Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-27, 14:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

3,2,1 i ... wystartował VIII Rajd Rowerowy Tułowickiego Towarzystwa Historycznego

Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
Wystartował VIII Rajd Rowery Tułowickiego Towarzystwa Historycznego [fot.M.Matuszkiewicz]
W Tułowicach wystartowała 8. edycja Rajdu Rowerowego. Tym razem ponad 20 uczestników, w trakcie dwóch dni, przemierzy trasę "Śladami Prymasa Stefana Wyszyńskiego". Do pokonania mają dzisiaj (27.06) 50 kilometrów, a jutro (28.06) o 5 więcej. Przejadą między innymi przez Korfantów.
- Co roku podczas rajdu mamy inny temat wiodący. Tym razem naszym celem jest Prudnik Las, miejsce gdzie był izolowany w warunkach więziennych i ściśle pilnowany prymas Wyszyński - mówi Henryk Gałkowski, organizator rajdu i przewodniczący Tułowickiego Towarzystwa Historycznego.

- Tam jedziemy, żeby to odwiedzić. Jedziemy i podziwiamy. Pierwszym miejscem będzie Staw Pustelnik, potem jedziemy przez Goszczowice, prawie do Łambinowic i tam odwiedzimy cmentarz jeniecki. Potem skręcamy na Sowin i jedziemy do Korfantowa. Tam wypijemy kawkę i ruszamy dalej. Przez Przydroże Wielkie, Ligotę Ścinawską i na chwilę odbijamy do Ścinawy Nyskiej, bo tam odwiedzimy kościół Piotra i Pawła. Stamtąd już do Łąki Prudnickiej.

Według uczestników nie tylko z Opolszczyzny, ale również z Wrocławia i Krakowa, trasa jest łatwa i przyjemna. Można wśród pól i lasów odstresować się.

- Przyjeżdżamy tutaj co roku, już od dwudziestu lat. Bardzo nam się podobają Wasze tereny, ta tkanka materialna, która tutaj jest i kulturowa. Ludzie, którzy tutaj mieszkają są też wspaniali. Będziemy tu zawsze przyjeżdżać - podkreślają uczestnicy rajdu. - My jeździmy turystycznie, bardzo przyjemnie, robimy postoje, pikniki, także sama przyjemność. Są koledzy z Tułowickiego Towarzystwa Historycznego, więc zawsze jakieś nowe informacje się zaszczepią i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. - Pogoda jest piękna, nie ma padać. Trasa jest zróżnicowana, jedziemy trochę asfaltem, trochę lasami, polami, łąkami. Dla wytrwałych jest idealna.

Jutro ( 28.06) w Łące Prudnickiej uczestnicy rajdu razem z lokalną społecznością posadzą dąb "Prymasa Stefana Wyszyńskiego".
Henryk Gałkowski
Uczestnicy rajdu

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 18:30 W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potr… Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim… » więcej 2021-09-27, godz. 18:04 To zostało z przystanku w Jasionie. Policja zna już sprawcę zniszczenia Wczoraj (26.09) około południa policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu wiaty na trasie Prudnik-Dytmarów. » więcej 2021-09-27, godz. 17:15 W Głubczycach stanęła społeczna lodówka. "Żeby nieść pomoc tym, którzy sami nie zawsze są w stanie sobie por… Przed urzędem gminy w Głubczycach stanęła 'lodówka społeczna'. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, może tam zostawić niewykorzystane przez siebie produkty… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Sebastian Świderski wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej! "Zrobię wszystko, żeby pracować i żeby… Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 16:25 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej 2021-09-27, godz. 15:59 Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr… » więcej 2021-09-27, godz. 15:25 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA] - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 15:05 Groźny pożar mieszkania w Brzegu. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej Ogień pojawił się dziś (27.09) około godz. 12:50 w jednym z lokali budynku wielorodzinnego przy ul. Garbarskiej. Ewakuowano z niego 7 osób. Dwie z nich oraz… » więcej 2021-09-27, godz. 14:44 Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani dzięki obywatelskim zatrzymaniom Do kolejnych obywatelskich ujęć nietrzeźwych kierowców doszło w miniony weekend na drogach Opolszczyzny. Ich jazda wzbudziła podejrzenia u świadków, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »