają się na żywo, a nie w internecie. W Krapkowicach do wyboru są dwie propozycje - sobotnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »