Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-12, 17:12 Autor: Witold Wośtak/oprac. Cezary Puzyna

"To tutaj założono pod barak miny, tutaj zdetonowano pod śpiącymi partyzantami". Uroczystości rocznicowe na Polanie Śmierci [ZDJĘCIA]

fot. Maksymilian Socha
fot. Maksymilian Socha
fot. Maksymilian Socha
fot. Maksymilian Socha
fot. Maksymilian Socha
fot. Maksymilian Socha
Msza święta, przemówienia, apel, pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Tak w Starym Grodkowie wyglądały dzisiaj (12.09) uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zamordowania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału majora Henryka Flamego, pseudonim "Bartek".
Na Polanie Śmierci przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych byli między innymi parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze i bliscy zabitych żołnierzy.

Wojewoda Adrian Czubak odczytał list w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i podkreślił, że pamięć o bohaterskich żołnierzach musi być podtrzymywana. - Bardzo dziękuję, że jesteśmy tu wszyscy razem. Pamięć o tych wspaniałych bohaterach z innej części kraju, ale pomordowanych na opolskiej ziemi, nie została zapomniana. Nie jest ważne skąd są, nieważne o kim mówimy. Jeżeli byli szczerzy w tym, co robili - walczyli o wolną Polskę - pamięć i godność dla nich w każdym zakątku naszej ojczyzny musi być zachowana.

Mogiłę kilkudziesięciu żołnierzy w 2016 roku odkrył zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dzisiaj historyk mówił, że Stary Grodków, obok Barutu i Scharfenberg (dzisiaj Dworzysko), to jedna z trzech stacji drogi krzyżowej żołnierzy NSZ. - To tutaj założono pod barak miny, tutaj zdetonowano pod śpiącymi partyzantami. Oprawcy nie musieli, jak przed wiekami, grać w kości o rzeczy po ofiarach. Tych rzeczy było dużo: ryngrafy, mundury, orzełki. Każdy, który chciał mógł sobie wziąć dowolną ich ilość. To co się nie mieściło w kieszeniach, palili na ogniskach, także tutaj w Starym Grodkowie.

Prof. Szwagrzyk podkreślił, że badania i poszukiwania kolejnych żołnierzy NSZ z całą pewnością będą kontynuowane.
Adrian Czubak
Krzysztof Szwagrzyk

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 07:04 Pierwsza szkoła w Opolu przechodzi w całości na zdalne nauczanie. Powodem jest koronawirus Po uzyskaniu pozytywnej decyzji sanepidu i organu prowadzącego II Liceum Ogólnokształcące przechodzi od dziś na system nauczania zdalnego. Powodem są potwierdzone… » więcej 2020-09-24, godz. 06:30 Wolontariusze fundacji Dr Clown dzielili się uśmiechem z pacjentami opolskiej Betanii Muzyka, tańce i wielkie bańki mydlane przygotowane przez wolontariuszy fundacji Dr Clown można było zobaczyć z okien opolskiego hospicjum Betania. Z powodu… » więcej 2020-09-23, godz. 21:33 Burmistrz Paczkowa jest zarażony COVID-19. "Nie bagatelizujcie objawów przeziębienia i grypy" Burmistrz Paczkowa Artur Rolka jest zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-23, godz. 21:00 Ratusz rozwiewa wątpliwości pracowników MOPR-u dotyczące podwyżek. "W 2020 roku takiej decyzji nie podejmiemy" - Oczekiwania co do podwyżek są zrozumiałe, ale w 2020 roku nie podejmiemy decyzji - tak Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, odniósł się na konferencji… » więcej 2020-09-23, godz. 19:30 Koronawirus w głuchołaskim Centrum Kultury. Placówkę zamknięto na 10 dni, a część pracowników trafiła na kwa… Na 10 dni zostało zamknięte głuchołaskie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z powodu wykrycia koronawirusa u personelu. » więcej 2020-09-23, godz. 19:00 Raport dnia. W regionie zmarła kolejna zarażona. Mamy 24 infekcje i 7 ozdrowieńców. W kraju znów blisko 1000 zaka… 74. zgon w związku z koronawirusem, 24 nowe zarażenia i 7 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (23.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Komora hiperbaryczna już w nyskim szpitalu Z opóźnieniem, ale dotarła. Do nyskiego szpitala trafiła już komora hiperbaryczna. Opóźnienie spowodował... koronawirus. Jak informowaliśmy w maju, problemem… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Ślubowanie nowej radnej, finansowanie niepublicznych szkół i stacje ładowania elektrycznych samochodów. Jutro sesja… Korekta budżetu miasta na 2020 rok i zmiana zasad udzielania dotacji na renowację zabytków. Między innymi tymi sprawami Rada Miasta Opola zajmie się na jutrzejszej… » więcej 2020-09-23, godz. 17:00 Samozapłon słomy na poddaszu prawdopodobną przyczyną pożaru w Strzelcach Opolskich. Straty mogą sięgać setek tysięcy… Samozapłon słomy na poddaszu był najprawdopodobniej przyczyną wczorajszego (22.09) pożaru zabudowań gospodarczych przy ul. Floriana w Strzelcach Opolskich… » więcej 2020-09-23, godz. 16:30 Został skazany za czerpanie korzyści z prostytucji. 36-latek apeluje, bo twierdzi, że odbierał dług 36-letni Mariusz T. został skazany przez Sąd Rejonowy w Opolu na 3 lata więzienia w zawieszeniu na rok za czerpanie korzyści z prostytucji. Według śledczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***