Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-01, 10:00 Autor: PAP (oprac. Agnieszka Stefaniak)

Akcja CBŚP w trzech województwach. Rozbity międzynarodowy gang, który wyłudził 1,7 mln dolarów [FILM, ZDJĘCIA]

Akcja CBŚP w trzech województwach. Rozbity międzynarodowy gang, który wyłudził 1,7 mln dolarów [wideo: CBŚP]
CBŚP rozbiło międzynarodowy gang oszustów, który wyłudził 1,7 mln dolarów od zagranicznej spółki. Pomógł pracownik jednego z brzeskich banków.
Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzili 1,7 mln dolarów od niemieckiego przedsiębiorcy. Zatrzymano 6 osób, w tym obywateli Polski, Ukrainy i czterech Nigeryjczyków.

Rzeczniczka CBŚP, nadkom. Iwona Jurkiewicz, przekazała we wtorek PAP, że do zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej doszło w wyniku drobiazgowej pracy śledczej.

- Wszystko zaczęło się, gdy jedna z niemieckich firm odkryła, że stała się ofiarą oszustwa. Łupem sprawców padło 1,7 mln dolarów, a trop prowadził do Polski, dlatego sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Opolu CBŚP i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu – podała nadkom. Jurkiewicz. Rzeczniczka biura śledczego poinformowała, że podane przez niemiecką stronę informacje nie pomogły polskim funkcjonariuszom w ustaleniu sprawców, ponieważ się nie potwierdziły.

- Dane osób czy adresy ich przebywania okazały się fałszywe. Aby ustalić sprawców śledczy musieli rozpocząć czynności od początku – podkreśliła nadkom. Jurkiewicz i zaznaczyła, że czynności te trwały ponad miesiąc. Funkcjonariusze w tym czasie "zbierali informacje, weryfikowali i analizowali je, prowadzili pracę operacyjną i procesową".

Nadkom. Jurkiewicz podała, że "namierzenie" sprawców było skomplikowane z uwagi na sposób, w jaki fałszowali swoją tożsamość. - Wszystko wskazuje na to, że podejrzani, korzystając ze sfałszowanych lub skradzionych dokumentów, w tym paszportów francuskich, holenderskich i portugalskich, uzyskiwali polskie dokumenty na pobyt czasowy w naszym kraju, podając jednocześnie nieprawdziwy adres zamieszkania – wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymania przeprowadzono w ostatnim tygodniu maja na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Ujęto pięć osób, w tym trzech Nigeryjczyków, Polaka i Ukraińca.

- Podczas działań zabezpieczono pięć fałszowanych paszportów różnych państw, przejęto także blisko 50 kart bankomatowych oraz dużą ilość dokumentów i kart telefonicznych. Zabezpieczono również blisko 2,6 mln zł na rachunkach bankowych oraz 25 tys. zł w gotówce – podała nadkom. Jurkiewicz.

Kolejny Nigeryjczyk został ujęty w placówce bankowej w Brzegu, gdy posługując się fałszywym dokumentem chciał założyć konto. Fałszywy dokument rozpoznał pracownik placówki bankowej. Bezzwłocznie poinformował o swoim odkryciu miejscową policję. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zatrzymali Nigeryjczyka posługującego się fałszywym paszportem. Jednocześnie przekazali informację o swoim działaniu funkcjonariuszom CBŚP. Szybko połączono te wątki, a zatrzymany mężczyzna okazał się elementem układanki.

Z materiału zebranego przez polskich śledczych wynika, że członkowie międzynarodowego gangu włamali się na konto poczty elektronicznej przedsiębiorstwa, a następnie – podszywając pod kontrahentów – żądali zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Pracownicy firmy przelewali pieniądze oszustom na podstawie fałszywie wystawionych faktur.

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, posługiwania się sfałszowanym dokumentem czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że niemiecka firma może nie być jedyną poszkodowaną w wyniku działania grupy - poinformowała rzeczniczka CBŚP.
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]
Akcja CBŚP w trzech województwach [fot. CBŚP]

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 17:45 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej 2021-06-12, godz. 14:25 Posprzątali dawny obóz koncentracyjny, aby oddać hołd ofiarom. "Chcemy w ten sposób powiedzieć młodym ludziom o… Pracownicy IPN, wspólnie z harcerzami i członkami stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle posprzątali dziś (12.06) teren dawnego obozu koncentracyjnego… » więcej 2021-06-12, godz. 12:45 Noc w baszcie i kiermasz rękodzieła to weekendowe propozycje z Krapkowic Ten weekend to czas pierwszych imprez kulturalnych, które odbywają się na żywo, a nie w internecie. W Krapkowicach do wyboru są dwie propozycje - sobotnia… » więcej 2021-06-12, godz. 12:30 "Zainteresowanie mieszkańców jest coraz większe". Trwa przyjmowanie wniosków w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego… - Miasto jest w dobrej kondycji finansowej, więc mamy kolejny rekord - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum… » więcej 2021-06-12, godz. 11:20 IMGW ostrzega. Sobota burzowa i deszczowa, możliwe opady gradu Po godzinie 13 nad Opolszczyznę dotrzeć mają burze - tak prognozuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów. » więcej 2021-06-12, godz. 10:50 Raport MZ: 239 nowych infekcji i 47 zgonów w kraju. Opolszczyzna z jednym z najmniejszych przyrostów zachorowań [IN… 239 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono ostatniej doby w Polsce. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w tym czasie zmarło 47 osób zakażonych patogenem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »