Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-28, 12:00 Autor: Paweł Konieczny

Nowe diecezjalne sanktuarium. W Głębinowie rozszerza się kult świętej Rity

Miejsce kultu św. Rity w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Miejsce kultu św. Rity w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Nowy ołtarz św. Rity wraz z relikwiami w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Nowy ołtarz św. Rity wraz z relikwiami w Głębinowie [fot. Paweł Konieczny]
Na Opolszczyźnie powstanie kolejne sanktuarium diecezjalne. Do takiej godności podniesione zostanie miejsce kultu świętej Rity w Głębinowie. Ta uroczystość ma odbyć się podczas dorocznych obchodów ku czci świętej, w niedzielę 23 maja 2021 roku.
- Relikwie świętej Rity z Cascii czczone są w Głębinowie od 5 lat - mówi ks. Przemysław Seń, proboszcz miejscowej parafii św. Urbana. - Nasz kościół cieszy się relikwiami świętej Rity pierwszego stopnia, ex corpore santa Rita a Cascia, czyli fragment z ciała świętej Rity. Zostały one dla nas ofiarowane poprzez Watykan od generalnego postulatora zakonu Augustianów. Jest to dar niezwykły, z czego bardzo się cieszymy - dodaje.

- Od dawna gościmy tutaj zarówno grupy zorganizowane, jak i pielgrzymów indywidualnych - zauważa ks. Przemysław Seń. - Dla nas takim odzwierciedleniem liczby osób są składane prośby, które pozostawiają tutaj pielgrzymi. Staramy się je skrzętnie gromadzić, zachowywać i oczywiście też zawsze na koniec roku je przeliczamy. Jest to liczba sięgająca ponad 10 tysięcy samych próśb. Wiadomo, że pielgrzymów jest więcej, bo nie każdy taką prośbę zostawia - podkreśla.

- Ogłoszenie miejsca kultu świętej Rity sanktuarium będzie tylko usankcjonowaniem tego, co już tam się od pięciu lat dzieje - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - Wiemy, że bardzo wielu naszych diecezjan i nie tylko jeździ do Głębinowa. Przyjeżdżają, by pomodlić się, wiedząc, że tam szczególnie jest obecna święta Rita i proszą jej wstawiennictwa. Myślę, że miejsce jest przepiękne, ponieważ położone nad jeziorem, obok znajduje się nasz ośrodek. To miejsce, gdzie można zatrzymać się nawet na trochę dłużej. Dlatego jak najbardziej można zachęcać do tego, by takie sanktuarium mogło powstać - dodaje.

Przekształcenie miejsca kultu w sanktuarium wiąże się także z możliwością uzyskania specjalnych odpustów. Dodajmy, że w Głębinowie 22 dnia każdego miesiąca odbywają się nabożeństwa ku czci patronki spraw trudnych, które gromadzą rzesze wiernych. Przybywają oni nad nyskie jezioro z różami, symbolami świętej, które po poświęceniu zabierają do swoich domów.

Obecnie trwa remont kościoła parafialnego, a w środku pojawił się ołtarz świętej Rity, w którym umieszczone zostały wspomniane relikwie. Głębinów będzie drugim w Polsce sanktuarium świętej Rity.
ks. Przemysław Seń1
ks. Przemysław Seń2
ks. Joachim Kobienia

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »