Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-08, 14:50 Autor: Grzegorz Frankowski

Grypa ptaków w powiecie głubczyckim. Padło 80 sztuk drobiu

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
W jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Równe w powiecie głubczyckim wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Padło około 80 sztuk drobiu. Przebadany materiał próbek w laboratorium Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdził zakażenie.
- Podjęliśmy niezbędne środki, by opanować zakażenie – informuje Marek Szaciłło-Kosowski, powiatowy lekarz weterynarii w Głubczycach

- Władze gminne zostały zmobilizowane do wykonania tabliczek informujących o tym zdarzeniu. Czyli określeniu, że są obszary zapowietrzone i obszar zagrożony. Chodzi oczywiście o to, że to są strefy kilometrowe. Zapowietrzony - to jest obszar 3 kilometrów. Zagrożony - to jest promień 10 kilometrów, biorąc pod uwagę przede wszystkim warunki topograficzne.

Dzisiaj nastąpiło odebranie padłych zwierząt przez zakład utylizacyjny. Działania wspomagające w ramach obowiązującej procedury polegające na dekontaminacji (dezynfekcji) prowadziła Powiatowa Straż Pożarna w Głubczycach – mówi oficer prasowy jednostki mł. bryg. Piotr Sobek.

- Nasza akcja ograniczyła się tylko do tych działań, które żeśmy podjęli. Czyli dezynfekcji, odkażania niejako tego pojazdu, jego kół, nadwozia. Nasze działania w zasadzie tylko na tym polegały. Sprzęt, którym dysponujemy czeka w pogotowiu. Jeśli, nie daj Panie Boże, będzie taka konieczność, oczywiście będziemy interweniować.

W ramach podjętych działań nastąpi inwentaryzacja gospodarstw rolnych, które zajmują się produkcją drobiu. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Głubczycach cały czas monitoruje strefy zapowietrzone wokół ogniska ptasiej grypy. Na ten moment niestety nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne zakażenia.
Marek Szaciłło-Kosowski
Piotr Sobek

Wiadomości z regionu

2021-05-17, godz. 17:45 Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla południowej i środkowej Polski. » więcej 2021-05-17, godz. 17:02 Małgorzata Tudaj rezygnuje ze stanowiska starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska, rezygnuje ze stanowiska. Dzisiaj (17.05) do biura rady powiatu wpłynęło pismo w tej sprawie. Trafiło… » więcej 2021-05-17, godz. 16:36 Wsparcie od Grupy Azoty ZAK S.A trafiło do szpitala w Białej. Placówka kupi specjalistyczne łóżka [FILM, ZDJĘCI… Blisko 90 tysięcy złotych otrzymał dzisiaj (17.05) szpital w Białej od Grupy Azoty ZAK S.A. Za te pieniądze kupione będą 3 specjalistyczne łóżka na oddział… » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Twórcy "Behawiorysty" o pracy i Opolu Od soboty (15.05) w Opolu realizowane są zdjęcia do serialu TVN 'Behawiorysta'. Dzisiaj (17.05) twórcy serialu spotkali się z mediami. » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Pościg ulicami Krapkowic zakończony dachowaniem. Kierowca zebrał 35 punktów karnych Kilkanaście minut policjanci z Krapkowic ścigali kierowcę volkswagena, który gnał ulicami miasta łamiąc wszystkie możliwe przepisy. Mieszkaniec gminy Gogolin… » więcej 2021-05-17, godz. 15:30 To już pewne - punkt szczepień z Toropolu będzie przeniesiony do przychodni "Śródmieście". "Lodowisko musi wrócić… Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprzecza, że powodem zamknięcia punktu szczepień powszechnych w obiekcie lodowiska Toropol jest niewielka liczba otrzymywanych… » więcej 2021-05-17, godz. 15:15 Opolscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina apelują o szybsze procedowanie ustawy ws. Krajowego Planu Odbudowy Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali do Senatu RP o zawieszenie sporów i jak najszybsze procedowanie ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych… » więcej 2021-05-17, godz. 14:47 Samorządy sięgają po rządowe pieniądze na przebudowę dróg. W Brzegu podpisano 14 umów [ZDJĘCIA] 10 samorządów podpisało dziś (17.05) w brzeskim ratuszu umowy (łącznie 14) na realizację inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej 2021-05-17, godz. 14:00 Niebezpieczny weekend na opolskich drogach. Zginęły 3 osoby, a 13 zostało rannych 3 osoby zginęły, a 13 zostało rannych w 10 wypadkach, do których doszło na drogach naszego regionu podczas minionego weekendu. Główną przyczyną był brak… » więcej 2021-05-17, godz. 13:00 "To program wyborczy, a nie szansa rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju". W. Zembaczyński krytykuje program Polski … 'To jest plan na wybory, a nie na rozwój'. Tak o programie Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład mówi Witold Zembaczyński. Według posła Nowoczesnej założenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »