Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-20, 20:46 Autor: Paweł Konieczny

Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła arcybiskupa Alfonsa Nossola. "I my powinniśmy żyć dla innych, zwłaszcza w tym okrutnym czasie pandemii" [ZDJĘCIA]

Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Polska Rada Ekumeniczna odznaczyła abp Alfona Nossola [fot. Paweł Konieczny]
Arcybiskup Alfons Nossol został odznaczony ustanowioną w ubiegłym roku nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom fizycznym oraz prawnym i innym podmiotom, w kraju i za granicą, szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. To pierwsza edycja tej nagrody. Uroczystość miała miejsce w Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim.
- Cieszę się, że mogę być w tym wyjątkowym miejscu z tak wyjątkową postacią - mówi biskup Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. - Tak naprawdę w królestwie bożym nie potrzebujemy nagród, ale jednak pewnego rodzaju podziękowanie za to, co te osoby zrobiły jest dosyć istotne i dlatego taką nagrodę przyjęliśmy i uchwaliliśmy. Z całą przyjemnością przyjechałem do Kamienia Śląskiego, dlatego że arcybiskup już chyba poza ten rejon rzadko wyjeżdża - dodaje.

- Mamy bardzo trudny czas pandemii, a ekumenizm uczy człowieczeństwa i braterstwa - powiedział naszemu reporterowi arcybiskup Alfons Nossol. - Uczy też bycia "dla". Tak jak Bóg przyszedł i w Chrystusie był całkowicie dla nas przez swoją śmierć. Tak samo i my powinniśmy żyć dla innych, zwłaszcza w tym okrutnym czasie pandemii - stwierdził.

Arcybiskup Alfons Nossol otrzymał specjalną statuetkę. Jej symbolika odwołuje się do idei ruchu ekumenicznego. Cztery warstwy szkła i cztery plamy symbolizują różne tradycje chrześcijańskie. Szklane warstwy z jednej strony wskazują na istniejący podział, ale z drugiej są ze sobą sklejone, co nawiązuje do głównej idei ekumenii – jedności w różnorodności.

W pierwszej edycji kapituła postanowiła oprócz arcybiskupa Alfonsa Nossola nagrodzić także Danutę i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagię i biskupa M. Włodzimierza Jaworskich, metropolitę Sawę, biskupa Zdzisława Trandę i Krzysztofa Żuka.
bp Jerzy Samiec
abp Alfons Nossol

Wiadomości z regionu

2021-03-08, godz. 14:05 Ruszyły nabory do nowych edycji rządowych programów "Senior+" i "Aktywność+" Utworzenie 24 placówek przyjaznych seniorom, z których może korzystać ponad 600 uczestników to efekt rządowego programu 'Senior+' realizowanego w regionie… » więcej 2021-03-08, godz. 14:00 Dwaj bracia pobili znajomego. Użyli pałki teleskopowej i maczety Do pobicia miało dojść 3 marca w mieszkaniu w Opolu. O zdarzeniu funkcjonariuszy zawiadomiła kobieta, która po powrocie do mieszkania znalazła leżącego… » więcej 2021-03-08, godz. 13:15 Panowie pamiętają o Dniu Kobiet. Ruch na stoiskach z kwiatami od samego rana Róże, tulipany i frezje. To najczęściej wybierane przez mężczyzn kwiaty z okazji - oczywiście Dnia Kobiet. Panowie od wczesnych godzin ustawiają się w… » więcej 2021-03-08, godz. 13:00 Nyskie starostwo chce sięgnąć po dofinansowanie na remont kościoła na Rynku Solnym. Pieniądze pomogłyby odnowić… Jest szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się remont kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Starostwo liczy, że jeszcze… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Mieli w samochodzie prawie 400 gramów marihuany. Wpadli podczas kontroli drogowej Namysłowscy policjanci zatrzymali 3 mieszkańców powiatu kluczborskiego. Mężczyźni podejrzani są o posiadanie znacznej ilości narkotyków. W samochodzie… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Opolski NFZ zachęca dzisiaj panie do zrobienia sobie prezentu i udania się na badania profilaktyczne Różowe balony, wstążki oraz ulotki w placówkach administracyjnych - takim symbolami opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina dzisiaj (08.03)… » więcej 2021-03-08, godz. 10:47 Raport MZ: 122 nowe zakażenia koronawirusem w regionie, nie ma ofiar śmiertelnych [INFOGRAFIKA] - 122 nowe zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie potwierdzono w ciągu ostatniej doby. W kraju mamy 6170 nowych chorych - informuje w poniedziałkowym (08.03)… » więcej 2021-03-08, godz. 10:15 Nowa prezes NCZ "nie będzie eksperymentować". Starosta uzupełnia: Liczymy na sukcesy - Nie będę eksperymentować na stanowisku prezesa spółki Namysłowskie Centrum Zdrowia - zapewnia Agnieszka Zagola. - Zatrudniliśmy dobrego menadżera - dodaje… » więcej 2021-03-08, godz. 09:53 Ofiara to mężczyzna. Dwie osoby są w szpitalu. Policja bada sprawę pożaru w garażu w Opolu Opolska policja bada przyczyny pożaru, do którego doszło wczoraj (07.03) około godziny 20:00 w jednym z garaży na osiedlu Chabry w Opolu. Po przybyciu służb… » więcej 2021-03-08, godz. 08:50 Rok temu kozielska pediatria została przekształcona na oddział covidowy. "Ubierałyśmy po trzy pary rękawiczek, maski… Dokładnie rok temu, 8 marca 2020 roku, zapadła decyzja o przekształceniu oddziału pediatrii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu na oddział zakaźny dla dzieci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »