Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-27, 12:29 Autor: Monika Matuszkiewicz

Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie [ZDJĘCIA]

VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko mają okazję do posmakowania i zobaczenia regionalnych potraw z całego kraju oraz posłuchania zespołów folklorystycznych.
- Przyjeżdżamy tutaj już od kilku lat i zawsze staramy się zachęcić ludzi do skosztowania naszych kresowych potraw - mówi pan Jan, jeden z wystawców. - Mamy kulebiaka ze Lwowa, nadziany kapustą i grzybami. Mamy czebureka, to jest wielki tatarski pieróg nadziewany mięsem, przyprawami i kefirem. - Mamy syropy lawendowe własnej roboty, wodę lawendową, która rewelacyjnie się sprawdza na łagodzenie ukąszeń po owadach i fajnie działa na oparzenia słoneczne. Poza tym żona mam tutaj, jak widać, wyroby z lawendy suszonej. Są to wianki i bukiety - dodaje Marcin Wagner, właściciel plantacji lawendy w Grodkowie.

Dla zwiedzających przygotowano również pokazy i prezentacje w zagrodach. Dodatkowo każdy chętny może nauczyć się wypiekać chleb czy rzeźbić w drewnie.

- Przy okazji można pooglądać zabytki i jeszcze będzie można skonsumować różne wyroby, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym - uczestnicy. - Widziałam tutaj porcelanę naszą opolską i bolesławiecką, były też ciasta drożdżowe po drodze, wędliny, miody do skosztowania, a tutaj mamy owieczki. Jest tu co oglądać. - Mnie się bardzo podobają te kolorowe ozdobne wieńce i małe bukieciki w wazonikach. To jest bardzo piękne i kolorowe.

Święto Plonów i Targi Miodów potrwają do godziny 17.00. Wstęp jest bezpłatny.
pan Jan i Marcin Wagner
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2020-10-24, godz. 13:15 Uwaga kierowcy! W nocy i w niedzielny poranek będzie mgliście Planującym podróż nadchodzącej nocy proponujemy wziąć poprawkę na warunki drogowe. Nocą i nad ranem widzialność na trasach będzie mała. W regionie… » więcej 2020-10-24, godz. 12:07 Zagraniczni przewoźnicy pod lupą WITD 4 mandaty karne, wszczęte 2 postępowania administracyjne oraz zatrzymany 1 dowód rejestracyjny - to podsumowanie jednodniowej akcji mundurowych z Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-24, godz. 10:49 Przekleństwa na elewacji biura poselskiego Violetty Porowskiej. "Jestem oburzona, bo to zwykłe chuligaństwo" [AKTUA… Wulgarne hasła ktoś namalował sprayem na ścianie przed biurem poselskim Violetty Porowskiej (PiS) w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 10:45 Cała Polska w strefie czerwonej. Wchodzą w życie nowe ograniczenia Od soboty (24.10) wchodzą w życie nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa Covid19. » więcej 2020-10-24, godz. 10:40 558 zakażonych na Opolszczyźnie. Nie żyje 11 osób [AKTUALIZACJA] - Mamy 13 628 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje resort zdrowia. Najwięcej w województwach: mazowieckim (2026), małopolskim… » więcej 2020-10-24, godz. 10:20 Niedzielne przedpołudnie na sportowo. Jutro (25.10) w Opolu każdy może przystąpić do Testu Coopera Każdy może sprawdzić swoją kondycję, a w razie złego wyniku - zmienić styl życia. Jutro (25.10) w stolicy regionu odbędzie się akcja 'Test Coopera dla… » więcej 2020-10-24, godz. 09:45 Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w 2019 roku Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w roku 2019. Według rankingu pisma samorządu terytorialnego 'Wspólnota' Ujazd… » więcej 2020-10-24, godz. 08:15 Przez trzy soboty można bezpłatnie sprawdzić ustawienia świateł samochodowych. Policyjna akcja profilaktyczna Opolska policja rozpoczęła akcję 'Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo'. Chodzi o zwrócenie uwagi na znaczenie prawidłowego oświetlenia w pojazdach, zwłaszcza… » więcej 2020-10-24, godz. 08:00 Rozpoczyna się VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem” - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Udział w nim biorą także przedstawiciele… » więcej 2020-10-24, godz. 07:30 Nyski MZK zawiesza "szkolną" linię w związku z nauką zdalną. Przewoźnik planuje też kolejną dezynfekcję przys… Kolejne zmiany w funkcjonowaniu nyskiej komunikacji miejskiej. Ze względu na nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, od poniedziałku (26.10) zawieszone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***