Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-12, 16:45 Autor: Katarzyna Doros

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się w opolskim zoo. Mają do dyspozycji własne M z oczkiem wodnym [FILM, ZJĘCIA]

Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo
Można już odwiedzać nowych mieszkańców opolskiego zoo. Tygrys Diego i dwaj lwi bracia Atos i Portos dziś (12.04) oficjalnie zaprezentowali się w nowym pawilonie. Wielkie dzikie koty powróciły do opolskiego ogrodu po blisko 25 latach. To właśnie dla nich konieczne było wybudowanie trzech wybiegów wewnętrznych i tyle samo wybiegów zewnętrznych.
- Przyszliśmy dzisiaj powitać lwy i zobaczyć uroczyste otwarcie wybiegu. M.in. po to, żeby się już załapać na lwy zaplanowaliśmy wizytę w opolskim zoo - mówią spotkani mieszkańcy.

- Lew ma wielką grzywę i jest bardzo duży - mówią Emilka i Kuba.

- Lubię takie groźne zwierzęta, bo one czasem szybko biegają. Wiem, że one przyjechały z Gdańska, Atos i Portos. Pierwszy byłem przy tygrysie, a drugi przy lwie - dodaje Tadek.

- Zwierzęta są przyjacielsko nastawione do człowieka. Oczywiście każde zwierzę jest inne, trudno powiedzieć o charakterze Diego, czyli tygrysa, ponieważ jest zbyt młody, to jest jeszcze dziecko - mówi Krzysztof Kazanowski, główny specjalista ds. hodowlano-dydaktycznych w zoo w Opolu.

- Lwy mają 3,5 roku, natomiast bardzo młody jest tygrys, on jest w zasadzie dopiero co odłączony od matki i ma 2 lata. Jeśli chodzi o lwy, to Atos z ciemniejszą grzywą, jest dominujący, który zawsze pierwszy wychodzi, pierwszy ma coś do powiedzenia i który wymaga postawy uległej od Portosa, czyli tego lwa, który ma jaśniejszą grzywę.

Wybudowanie odpowiedniego wybiegu, wyposażonego w drewniane podesty, konary, oczka wodne kosztowało ponad 9 milionów złotych. - To nasza największa inwestycja dotycząca budowy pomieszczenia dla zwierząt - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego. - Obiekt jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o tego typu obiekty dla dużych kotów, nie tylko ze względu na powierzchnię, ale również na rodzaj warunków, jakie stworzyliśmy, zbliżone do naturalnych. Cieszymy się z tego, że po 24 latach wróciły wielkie koty do opolskiego zoo.

- Obecność pięknego ogrodu zoologicznego jest powodem dumy dla mieszkańców i praktycznym sposobem spędzania czasu - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Są sposobem edukacji, uczenia dzieci poznawania świata przyrody, a przy okazji ogród zoologiczny pełni bardzo ważną funkcję związaną z ochroną bioróżnorodności i to druga taka nasza inwestycja w ostatnich latach w opolskim ogrodzie zoologicznym. Pierwszą była budowa pawilonu, gdzie można oglądać m.in. chronione opolskie szczeżuje i tropikalną przyrodę.

Przypomnijmy, że budowa wybiegów trwała od połowy 2019 roku do końca ubiegłego roku.

Mieszkańców opolskiego ogrodu zoologicznego można odwiedzać codziennie między godziną 9:00 a 15:00.
Diego, Atos i Portos zaprezentowali się na nowych wybiegach w opolskim zoo

Wiadomości z regionu

2021-05-08, godz. 11:10 Raport MZ. W kraju 4765 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Opolszczyźnie potwierdzono 165 zachorowań Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 312 osób. Minionej doby wykonano 63 455 test… » więcej 2021-05-08, godz. 10:45 Nowy gatunek prehistorycznego gada odnaleziony w Kocurach koło Dobrodzienia Skamieniałości kręgowców sprzed około 210 mln lat, w tym ryb dwudysznych, żółwi i nowego gatunku aetozaura - prehistorycznego gada przypominającego dzisiejsze… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 "Na razie wszyscy się cieszą z sytuacji, która jest, czyli że turystyka powoli jest odmrażana". Hotele wznawiają… W porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mówił o wznowieniu od dziś (8.05) działalności hoteli… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Za dwa miesiące zakończy się remont DW 454 w Ziemiełowicach. "Przy obecnej pogodzie roboty powinny być prowadzone… 2 lipca zakończy się przebudowa drogi w Ziemiełowicach. Obecnie ten prawie 3-kilometrowy fragment DW 454 między Jastrzębiem a Ziemiełowicami jest wyłączony… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Opole: ponad 100 dzieci może nie dostać się do przedszkoli. W placówkach brakuje miejsc W opolskich przedszkolach zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Już teraz wiadomo, że w tym roku nie wszystkie dzieci dostaną się do placówki. Obecnie… » więcej 2021-05-08, godz. 08:00 Gdzie można, budują ścieżki asfaltowe, a gdzie się nie da, ze specjalnej kostki przyjaznej rowerzystom Trwa budowa ścieżek rowerowych w Gogolinie. Obecnie powstają 4 takie trakty. Trzy z nich będą asfaltowe, co ułatwia jazdę na rowerze, rolkach czy poruszanie… » więcej 2021-05-08, godz. 07:45 12 mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu czeka na lokatorów. Najpierw jednak muszą je wyremontować Gmina Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła właśnie kolejną procedurę wynajmu mieszkań do remontu, a skorzystać mogą np. mieszkańcy, którzy szukają dla siebie… » więcej 2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »