Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-13, 17:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Odwołanie komendanta policji w Krapkowicach. "W trosce o utrzymanie poziomu zaufania społecznego do policji"

Józef Chudoba [fot. policja]
Józef Chudoba [fot. policja]
Komendant policji z Krapkowic został odwołany z funkcji. Wpływ na to miała mieć utrata zaufania społeczeństwa do krapkowickiej policji. Chodzi o sprawę oskarżenia o organizację strajku kobiet 14-letniego ucznia, który informację o strajku zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych. Biuro prasowe opolskiej policji mówi o prawie komendanta wojewódzkiego do decydowania o obsadzie stanowisk oraz o konieczności pełnego zaufania organu powołującego do osób pełniących funkcje kierownicze.
Wczoraj (12.01) komendant wojewódzki Jarosław Kaleta odwołał z funkcji podinspektora Józefa Chudobę.

- Zgodnie z ustawą o policji komendant wojewódzki ma prawo do kształtowania polityki kadrowej oraz decydowania o obsadzie stanowisk w podległym garnizonie - mówi mł. asp. Dariusz Świątczak z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej w Opolu. – Należy pamiętać, że podstawą sprawnego funkcjonowania jednostek organizacyjnych policji jest nie tylko fachowość i doświadczenie osoby pełniącej funkcję kierowniczą, ale również pełne zaufanie organu powołującego. Zawsze nadrzędnym celem jest realizacja ustawowych zadań policji.

Jednocześnie opolska policja zaprzecza, aby wpływ na tę decyzję miała interwencja przeprowadzona wobec 14-latka. "Powodem odwołania była ogólna ocena służby komendanta, którą pełnił od października 2019 roku" - czytamy na stronie internetowej KWP.

Komendant wojewódzki o opinię w tej sprawie poprosił starostę krapkowickiego Macieja Sonika. Ten wniosek zaopiniował pozytywnie „w związku z ostatnimi działaniami krapkowickiej komendy oraz w trosce o utrzymanie poziomu zaufania społecznego do Policji w Krapkowicach”. Starosta podkreślił przy tym, że w ostatnich latach poziom bezpieczeństwa w powiecie wzrastał i wcześniejszą współpracę z komendantem ocenił pozytywnie.

Na stanowisku pozostał i obecnie kieruje krapkowicką komendą I zastępca komendanta, komisarz Krzysztof Grela.
Dariusz Świątczak

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 12:10 W wieku 91 lat zmarł prof. Franciszek Kokot, światowej sławy internista, nefrolog, endokrynolog pochodzący z Olesna Profesor Franciszek Kokot był wybitnym internistą, nefrologiem, endokrynologiem i patofizjologiem. Zmarł w niedzielę (24.01) w wieku 91 lat. Pochodził z … » więcej 2021-01-25, godz. 12:00 Znęcał się nad rodziną i chciał wywieźć dziecko za granicę. Grozi mu 5 lat więzienia Miał znęcać się nad rodziną i groził, że wywiezie 5-miesięczne dziecko za granicę. Dzięki interwencji policjantów z Ozimka dziecko wróciło do matki… » więcej 2021-01-25, godz. 11:15 Robert Tistek z Kukiz'15 w Radiu Opole o szczepionce przeciw COVID-19 i pomocy dla przedsiębiorców w czasie lockdownu - W ulotkach o szczepionkach brakuje mi informacji o ich wpływie na osoby powyżej 55. roku życia. Poza tym, skupiliśmy się na szczepieniach, a brak działań… » więcej 2021-01-25, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 419 nowych zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zachorowało 45 osób, ale nie… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 45 na Opolszczyźnie. Minionej doby wykonano 19 945 testów na obecność… » więcej 2021-01-25, godz. 10:45 Pracownicy NFZ pomagają seniorom rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 Pracownicy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pomagają seniorom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Można ich spotkać w pięciu przychodniach… » więcej 2021-01-25, godz. 09:45 Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Walcach już stoi. Teraz wykończenie i wyposażenie Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Walcach jest już za półmetkiem. Do października budynek ma być gotowy. Wtedy też rozpocznie się nabór przyszłych… » więcej 2021-01-25, godz. 09:10 Po 10 latach wróciły pociągi na linię Rudziniec - Sławięcice. "Na trasie kursuje dwukrotnie więcej składów niż… Zakończyła się przebudowa kolejowej linii towarowej łączącej województwo śląskie z Opolszczyzną. Na liniach Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare… » więcej 2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych [AKTUALIZACJA] Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »