Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-21, 16:10 Autor: Łukasz Fura

Szpital tymczasowy w opolskim CWK już gotowy. 27 grudnia będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów [FILM, ZDJĘCIA]

Konferencja prasowa w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu (21.12.2020)
Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu jest już gotowy na przyjmowanie pierwszych pacjentów. Ci w nowej placówce będą mogli pojawić się już w niedzielę - 27 grudnia. Placówka tymczasowa w CWK pozwoli odciążyć pozostałe opolskie szpitale, które dotychczas musiały wspomagać walkę z COVID-19. Będzie także zapleczem podczas spodziewanej trzeciej fali zakażeń.
- Będziemy uruchamiać 10 miejsc intensywnej terapii medycznej i 20 miejsc intensywnej opieki medycznej, czyli takich miejsc, gdzie pacjent będzie miał pełne zabezpieczenie swojej choroby. Następne etapy będą sukcesywnie rozwijane, w miarę pozyskiwania odpowiedniej ilości kadry medycznej - mówi Marek Piskozub, dyrektor szpitala tymczasowego.

- Stan epidemii jeszcze cały czas trwa. Musimy być czujni i cały czas patrzeć na zmieniające się sytuacje - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Dzisiejsza sytuacja epidemiczna w województwie opolskim jest bardzo ustabilizowana. Zeszliśmy poniżej 500 osób, jeżeli chodzi o dzienną liczbę zakażeń w regionie. Również z wielką radością informuję, że od trzech dni liczba łóżek zajętych na tym głównym, drugim poziomie spadła w naszym województwie poniżej 500. Kiedy te dwie wytyczne, te dwa kryteria zaczną ze sobą współdziałać, nastąpi praktyczne odmrażanie szpitali i przywracanie ich do pierwotnej działalności.

- Dzięki szpitalowi tymczasowemu będziemy mogli chronić naszych opolskich pacjentów także tych niecovidowych - mówi poseł PiS Violetta Porowska. - Ten szpital ma odciążyć również inne części opolskiej ochrony zdrowia po to, żeby opolski system był po prostu spójny. Dzisiaj możemy mówić, że zaopiekujemy się wszystkimi pacjentami. Przygotowujemy się w tej chwili do trzeciej fali zakażeń i taka jednostka jak ta, jest potrzebna po to, żeby nasi mieszkańcy nie musieli się denerwować.

Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który patronuje szpitalowi tymczasowemu zauważa, że wszystkie zadania udało się zrealizować. - Jesteśmy w tej chwili gotowi do kolejnego etapu uruchomienia szpitala. Będziemy przechodzić etap szkoleniowy i 27 grudnia będzie przyjęty pierwszy pacjent. Już od tego dnia planujemy przyjmowanie pacjentów do szpitala. Oczywiście chcemy, żeby trafiało tutaj jak najmniej osób, ale zdajemy sobie sprawę z potrzeby systemu ochrony zdrowia - dodaje.

Wszystkie procesy i badania, których wymagają pacjenci, a nie mogą być zapewnione w szpitalu tymczasowym, zostaną wykonane w USK przy ul. Witosa w Opolu. W tym celu zabezpieczono też specjalne komory do przewożenia pacjentów.

Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, została oddelegowana do szpitala tymczasowego. - Żeby wszystko było dobrze zorganizowane dyżury codziennie przez dobę będzie pełnić osoba w funkcji koordynującej - mówi. - Decyzją wojewody zostanie uruchomionych 20 stanowisk ogólnych, 10 intensywnych, więc na dobę potrzeba 32 osób: ratowników, pielęgniarek, lekarzy, techników, farmaceutów. Jest to duża liczba, ale budujące jest to, że zgłosiło się sporo osób z Opola, z Kędzierzyna-Koźla, ze Strzelec Opolskich. Duża grupa ratowników jest także z Katowic, Gdańska czy Lublina.

W utworzeniu szpitala pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz z 1. Pułku Saperów w Brzegu. - Jesteśmy gotowi, żeby od 27 grudnia kierować naszych żołnierzy do szpitala w CWK - dodaje płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Przeprowadziliśmy szkolenia. W tej chwili mamy około 40 żołnierzy przeszkolonych i przygotowanych do tego, żeby także tutaj, w tym szpitalu tymczasowym pomagali personelowi medycznemu. Jesteśmy gotowi do tego, żeby wspierać jako wojsko polskie nasze województwo.

Jeśli chodzi o wyposażenie szpitala tymczasowego, Ministerstwo Zdrowia przekazało na ten cel 15 milionów złotych. Część sprzętu pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych, a dodatkowo Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od samorządu województwa opolskiego 12 milionów złotych, z czego 8 mln trafiło do szpitala tymczasowego.
Marek Piskozub
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Dariusz Madera
Maria Grzeczna
płk Tomasz Białas

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »