Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-01, 14:22 Autor: Daniel Klimczak

Nysa także oddała hołd żołnierzom wyklętym. "To nasi bohaterowie. Dobrze, że możemy już o nich głośno mówić"

Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie upamiętniono dziś (01.03) partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.
Miejscowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed kamienicą przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 6. To tam znajduje się tablica poświęcona płk. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Jak mówi Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, to właśnie tam we wrześniu 1947 roku cichociemny i grupa oddanych mu żołnierzy, wpadli w zasadzkę komunistów.

- Wspaniały budynek przy dworcu mógł budzić zaufanie. Tutaj ten instynkt w jakiś sposób został uśpiony. Wmówiono im, że pojadą na zachód, dołączą do II korpusu Armii Andersa. Była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i tutaj w Nysie założono ten kocioł - wyjaśnia.

Kwiaty i znicze pojawiły się też przed pomnikiem Armii Krajowej. Burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że żołnierze wyklęci po wielu latach niebytu w pamięci narodu, wreszcie odzyskali należne im miejsce.

- To są nasi bohaterowie i teraz jest czas od kilku lat, na szczęście, że możemy tym mówić głośno i też wskazywać to, gdzie faktycznie w tym czasie byli nasi bohaterowie. Ci, którzy walczyli o wolną Polskę, bez względu na okoliczności, bez względu na to, jak duże ryzyko ponosili. Chwała bohaterom - dodał.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz podkreśla, że żołnierze ci, pomimo zakończenia działań wojennych, dostrzegali zagrożenie płynące ze strony nowego okupanta.

- Musimy patrzeć na fakty, a fakty są takie, że to byli ludzie walczący o niepodległość Polski. Nie poddali się, tak jakby czuli, z czym się będzie wiązał komunizm w wykonaniu sowieckim - zauważał.

W uroczystości wzięli udział również mieszkańcy Nysy. Pani Maria mieszkająca w sąsiedztwie dawnej kryjówki mjr. Dekutowskiego wspomina, że ujawnienie prawdy o tych wydarzeniach było dla jej pokolenia szokiem.

- Nie, nie wiedziałam wcześniej o tym. To było nie do pomyślenia nawet, bo się nie mówiło o tym. Teraz dużo się mówi i nowa historia otwiera się przed nami. Musimy sami się uczyć, co się wydarzyło - przekonuje.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Oprócz Nysy, podobne uroczystości odbywają się dziś w całym kraju.
Andrzej Koziar
Kordian Kolbiarz
Andrzej Kruczkiewicz
Pani Maria

Wiadomości z regionu

2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej 2021-04-18, godz. 15:00 Zbierają i pomagają. Kolejna kwesta na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci 'Pola niosące nadzieję' - to hasło tegorocznej akcji prowadzonej przez uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci… » więcej 2021-04-18, godz. 14:15 Zmarł brygadier Zygfryd Steuer, zasłużony strażak i samorządowiec Nie żyje brygadier Zygfryd Steuer - były zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »