Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-16, 22:00 Autor: Kacper Śnigórski

Decyzja ws. odszkodowania dla Tomasza Komendy zapadnie w lutym [FILM]

Decyzja ws. odszkodowania dla Tomasza Komendy zapadnie w lutym
8 lutego poznamy decyzję opolskiego sądu okręgowego ws. odszkodowania i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy. 44-letni mężczyzna został skazany za zabójstwo i gwałt na 15-latce, a po 18 latach za kratkami został uniewinniony. Teraz domaga się od Skarbu Państwa blisko 19 milionów złotych. Opolski sąd odłożył wydanie wyroku w tej sprawie do lutego, ponieważ konieczne jest uzupełnienie opinii jednego biegłego.
- Biegli nie będą musieli pojawić się w sądzie, dlatego 8 lutego będą głosy stron, a później najprawdopodobniej wyrok - mówi pełnomocnik Tomasza Komendy, mecenas Zbigniew Ćwiąkalski.

- 8 lutego o godzinie 9:00 sędzia zapowiedział, że przewidywane są głosy stron. Jeżeli chodzi o obecność Tomasza Komendy, to on zapowiedział, że chce być na głosach stron i ogłoszeniu wyroku - dodał mecenas Ćwiąkalski.

- Jestem trochę zawiedziony, że decyzja nie zapadła dzisiaj - dodał Tomasz Komenda, który pojawił się w opolskim sądzie.

- Ja byłem przekonany, że dzisiaj się skończy to coś, co trwa 3 lata. Musimy niestety poczekać jeszcze troszeczkę. Myślałem, że ten koszmar, ta trauma zakończy się dzisiaj. Niestety, jest tak jak jest. Musimy czekać. Jestem 3 lata na wolności, mam duże wsparcie, mam syna, który jest moim psychologiem. Rodzina mnie też podtrzymuje, mam kochającą kobietę. Czego chcieć więcej? - mówił Tomasz Komenda.

Tomasz Komenda odniósł się również do filmu "25 lat niewinności", który opisał jego historię.

- 10/10. Nie ma żadnego zakłamania, obłudy. Jest pokazane to, co się działo ze mną w tamtym miejscu. Film powstał, bo się na to zgodziłem. Chciałem, żeby opinia publiczna zobaczyła, że będąc w więzieniu, nie jestem u babci na pączkach. Przechodziłem horror, tragedie. Najważniejsze, że wyszedłem z tego wszystkiego. To, że sąd postanowił, że za dwa miesiące będzie decyzja, to ok. Nie przyspieszajmy. Nie będę ukrywał, że ja jestem zawiedziony - dodał Komenda.

Tomasz Komenda spędził w więzieniu 6540 dni. Niedawno został ojcem, a na premierze filmu "25 lat niewinności" oświadczył się swojej wybrance. Sprawę rozpoznaje opolski sąd, ponieważ obrońca Tomasza Komendy zawnioskował do Sądu Najwyższego, aby inny sąd niż ten, który go niesłusznie skazał rozpatrywał tę sprawę.
Zbigniew Ćwiąkalski
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda

Wiadomości z regionu

2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 19:40 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej 2021-01-23, godz. 17:30 Druhowie ze Ścinawy Małej zamienili stara na MAN-a. 34-letni wóz nie trafi jednak na złom Strażacy-ochotnicy ze Ścinawy Małej doczekali się nowoczesnego wozu bojowego. Jednostka zastąpiła ponad 30-letniego stara , który swą dalszą służbę… » więcej 2021-01-23, godz. 16:30 "Jest kolorowo i nowocześnie". Najmłodsi czytelnicy z PSP nr 2 w Opolu mogą już korzystać z odnowionej biblioteki Nowoczesna, przejrzysta i z mnóstwem nowych książek - tak wygląda po remoncie bibliotek w Publicznej Szkole numer 2 im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Uczniowie… » więcej 2021-01-23, godz. 15:57 Wyciek gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Z budynku trzeba było ewakuować mieszkańców Wyciek gazu w kamienicy przy ulicy Paderewskiego w Kędzierzynie-Koźlu spowodował interwencję służb ratunkowych. Konieczna okazała się także tymczasowa… » więcej 2021-01-23, godz. 15:30 Kwalifikacja wojskowa w tym roku przesunięta z powodu pandemii. Odbędzie się w dwóch terminach Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna kwalifikacja wojskowa nie rozpocznie się 25 stycznia. Zostanie przeprowadzona w dwóch turach wiosną i latem. Przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »