Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-08, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo chce sięgnąć po dofinansowanie na remont kościoła na Rynku Solnym. Pieniądze pomogłyby odnowić frontową fasadę obiektu

Kościół Wniebowzięcia NMP w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kościół Wniebowzięcia NMP w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Jest szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się remont kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Starostwo liczy, że jeszcze w tym roku otrzyma z resortu kultury dofinansowanie na część prac renowacyjnych świątyni.
Chodzi o remont frontowej fasady obiektu, którym od poprzedniej kadencji samorządu opiekuje się powiat. Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz wskazuje, że według szacunków urzędu tylko na ten etap potrzebne będzie około 700 tysięcy złotych.

- Jest to najtrudniejsza część remontu, ponieważ musi to być inwestycja wykonana w całości, stąd wysoka cena. Czyli chodzi o elewację, rekonstrukcję pozostałych figur, które tam są, tak żeby za jednym razem doprowadzić tę ścianę frontową do stanu, który temu kościołowi się należy - przekonuje.

Przypomnijmy, że podobne prace planowane były na poprzedni rok, kiedy to w budżecie powiatu zapisano na ten cel pół miliona złotych. W połowie roku samorząd odłożył jednak te plany na później, bo pieniądze potrzebne były na inne cele. Poza tym, jak tłumaczono, zabezpieczona kwota i tak nie wystarczyłaby na wykonanie ujętych w dokumentacji robót.

Do tej pory dawny kościół jezuitów przechodził jednak mniejsze prace konserwacyjne. W ich trakcie odnowiono bogato zdobiony portyk przy głównym wejściu wraz z prowadzącymi do niego kamiennymi schodami. Ponadto konserwacji poddana została także część drewnianych figur zdobiących frontową ścianę obiektu.
Andrzej Kruczkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej 2021-04-21, godz. 12:41 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Udało się zachować… Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »