Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-08, 14:50 Autor: Grzegorz Frankowski

Grypa ptaków w powiecie głubczyckim. Padło 80 sztuk drobiu

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
W jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Równe w powiecie głubczyckim wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Padło około 80 sztuk drobiu. Przebadany materiał próbek w laboratorium Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdził zakażenie.
- Podjęliśmy niezbędne środki, by opanować zakażenie – informuje Marek Szaciłło-Kosowski, powiatowy lekarz weterynarii w Głubczycach

- Władze gminne zostały zmobilizowane do wykonania tabliczek informujących o tym zdarzeniu. Czyli określeniu, że są obszary zapowietrzone i obszar zagrożony. Chodzi oczywiście o to, że to są strefy kilometrowe. Zapowietrzony - to jest obszar 3 kilometrów. Zagrożony - to jest promień 10 kilometrów, biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki topograficzne.

Dzisiaj nastąpiło odebranie padłych zwierząt przez zakład utylizacyjny. Działania wspomagające w ramach obowiązującej procedury polegające na dekontaminacji (dezynfekcji) prowadziła Powiatowa Straż Pożarna w Głubczycach – mówi oficer prasowy jednostki mł. bryg. Piotr Sobek.

- Nasza akcja ograniczyła się tylko do tych działań, które żeśmy podjęli. Czyli dezynfekcji, odkażania niejako tego pojazdu, jego kół, nadwozia. Nasze działania w zasadzie tylko na tym polegały. Sprzęt, którym dysponujemy czeka w pogotowiu. Jeśli, nie daj Panie Boże, będzie taka konieczność, oczywiście będziemy interweniować.

W ramach podjętych działań nastąpi inwentaryzacja gospodarstw rolnych, które zajmują się produkcją drobiu. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Głubczycach cały czas monitoruje strefy zapowietrzone wokół ogniska ptasiej grypy. Na ten moment niestety nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne zakażenia.
Marek Szaciłło-Kosowski
Piotr Sobek

Wiadomości z regionu

2021-10-28, godz. 08:20 Dworzec przejdzie w ręce gminy. Ozimek kupi za złotówkę obiekt od PKP Jest porozumienie pomiędzy władzami Ozimka a PKP. Gmina ma przejąć od spółki dworzec kolejowy. Negocjacje w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy, a… » więcej 2021-10-28, godz. 07:30 Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie… Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej… » więcej 2021-10-28, godz. 07:15 Od czwartku na opolskich ulicach pojawi się więcej autobusów MZK. Wszystko po to, aby łatwiej dotrzeć na cmentarz… W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu uruchomi większą liczbę autobusów kursujących na cmentarz… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »