Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-03, 15:40 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie ruszyli ze święconką. Ze względu na pandemię część z nich uczestniczy w nabożeństwach na zewnątrz kościołów [ZDJĘCIA]

Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Święcenie wielkanocnych pokarmów w opolskiej katedrze [fot. Daniel Klimczak]
Wielka Sobota to w Kościele katolickim czas modlitewnego czuwania w oczekiwaniu na zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z polską tradycją, tego dnia święcone są także pokarmy, które trafią na wielkanocny stół.
W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, w wielu parafiach święcenie pokarmów odbyło się przed kościołami. Tak było m.in. w opolskiej katedrze.

- Tradycję trzeba mieć i trzeba iść poświęcić. To jest nasza radość, pan Bóg jutro zmartwychwstaje - mówi pani Maria.

- Mamy w koszyczku kiełbasę, jajka oczywiście, baranka, babeczkę, chleb i sól. Czyli tradycyjnie - wskazuje pani Katarzyna.

- Ja mam czekoladowego króliczka, jajko-niespodziankę, pisankę, baranka, którego zrobiłam z papieru, chleb i takie drewniane pisanki, no i babeczkę - wymienia Ania.

- Nie obawiam się niczego. Po pierwsze jestem zaszczepiony, do tego znajduję się na zewnątrz i wobec tego nie widzę tutaj nikogo w promieniu 5 metrów, nie licząc pana - przyznaje pan Edward.

- Ja myślę, że w takich ciężkich czasach ludziom potrzebne jest utrzymanie tradycji, utrzymanie ciągłości. Żebyśmy po prostu czuli, że wszyscy jesteśmy rodziną - przekonuje pani Elżbieta.

- Tegoroczne święta nie będą się dla nas mocno różniły od dotychczasowych. My akurat sami spędzamy je już od jakiegoś czasu. W tamtym roku też byliśmy sami, mamy starszych rodziców, więc tak, jak w tamtym roku niestety będziemy sami - wskazuje pani Marlena.

Dodajmy, że zwyczaj święcenia pokarmów istnieje w naszym kraju od XIII wieku.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej 2021-04-20, godz. 20:00 Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu… » więcej 2021-04-20, godz. 19:30 Opolscy farmaceuci pomogą w rozwinięciu punktów szczepień. Uniwersytecki Szpital Kliniczny podpisał umowę z Okręgową… Blisko 140 farmaceutów z Opolszczyzny szkoli się w szczepieniach przeciw COVID-19. Osoby te będą mogły podjąć współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2021-04-20, godz. 19:00 Punkt masowych szczepień w Kluczborku najprawdopodobniej w tym tygodniu nie rozpocznie działalności Kluczborski punkt szczepień masowych przeciw COVID-19 jest już gotowy, ale pozostaje na razie nieczynny. Na stronie internetowej tamtejszego magistratu możemy… » więcej 2021-04-20, godz. 18:19 Opole: punkt szczepień na lodowisku Toropol jednak przyjmie jutro pacjentów. Udało się zamówić kolejne dawki szc… - Będziemy jutro jednak szczepić pacjentów na opolskim Toropolu - taką informację przekazał nam przed chwilą dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście… » więcej 2021-04-20, godz. 18:15 Nowy żłobek w Dobrodzieniu przyjął 30 dzieci. Obostrzenia epidemiologiczne wpłynęły na przełożenie otwarcia Udało się otworzyć nowy, gminny żłobek 'Kraina Uśmiechu' w Dobrodzieniu. Trzeba było przesunąć moment przyjęcia dzieci z racji obostrzeń epidemiologicznych… » więcej 2021-04-20, godz. 17:57 Wypadek na A4. Utrudnienia w ruchu na wysokości Krapkowic [AKTUALIZACJA] Autostrada A4 zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują między punktem poboru opłat Dąbrówka, czyli węzłami Opole Południe i Krapkowice. Według… » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Samorząd pielęgniarek i położnych obchodzi 30-lecie powstania. "To bardzo trudna praca" Mija 30 lat od powołania do życia samorządu pielęgniarek i położnych. Reprezentuje on najliczniejszą, bo ponad 300-tysięczną grupę wśród osób wykonujących… » więcej 2021-04-20, godz. 16:15 Urodziła dziecko w toalecie i je tam zostawiła. Noworodek się utopił, a kobieta usłyszała prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę i prawomocnie skazał na 4 lat więzienia Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła noworodka w toalecie, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »