Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-10, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Najpiękniejsze psy można podziwiać w CWK. "Zwycięstwo w konkursie to spory prestiż" [ZDJĘCIA]

Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Klubowa wystawa psów w CWK [fot. Daniel Klimczak]
Około 500 psów z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy bierze udział w wystawie klubowej ras IX grupy, która odbywa się w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Konkurs przeznaczony jest dla psów ras towarzyskich, zatem wśród zawodników można spotkać głównie niewielkie osobniki. Jak mówi gospodarz wystawy Ewa Florek, to impreza zaliczana do najwyższej rangi, a przy wydawaniu werdyktu, jurorzy biorą pod uwagę kilka czynników.

- Każdy sędzia, oceniając psa, musi się odnieść do wzorca, który mówi, jak powinien być dany pies zbudowany, jakie powinien mieć walory, jaki włos. To jest podstawa. Następnie ważny jest też, szczególnie przy długowłosych psach, jak przygotowana jest szata. Niemniej ważnym elementem jest również sposób wystawienia - wymienia.

Przygotowanie psa do występu może trwać nawet kilka godzin. Agata Andruszak z wielkopolskich Obornik, która do Opola przyjechała z Zarazą, czyli suczką rasy maltańczyk, zauważa, że zwierzęta biorące udział w tego typu imprezach wymagają specjalnego traktowania na co dzień.

- Wczoraj była przygotowywana jakieś 4,5 godziny, plus jeszcze dzisiaj rano prostowana dwie. Co tydzień jest kąpana, ma nakładane różne odżywki. Cały czas chodzi w papilotach, nawilżany włos jest. Kilka godzin kąpieli plus jeszcze przeczesywanie tych papilotów w ciągu tygodnia - wskazuje.

Z kolei hodowczyni z Krakowa Anna Głowa-Łobodzińska dodaje, że oprócz zabiegów pielęgnacyjnych, duży wpływ na końcowy werdykt ma także przygotowanie fizyczne zawodnika.

- Pies musi być dobrze umięśniony, wysportowany. Bardzo dużo psów wystawowych, które podziwia się w tych lakierach, tych tapirach, jest też psami, które z powodzeniem biegają w sportach psich - zdradza.

Na zwycięzców zawodów czekają pamiątkowe medale i dyplomy. Wysokie miejsce pozytywnie wpływa też na prestiż hodowcy.

Dodajmy, że na jutro (11.10) zaplanowano klubową wystawę terierów, w której weźmie udział podobna liczba psów.
Ewa Florek
Agata Andruszak
Anna Głowa-Łobodzińska

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej 2020-10-20, godz. 16:42 Kolejne zakażenia koronawirusem w placówkach edukacyjnych Opola Mamy informację o zakażeniu koronawirusem w Publicznym Przedszkola nr 60 oraz w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***