Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-24, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"Będziemy musieli być w tych trudnych czasach kreatywni". Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła nową kadencję

Spotkanie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Spotkanie Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Wzrost bezrobocia, spadek liczb ofert pracy i niepewność gospodarcza - między innymi z takimi problemami będzie musiała zmierzyć się Wojewódzka Rada Rynku Pracy. Dziś (24.02) rozpoczęła ona nową kadencję.
Rada wybrała przewodniczącego. Nadal to stanowisko będzie pełnił Bartosz Medyk.

- Musimy skupić się na pilnych sprawach związanych z rynkiem pracy, które zostały wygenerowane przez pandemię koronawirusa - zaznacza przewodniczący. - Nie ukrywam, że jest to wyzwanie dla wszystkich. Dzisiaj słyszymy, że bezrobocie wzrasta, że jest zagrożenie utratą wielu miejsc pracy, że inwestycje są wstrzymywane. Na pewno doświadczenie członków rady spowoduje to, że będziemy kreatywni i damy pewne wnioski różnym instytucją, żeby przeciwdziałać skutkom pandemii.

Jak dodaje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, bardzo ważne będzie określenie polityki regionalnej w zakresie rynku pracy. Przekonuje, że radę czekają duże wyzwania. - Mamy do czynienia ze znacznym pogorszeniem się sytuacji na rynku pracy. Obecnie bezrobocie w regionie wynosi 7,2 proc. - mówi Maciej Kalski. - Widać z końcem roku, że więcej osób zarejestrowało się w urzędach pracy. Pierwsza i druga fala pandemii cechowały się tym, że zdecydowanie spadała liczba ofert pracy. Także osoby, które rejestrowały się w urzędach pracy nie mogły podjąć zatrudnienia, ponieważ pracodawcy byli i dalej są w niepewności.

- Na bezrobocie trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy. Musimy przyjrzeć się, ilu jest interesariuszy tego procesu - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Trzeba popatrzeć na pracodawców, na pracowników, których mamy na rynku pracy do zagospodarowania i trzeba popatrzeć na instytucje około tego procesu umowy o pracę. Wojewódzka Rada Rynku Pracy jest bardzo ważnym partnerem, gdzie się spotyka wiele różnych koncepcji funkcjonowania instytucjonalnego, czy też tej relacji bezpośredniej pracownik-pracodawca. Chcemy podprowadzić do podpisania jak największej liczby umów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To jest nasz cel.

Wojewódzka Rada Rynku Pracy wybierana jest na 4-letnią kadencję.
Bartosz Medyk
Maciej Kalski
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2021-04-13, godz. 14:00 Otel - to nowy funkcjonariusz "na czterech łapach" w opolskim garnizonie policji. Będzie służył w Strzelcach Opol… Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach do strzeleckiej komendy zawitał nowy pies służbowy Otel. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »