Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 17:54 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Dla nas jest symbolem mówienia prawdy". W ramach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu upamiętniono sierż. Jana Sabina [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Brzegu [fot.M.Matuszkiewicz]
W Brzegu już dzisiaj (28.02) rozpoczęto świętowanie przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości skupione były wokół postaci sierżanta Jana Sabina, pseudonim "Wiewiórka", który ostatnie lata swojego życia spędził w tym mieście. Był on nie tylko ostatnim z trzech żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ale także działał w konspiracji niepodległościowej. Z inicjatywy opolskiego IPN-u o osobie Sabina przypominać będzie od dziś tablica pamiątkowa. Niezłomny pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Ten dzień jest dla nas bardzo ważny. Przede wszystkim jest to uhonorowanie mojego zmarłego ojca - mówi Wanda Opoka, córka sierż. Jana Sabina.

- Szkoda tylko, że tak późno, że nie doczekał tego. Tata niestety zmarł w wieku 65 lat i nie doczekał niczego. Nawet rehabilitacji jego nazwiska, bo to zrobiłyśmy po śmierci jego z mamą.

- Jest to jakiś sposób nobilitacji dla nas i przede wszystkim dla dziadka, który już nie żyje 30 lat. W końcu został doceniony. Moim zdaniem, jest to też, uhonorowanie jego oraz jego kolegów - dodaje Artur Opoka, wnuk sierż. Jana Sabina.

- Staramy się w naszych działaniach przypominać nie tylko o tych wielkich, znanych w całym kraju, bo o nich już naród wie - mówi Marcin Żukowski z Instytut Pamięci Narodowej w Opolu.

- Naszym zadaniem jest przypominać o tych bohaterach, uczestnikach powojennego powstania antykomunistycznego, którzy byli związani z miejscami, w których my żyjemy. Jan Sabin co prawda nie pochodził ze Śląska Opolskiego, pochodził z Wileńszczyzny, ale tutaj spędził kilka lat swojego życia. Najpierw w więzieniu, a później po wyjściu z niego zamieszkał w Brzegu, pracował zawodowo, założył rodzinę i tutaj został pochowany. Warto abyśmy znali osoby ważne, które związane są z naszym miejscem zamieszkania, z naszą ziemią.

Jak podkreślił Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu Jan Sabin jest dla mieszkańców miasta reprezentantem i symbolem żołnierzy wyklętych.

- Powinniśmy dbać i pamiętać o tych osobach, które odważyły się mówić prawdę, tak jak to już zostało dzisiaj wspomniane podczas nabożeństwa. Ci żołnierze, oni byli posłannikami, którzy mieli mówić prawdę. Nie każdego było na to stać. Byli tacy, którzy bardzo szybko o tym zapomnieli, ale byli też tacy, którzy ten system wzmacniali.

Tablica pamiątkowa została umieszczona w Klubie Wojskowym 1. Pułku Saperów w Brzegu przy ulicy Piastowskiej 4.
Wanda Opoka i Artur Opoka
Marcin Żukowski
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 08:00 Od dzisiaj ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Uczniowie co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne Po kilkutygodniowej przerwie od dzisiaj (19.04) ponownie zostały otwarte żłobki i przedszkola. Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych… » więcej 2021-04-19, godz. 07:15 Na opolskim Toropolu startuje dzisiaj punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 Punktualnie o godzinie 8.00 rano na rozmrożonym krytym lodowisku Toropol w Opolu rozpocznie działalność pierwszy na Opolszczyźnie punkt masowych szczepień… » więcej 2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »