Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-03, 11:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Mimo interwencji w ministerstwach, nadal nie przełamano impasu w sprawie odbudowy portu w Koźlu

Wstrzymanie prac przy budowie portu w Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wstrzymanie prac przy budowie portu w Koźlu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Minister żeglugi zapewnia, że wspiera inwestycję w porcie w Kędzierzynie-Koźlu, ale ta nadal jest wstrzymana. Od ponad roku nie ma zgody ze strony PKP na korzystanie przez spółkę Kędzierzyn-Koźle Terminale z 500-metrowego odcinka bocznicy kolejowej. W tej sprawie senator Beniamin Godyla (KO) interweniuje u premiera, ministrów i na posiedzeniu senatu.
Beniamin Godyla interweniował w sprawie portu także u ministra aktywów państwowych, ministra infrastruktury oraz ministra żeglugi. Z ministerialnych odpowiedzi wynika, że aby PKP mogła użyczyć tory prywatnej firmie, musi się na to zgodzić minister infrastruktury. Wniosek w tej sprawie nie wpłynął, więc nie zapadła żadna decyzja.

Z kolei minister żeglugi Marek Gróbarczyk wielokrotnie podkreślał, że odbudowa portu jest kluczowa dla wznowienia ruchu na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

- Prowadzimy intensywne rozmowy w tym zakresie – mówi Marek Gróbarczyk. - Jestem przekonany, że rozwiążemy ten impas. Z całego serca wspieram to, aby ten port miał szansę się uruchomić. Zresztą nie ma innej możliwości. Chcemy realizować politykę europejską w zakresie budowania dróg wodnych i Kędzierzyn-Koźle pełni tu kluczową rolę jako port śródlądowy.

Inwestycja w kozielskim porcie rozpoczęła się w 2017 roku. Do tej pory firma KKT zainwestowała tam ok. 55 mln zł. Cała inwestycja szacowana była na 300 mln złotych. Od wiosny ubiegłego roku prace są wstrzymane. W zmodernizowanym porcie miał powstać terminal do przeładunku towarów sypkich i płynnych, w tym paliw.
Marek Gróbarczyk

Wiadomości z regionu

2023-09-21, godz. 16:30 ''Kiedy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat''. Martyna Wojciechowska odebrała Order Uśmiechu [ZDJĘCIA… Podróżniczka, dziennikarka, pisarka, osobowość telewizyjna, kierowca rajdowy, a przede wszystkim działaczka społeczna Martyna Wojciechowska odebrała dzisiaj… » więcej 2023-09-21, godz. 15:27 Sąd Okręgowy w Opolu skazał 10 osób za handel narkotykami Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszało 10 osób, które Sąd Okręgowy w Opolu skazał za sprzedaż narkotyków. Wśród ukaranych… » więcej 2023-09-21, godz. 15:19 Prace na ostatniej prostej. Nowe przedszkole w Opolu wkrótce zostanie otwarte Na przełomie października i listopada otwarte zostanie nowe przedszkole w Opolu. Budowa już została ukończona, a obiekt został już wyposażony w odpowiednią… » więcej 2023-09-21, godz. 15:14 "Trzeba korzystać z każdej chwili". Pełnoletni Opolanie po raz 6. spotkali się na Regionalnym Dniu Seniora [ZDJĘC… 'Młodość przychodzi z wiekiem' - to hasło oznacza, że ruszył 6. Regionalny Dzień Seniora. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu przyjechało dziś… » więcej 2023-09-21, godz. 12:54 Pożar stodoły w Popielowie. Strażakom udało się opanować sytuację 7 zastępów straży pożarnej gasi pożar stodoły w Popielowie przy ulicy Wolności. » więcej 2023-09-21, godz. 10:45 Wizyta premiera Kaczyńskiego w Opolu i koncert Piotra Rubika w Nysie. Katarzyna Czochara gościem Radia Opole - Wspaniałe spotkanie, wiele tematów, a wśród nich bezpieczeństwo kraju oraz kontekst polityki wobec nielegalnej imigracji, ale nie tylko - powiedziała w… » więcej 2023-09-21, godz. 10:05 "Odznaczenie dla tych, którzy przynoszą dzieciom radość". Martyna Wojciechowska odbierze Order Uśmiechu Podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska odbierze dzisiaj (21.09) w Głuchołazach nadawany przez dzieci Order Uśmiechu. » więcej 2023-09-21, godz. 07:45 Mistrzyni olimpijska Justyna Święty-Ersetic zachęcała dzieci do uprawiania sportu w Głubczycach Ruszyła druga edycja sportowej akcji 'Opolskie szkoły na start'. Pierwsze zawody tego cyklu zachęcające dzieci do uprawiana sportu i aktywności fizycznej… » więcej 2023-09-21, godz. 07:00 WYBORY 2023. Jarosław Kaczyński odwiedził Opole i mobilizował elektorat. "Walczmy do ostatniego dnia" [ZDJĘCIA] Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Opole. W spotkaniu zorganizowanym w Dom EXPO wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że… » więcej 2023-09-21, godz. 06:30 Problemy z jakością wody w Karłowicach Obecność niebezpiecznych dla zdrowa bakterii grupy coli stwierdzono w publicznym wodociągu w Karłowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »