Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-08, 18:45 Autor: Daniel Klimczak

Pokazy, prelekcje, degustacje i pszczele gadżety na wiejskim festynie. Grabin świętuje Wielki Dzień Pszczół

Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły w Grabinie [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Grabina w gminie Niemodlin uczcili przypadający dziś (08.08) Wielki Dzień Pszczół. W czasie wiejskiego festynu, dowiedzieli się oni sporo na temat znaczenia tych owadów dla przyrody, a także poznali tajniki pracy pszczelarza.
Impreza to coroczna inicjatywa służąca spajaniu lokalnej społeczności. Prezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Grabin Integracja Anna Remmlinger wskazuje, że wybór jej tegorocznego motywu nie był przypadkowy.

- Staramy się, jak tylko możemy, pokazać coś innego; muzykę, czy tak jak dzisiaj, święto pszczoły, byśmy docenili co mamy, jakich twórców natury. Intencją było, aby zakończyć projekt jakimś festynem. Najlepszy dzień, połowa wakacji i święto pszczoły - tłumaczy.

Uczestnicy mogą zobaczyć między innymi jak funkcjonuje pszczela rodzina. Umożliwia to miniaturowy ul prezentowany na stoisku Huberta Simonidesa. Pszczelarz z Zieliny zdradza, że odwiedzający z zaciekawieniem przyglądają się owadom.

- Są zaskoczeni, że mogą tak z bliska zobaczyć, jak to wygląda w ulu. Tu jest umieszczona jedna ramka, widać czerw pszczeli, czyli larwy, widać też miód. Rodzina pszczela składa się z wielu ramek, minimum to jest takie 8 - 9, ale tu jest to odwzorowane w stu procentach - dodaje.

Sporą popularnością cieszyła się także wystawa sprzętu używanego przez pszczelarzy. Koordynator projektu Wiata na Lata Zofia Gwóźdź-Wąchała zapewnia, że do pozyskiwania miodu nie trzeba używać skomplikowanych maszyn.

- Wystarczy miodarka do wykręcenia miodu. Są specjalne widelce do odsklepienia komórek miodowych. Potem wkładamy ramkę do miodarki, kręcimy i siła odśrodkowa powoduje, że miód wypryskuje na ścianki - tłumaczy.

Dodajmy, że imprezie towarzyszą występy lokalnych zespołów muzycznych, degustacja ciast i miodów, a także loteria fantowa, w której można wygrać gadżety związane z pszczołami.
Anna Remmlinger
Hubert Simonides
Zofia Gwóźdź-Wąchała

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 07:04 Pierwsza szkoła w Opolu przechodzi w całości na zdalne nauczanie. Powodem jest koronawirus Po uzyskaniu pozytywnej decyzji sanepidu i organu prowadzącego II Liceum Ogólnokształcące przechodzi od dziś na system nauczania zdalnego. Powodem są potwierdzone… » więcej 2020-09-24, godz. 06:30 Wolontariusze fundacji Dr Clown dzielili się uśmiechem z pacjentami opolskiej Betanii Muzyka, tańce i wielkie bańki mydlane przygotowane przez wolontariuszy fundacji Dr Clown można było zobaczyć z okien opolskiego hospicjum Betania. Z powodu… » więcej 2020-09-23, godz. 21:33 Burmistrz Paczkowa jest zarażony COVID-19. "Nie bagatelizujcie objawów przeziębienia i grypy" Burmistrz Paczkowa Artur Rolka jest zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym na stronie internetowej magistratu. » więcej 2020-09-23, godz. 21:00 Ratusz rozwiewa wątpliwości pracowników MOPR-u dotyczące podwyżek. "W 2020 roku takiej decyzji nie podejmiemy" - Oczekiwania co do podwyżek są zrozumiałe, ale w 2020 roku nie podejmiemy decyzji - tak Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, odniósł się na konferencji… » więcej 2020-09-23, godz. 19:30 Koronawirus w głuchołaskim Centrum Kultury. Placówkę zamknięto na 10 dni, a część pracowników trafiła na kwa… Na 10 dni zostało zamknięte głuchołaskie Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z powodu wykrycia koronawirusa u personelu. » więcej 2020-09-23, godz. 19:00 Raport dnia. W regionie zmarła kolejna zarażona. Mamy 24 infekcje i 7 ozdrowieńców. W kraju znów blisko 1000 zaka… 74. zgon w związku z koronawirusem, 24 nowe zarażenia i 7 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (23.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Komora hiperbaryczna już w nyskim szpitalu Z opóźnieniem, ale dotarła. Do nyskiego szpitala trafiła już komora hiperbaryczna. Opóźnienie spowodował... koronawirus. Jak informowaliśmy w maju, problemem… » więcej 2020-09-23, godz. 18:00 Ślubowanie nowej radnej, finansowanie niepublicznych szkół i stacje ładowania elektrycznych samochodów. Jutro sesja… Korekta budżetu miasta na 2020 rok i zmiana zasad udzielania dotacji na renowację zabytków. Między innymi tymi sprawami Rada Miasta Opola zajmie się na jutrzejszej… » więcej 2020-09-23, godz. 17:00 Samozapłon słomy na poddaszu prawdopodobną przyczyną pożaru w Strzelcach Opolskich. Straty mogą sięgać setek tysięcy… Samozapłon słomy na poddaszu był najprawdopodobniej przyczyną wczorajszego (22.09) pożaru zabudowań gospodarczych przy ul. Floriana w Strzelcach Opolskich… » więcej 2020-09-23, godz. 16:30 Został skazany za czerpanie korzyści z prostytucji. 36-latek apeluje, bo twierdzi, że odbierał dług 36-letni Mariusz T. został skazany przez Sąd Rejonowy w Opolu na 3 lata więzienia w zawieszeniu na rok za czerpanie korzyści z prostytucji. Według śledczych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***