Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-04, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

W wielkanocną niedzielę się odpoczywało, a w poniedziałek oblewano panny [FILM, ZDJĘCIA]

Jajko niejedno ma znaczenie - tłumaczą Helena Wojtasik i Elżbieta Oficjalska
Niedziela Wielkanocna była dawniej traktowana jako dzień bez dymu. Wtedy też ludzie nic nie robili, nie gotowali, nie zmywali naczyń. Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury i twórczyni ludowa zauważa, że Wielkanoc zawsze była traktowana jako wyższe święto nad Bożym Narodzeniem.
- Ludzie nie wychodzili z domu, nie spotykali się z rodzinami innymi niż swoi najbliżsi. Po prostu ten pierwszy dzień świąt spędzali tylko ze sobą, w zaciszu domowego ogniska, sycąc się jedzeniem, które przygotowali i rozmowami, na które nie było czasu wcześniej - mówi Helena Wojtasik.

Dopiero drugiego dnia w Poniedziałek Wielkanocny odwiedzanie panien zaczynało się od polewania wodą. - Każda panna chciała być oblana, to był sygnał, że jest do wzięcia. Natomiast ta, którą polanie ominęło smuciła się, że grozi jej staropanieństwo - dodaje Helena Wojtasik.

- Dziewczyny wypatrywały swoich ulubionych chłopaków, wtedy był to czas, że nie było telefonów, telewizji. Dziewczyny wykorzystywały swoje piękne pisanki, kroszonki, malowanki, drapanki, żeby dać sygnał swojemu wybrankowi. Na przykład jeżeli dziewczyna dała chłopakowi czerwone jajko oznaczało to, że ona go akceptuje i pozwala mu do siebie przychodzi. A jeżeli dawała mu dwa czerwone jajka to oznaczało tyle, co "przyślij mój drogi swaty, bo jesteśmy po słowie".

Z koeli mali chłopcy, którzy przychodzili oblać starsze panie otrzymywali jajka w kolorze zielonym, przeznaczone dla "szkolniaków".

- Jeżeli chciało się kogoś ważnego obdarować jajkami, to dawało się np. księdzu, ojcu, wujowi, stryjowi jajko, które było czarne. To symbolizowało szacunek, godność i bardzo duże oddanie. Np. fioletowe jajko dawało się starej pannie albo staremu kawalerowi - wyjaśnia Helena Wojtasik.

Jak zaznacza twórczyni ludowa kawaler, którego dziewczyna nie akceptowała i chciała się pozbyć, otrzymywał specjalne żółte surowe jajko. Dziewczyna rozbijała mu je w kieszeni spodni co było jednoznaczną odpowiedzią, że nie jest on dla niej.

Na naszej stronie internetowej i Facebooku mogą Państwo zobaczyć filmy prezentujące wielkanocne zwyczaje.

W filmie o symbolice jajek opowiadają twórczyni ludowa Helena Wojtasik z Tułowickiego Ośrodka Kultury oraz Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej.
Film: Maciej Marciński, Marcin Boczek.
Helena Wojtasik cz.1
Helena Wojtasik cz.2
Helena Wojtasik cz.3

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej 2021-04-20, godz. 20:00 Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu… » więcej 2021-04-20, godz. 19:30 Opolscy farmaceuci pomogą w rozwinięciu punktów szczepień. Uniwersytecki Szpital Kliniczny podpisał umowę z Okręgową… Blisko 140 farmaceutów z Opolszczyzny szkoli się w szczepieniach przeciw COVID-19. Osoby te będą mogły podjąć współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2021-04-20, godz. 19:00 Punkt masowych szczepień w Kluczborku najprawdopodobniej w tym tygodniu nie rozpocznie działalności Kluczborski punkt szczepień masowych przeciw COVID-19 jest już gotowy, ale pozostaje na razie nieczynny. Na stronie internetowej tamtejszego magistratu możemy… » więcej 2021-04-20, godz. 18:19 Opole: punkt szczepień na lodowisku Toropol jednak przyjmie jutro pacjentów. Udało się zamówić kolejne dawki szc… - Będziemy jutro jednak szczepić pacjentów na opolskim Toropolu - taką informację przekazał nam przed chwilą dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście… » więcej 2021-04-20, godz. 18:15 Nowy żłobek w Dobrodzieniu przyjął 30 dzieci. Obostrzenia epidemiologiczne wpłynęły na przełożenie otwarcia Udało się otworzyć nowy, gminny żłobek 'Kraina Uśmiechu' w Dobrodzieniu. Trzeba było przesunąć moment przyjęcia dzieci z racji obostrzeń epidemiologicznych… » więcej 2021-04-20, godz. 17:57 Wypadek na A4. Utrudnienia w ruchu na wysokości Krapkowic [AKTUALIZACJA] Autostrada A4 zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują między punktem poboru opłat Dąbrówka, czyli węzłami Opole Południe i Krapkowice. Według… » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Samorząd pielęgniarek i położnych obchodzi 30-lecie powstania. "To bardzo trudna praca" Mija 30 lat od powołania do życia samorządu pielęgniarek i położnych. Reprezentuje on najliczniejszą, bo ponad 300-tysięczną grupę wśród osób wykonujących… » więcej 2021-04-20, godz. 16:15 Urodziła dziecko w toalecie i je tam zostawiła. Noworodek się utopił, a kobieta usłyszała prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę i prawomocnie skazał na 4 lat więzienia Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła noworodka w toalecie, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »