Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 12:30 Autor: Katarzyna Doros

Stany ostrzegawcze przekroczone na pięciu rzekach, ale sytuacja jest stabilna. Nie ma zagrożenia powodziowego [ZDJĘCIA, FILM, AKTUALIZACJA]

Konferencja o sytuacji hydrologicznej Opolszczyzny [fot. Łukasz Fura]
Na Opolszczyźnie nie ma zagrożenia powodziowego, stany ostrzegawcze na rzekach są przekroczone w 5 miejscach, a zbiorniki przeciwpowodziowe mają duże rezerwy. Tak przedstawia się aktualna sytuacja hydrologiczna w regionie po kilku dniach ocieplenia.
- Sytuacja jest pod pełną kontrolą na poszczególnych ciekach wodnych i poszczególnych rzekach, co absolutnie nie zwalnia nas z tego, żeby utrzymywać monitoring sytuacji i wymieniać się wszelkimi informacjami, żeby wszystkie służby były w stałym pogotowiu, gdyby taka sytuacja zaistniała - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.

- W ciągu kilku dni różnica temperatur wynosi prawie 30 stopni. W tej sytuacji można mówić o anomalii - mówi Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

- To ocieplenie przyszło do nas z zachodu. Bardzo ważna była akcja lodołamania na Odrze granicznej i ujściu Odry, ponieważ tam była również pokrywa lodowa tak, jak na Wiśle we Włocławku. W województwie opolskim w zasadzie nie ma zwartej pokrywy lodowej i śryżu na rzekach. Nie są prognozowane zagrożenia meteorologiczne związane z gwałtownymi przyborami wody. Na razie polder Buków-Racibórz nie piętrzy, bo nie ma odpowiedniej wody. Stany wód w województwie opolskim są głównie średnie, tylko miejscami wysokie, ale są też takie, gdzie są niskie, więc mamy sytuację stabilną.

- Na terenie województwa opolskiego mamy 5 stanów ostrzegawczych - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich, RZGW w Gliwicach. - Na rzece Stobrawie, na rzece Bogucicy, na rzece Prośnie, Budkowiczance i Bierawce. Jeżeli chodzi o zapas w zbiornikach przeciwpowodziowych, to mamy tu pełną rezerwę powodziową. Wszystkie urządzenia mamy sprawne, nie spodziewamy się nawet przy tych wysokich temperaturach, że będzie jakieś wezbranie. Może być lokalnie, bo ziemia jest nasiąknięta, natomiast wszyscy ludzie są w gotowości.

W powiecie brzeskim znajdują się cztery zbiorniki, które mogą przyjąć nadmiar wody. - To zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów i Nyski - mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich, RZGW we Wrocławiu. - Mamy pojemność wystarczającą powodziową, żeby przejąć wody, które mogłyby spłynąć z Kotliny Kłodzkiej, nawet gdyby to się odbywało w sposób gwałtowny, bo na tę chwilę jest spokojnie. Do środy (23.02) nie spodziewamy się, żeby również w nocy następowały plusowe temperatury. Mamy stany ostrzegawcze na niektórych dopływach, ale wszystko to jest poniżej Wrocławia, także nie dotyczy województwa opolskiego.

Dodajmy, że przez najbliższe trzy dni nie prognozuje się opadów deszczu w regionie.

STAN WÓD godz. 12:50
Stradunia na wodowskazie Kamionka - przekroczony stan ostrzegawczy o 12 cm
Stobrawa w Karłowicach - o 2 cm przekroczony jest stan ostrzegawczy. Zgodnie z ostrzeżeniem hydrologicznym wydanym przez IMGW w ciągu najbliższej doby możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych na zlewni Stobrawy i Widawy a także Bierawki.
Adrian Czubak
Przemysław Daca
Mirosław Kurz
Mariusz Przybylski

Wiadomości z regionu

2021-02-27, godz. 21:45 Raport dnia: Od dziś nowe zasady na granicach z Czechami i Słowacją, a do zasłaniania ust i nosa można używać jedynie… 120 nowych zachorowań i 5 zgonów wśród zakażonych koronawirusem, którzy zmagali się z chorobami współistniejącymi. To bilans ostatniej doby pandemii… » więcej 2021-02-27, godz. 18:13 Nowe obostrzenia dla przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Na przejściach granicznych na Opolszczyźnie nie ma jednak… Od dziś (27.02) obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Wielkie ściganie w Polskiej Nowej Wsi. Ruszyła kolejna edycja Kierowcy Roku Opolszczyzny Ponad 30 załóg rywalizowało dziś (27.02) w ramach zawodów Kierowcy Roku Opolszczyzny. Impreza na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi to pierwszy tego typu start… » więcej 2021-02-27, godz. 18:00 Przy muzeum w Koźlu będzie nowy parking Przy Muzeum Ziemi Kozielskiej mają powstać nowe miejsca parkingowe. Urząd miasta Kędzierzyna-Koźla przygotował koncepcję zagospodarowania terenu tak, aby… » więcej 2021-02-27, godz. 16:30 Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików… Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust… » więcej 2021-02-27, godz. 16:00 Starostwo powiatowe w Głubczycach organizuje powtórkę przed maturą w Zespole Szkół Ogólnokształcących Zespół Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach otrzymał dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów na przedmioty z rozszerzenia, a także… » więcej 2021-02-27, godz. 15:00 Opolskie gminy znów torpedowane rozsyłanymi masowo petycjami. Tym razem piszą je przeciwnicy szczepień, obostrzeń… Urzędy gmin na Opolszczyźnie po raz kolejny otrzymują petycje wysyłane masowo do samorządów w całym kraju. Tym razem chodzi o żywność modyfikowaną genetycznie… » więcej 2021-02-27, godz. 12:45 Cisek: urzędnicy zza biurka mogą sprawdzić prędkość kierowców jadących przy szkole w Łanach Przy szkole w Łanach, w gminie Cisek, pojawiła się elektroniczna tablica wyświetlająca prędkość samochodów, które poruszają się po drodze obok podstawówki… » więcej 2021-02-27, godz. 12:16 Tragiczny wypadek w Jaryszowie. Zginął 74-letni motorowerzysta [AKTUALIZACJA] Do śmiertelnego wypadku motorowerzysty doszło na drodze między Jaryszowem a Zimną Wódką. 74-letni mężczyzna spadł ze skutera i zmarł na skutek ciężkiego… » więcej 2021-02-27, godz. 12:14 Nowi żołnierze opuścili koszary opolskiej brygady logistycznej. Przysięgę wojskową złożyło dziś 60 elewów 60 elewów służby przygotowawczej złożyło dziś (27.02) w Opolu przysięgę wojskową. Wśród nich jest 11 kobiet. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »