Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-25, 16:10 Autor: Daniel Klimczak

W Grodkowie otwarto środowiskowy dom samopomocy i klub seniora. Obie placówki zapewnią wsparcie i rozrywkę dla 60 osób

Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie ŚDS i klubu seniora w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Niepełnosprawni i seniorzy z gminy Grodków mogą korzystać z dodatkowych form wsparcia czy rozrywki. W mieście oficjalnie zainaugurowano dziś (25.03) działalność środowiskowego domu samopomocy oraz klubu seniora.
Pierwsza z instytucji organizuje zajęcia od początku marca. Na razie opieką objętych jest 15 osób. To dopiero połowa miejsc, którymi dysponuje placówka. Jak mówi jej kierownik Ewa Duda, oferta domu skierowana jest do osób z niepełnosprawnością umysłową i zaburzeniami intelektualnymi.

- Działamy w kilku obszarach. Dużym zainteresowaniem cieszy się na początku terapia kulinarna. Podopieczni się adaptują, poznają to miejsce, a najlepiej to się robi przez gotowanie. Jest również terapia poznawcza w naszej pracowni malarsko-plastycznej rękodzieła plastycznego i użytkowego - wskazuje.

W planach są również zajęcia w ogrodzie czy dogoterapia. Instytucja powstała przy finansowym wsparciu z budżetu państwa, które pozwoliło na pokrycie całości kosztów związanych z adaptacją budynku byłego gimnazjum do nowej roli. Jak zaznacza wicewojewoda opolski Teresa Barańska, wsparcie niepełnosprawnych to ważny element polityki rządu.

- Na terenie Opolszczyzny mamy już 13 funkcjonujących środowiskowych domów samopomocy, ten dziś otwierany jest domem czternastym. To dzięki środkom w wysokości 2 milionów z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - podkreśla.

Z kolei dzięki programowi Senior Plus możliwe było wyposażenie na potrzeby klub seniora części pomieszczeń w wyremontowanym niedawno ratuszu. Jak mówi burmistrz Marek Antoniewicz, mieszkańcy gminy od dawna czekali na tego typu miejsce.

- Powstawały stowarzyszenia, organizacje, szczególnie seniorów. Cały czas było do mnie pytanie, kiedy znajdziemy taki obiekt, który spełniałby te oczekiwania. No i udało się, pozyskaliśmy dużo pomieszczeń, które możemy dzisiaj przeznaczyć na ten cel - tłumaczy.

Klub seniora będzie mógł zapewnić 30 miejsc dla osób w wieku co najmniej 60 lat. Na razie jednak trzeba poczekać na pierwsze zajęcia. Te ruszą, gdy pozwoli na to sytuacja związana z pandemią.
Ewa Duda
Teresa Barańska
Marek Antoniewicz

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej 2021-04-20, godz. 20:00 Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu… » więcej 2021-04-20, godz. 19:30 Opolscy farmaceuci pomogą w rozwinięciu punktów szczepień. Uniwersytecki Szpital Kliniczny podpisał umowę z Okręgową… Blisko 140 farmaceutów z Opolszczyzny szkoli się w szczepieniach przeciw COVID-19. Osoby te będą mogły podjąć współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2021-04-20, godz. 19:00 Punkt masowych szczepień w Kluczborku najprawdopodobniej w tym tygodniu nie rozpocznie działalności Kluczborski punkt szczepień masowych przeciw COVID-19 jest już gotowy, ale pozostaje na razie nieczynny. Na stronie internetowej tamtejszego magistratu możemy… » więcej 2021-04-20, godz. 18:19 Opole: punkt szczepień na lodowisku Toropol jednak przyjmie jutro pacjentów. Udało się zamówić kolejne dawki szc… - Będziemy jutro jednak szczepić pacjentów na opolskim Toropolu - taką informację przekazał nam przed chwilą dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście… » więcej 2021-04-20, godz. 18:15 Nowy żłobek w Dobrodzieniu przyjął 30 dzieci. Obostrzenia epidemiologiczne wpłynęły na przełożenie otwarcia Udało się otworzyć nowy, gminny żłobek 'Kraina Uśmiechu' w Dobrodzieniu. Trzeba było przesunąć moment przyjęcia dzieci z racji obostrzeń epidemiologicznych… » więcej 2021-04-20, godz. 17:57 Wypadek na A4. Utrudnienia w ruchu na wysokości Krapkowic [AKTUALIZACJA] Autostrada A4 zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują między punktem poboru opłat Dąbrówka, czyli węzłami Opole Południe i Krapkowice. Według… » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Samorząd pielęgniarek i położnych obchodzi 30-lecie powstania. "To bardzo trudna praca" Mija 30 lat od powołania do życia samorządu pielęgniarek i położnych. Reprezentuje on najliczniejszą, bo ponad 300-tysięczną grupę wśród osób wykonujących… » więcej 2021-04-20, godz. 16:15 Urodziła dziecko w toalecie i je tam zostawiła. Noworodek się utopił, a kobieta usłyszała prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę i prawomocnie skazał na 4 lat więzienia Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła noworodka w toalecie, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »