Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-30, 19:18 Autor: Magdalena Szybińska/Agnieszka Pospiszyl

Kędzierzyn-Koźle: wybuch na terenie zakładów w Blachowni. 2 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA]

Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Wybuch w Blachowni [fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle]
Dziś (30.12) przed 19.00 doszło do wybuchu i pożaru na terenie jednego z zakładów w Blachowni w Kędzierzynie-Koźlu. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, dwie osoby są poszkodowane.
Mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dzwonili do służb ratunkowych, informując o potężnym huku, który był słyszany w promieniu kilkunastu kilometrów wokół miasta.

Jedną z osób, która słyszała wybuch jest Dobromira Warner, mieszkanka Kędzierzyna-Koźla.

- Miałam zamiar przewietrzyć trochę mieszkanie i właśnie otworzyłam okno. To był bardzo głośny huk - mówi Dobromira Warner. - Przestraszyłam się i odskoczyłam od okna. Na szczęście nie miałam nic w ręce, bo w tym momencie na pewno bym to upuściła. Mój kot, który stał zaraz obok mnie, jak usłyszał ten dźwięk, to od razu uciekł do szafy i od jakiejś godziny z niej nie wychodzi. Nie wiem, do czego mogę porównać ten dźwięk. On był bardzo wyraźny. Nie słyszałam nigdy nic podobnego. Na pewno nic tak głośnego.

- Doszło do wybuchu magnezu. Pięć osób było w tym zakładzie w chwili wybuchu. Trzy osoby nie są ranne, wyszły o własnych siłach, nic im nie jest. Dwie osoby lekko ranne zaopatrywane są przez zespół ratownictwa medycznego. Dogaszamy, bo tam jest mały pożar. Częściowo ten budynek się zawalił, ale nikt nie jest uwięziony. Na tę chwilę bilans nie jest zły, jak na takie zdarzenie - mówi Wojciech Żuchora z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Na miejsce przyjechały dwie karetki pogotowia, siedem wozów straży pożarnej i cztery radiowozy. Następnie dojechały kolejne zastępy strażaków. Przybyła m.in. brzeska, specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z siedziby w Grodkowie z urządzeniami technicznymi do poszukiwania zaginionych m.in. w gruzowiskach, a także strażacy OSP Skarbimierz z psami ratowniczymi.

Dwie poszkodowane osoby z obrażeniami niezagrażającymi ich życiu zostały przewiezione do szpitala.

Strażakom już udało się opanować ogień, nie było zagrożenia, że przejdzie on na sąsiednie budynki.

AKTUALIZACJA godz. 20:25

Strażacy zakończyli akcję gaśniczą. Teraz pracują tam policyjni technicy i grupa dochodzeniowo-śledcza. Ma być powołany biegły, który określi przyczynę wybuchu.

Do zdarzenia doszło na terenie Holdingu Blachownia w zakładzie przetwarzającym magnez. Do tematu będziemy wracać.
Wojciech Żuchora
Dobromira Warner

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »