Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-13, 12:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy w Jemielnicy będą niemieckojęzyczne tablice na urzędach?

Urzęd gminy Jemielnica [fot. googlemaps]
Urzęd gminy Jemielnica [fot. googlemaps]
Czy w Jemielnicy pojawią się niemieckojęzyczne tablice z nazwami urzędów? Taki pomysł zgłosiła jedna z radnych. Wypowiedzieć się w temacie będą mogli pozostali radni, jak i mieszkańcy. Jemielnica jest jedną z tych gmin, gdzie ponad 20% społeczności deklaruje narodowość niemiecką.
- Zainspirowałam się tym, co widziałam w gminie Kolonowskie i Leśnica. Często bywam w innych urzędach, bo pracuję jako tłumacz przysięgły – mówi Sylwia Kapuścińska, radna i inicjatorka pomysłu. - Zauważyłam właśnie takie tablice w języku niemieckim w sąsiednich gminach. Wtedy pomyślałam, dlaczego by takich tablic nie ustawić także w naszej gminie. Dotyczy to tablic na urzędzie gminy, urzędzie stanu cywilnego, tablicy wójta gminy i rady gminy.

Inicjatorka podkreśla, że koszt zamontowania czterech tablic nie jest duży, a podkreśli m.in. to, że w gminie Jemielnica język niemiecki od 2006 roku jest oficjalnie uznany za język pomocniczy, w którym można załatwić sprawy urzędowe.
Sylwia Kapuścińska

Wiadomości z regionu

2021-06-18, godz. 18:45 Sąd Okręgowy utrzymał wyrok w sprawie rozbicia luksusowego McLarena w Krapkowicach. Postępowanie zostało prawomocnie… Wyrok w sprawie rozbicia luksusowego auta marki McLaren Spider w Krapkowicach został utrzymany w mocy. Sąd Okręgowy w Opolu na rozprawie apelacyjnej umorzył… » więcej 2021-06-18, godz. 18:15 Strzelce Opolskie: do końca czerwca można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego Do końca miesiąca można zgłaszać pomysłu do tegorocznego budżetu obywatelskiego gminy Strzelce Opolskie. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca… » więcej 2021-06-18, godz. 18:00 Funkcjonariusze opolskiej KAS ujawnili odzież i buty podrobionych marek o wartości ponad 55 tysięcy złotych Podrobioną odzież i buty z logo imitującym znane marki ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach pocztowych. Mundurowi przeprowadzili… » więcej 2021-06-18, godz. 17:46 Sąd nadzwyczajnie złagodził karę za zabójstwo dla Józefa D. z Kędzierzyna-Koźla. Mężczyzna swoją ofiarę zaatakował… 11 lat pozbawienia wolności za zabójstwo dla 63-letniego Józefa D. z Kędzierzyna-Koźla orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Do zbrodni doszło w listopadzie ubiegłego… » więcej 2021-06-18, godz. 17:00 Worki ambu dla kluczborskich policjantów. Będą w każdym radiowozie Policjanci z Kluczborka otrzymali 80 manualnych resuscytatorów, potocznie nazywanych workami ambu (do prowadzenia ręcznej wentylacji oddechowej). » więcej 2021-06-18, godz. 16:23 Myślała, że rozmawia z pracownikiem banku. Straciła 110 tys. zł Kredyt wysokości 60 tys. zł zaciągnął nieznany mężczyzna na mieszkankę powiatu strzeleckiego. Kobieta, myśląc, że rozmawia telefonicznie z pracownikiem… » więcej 2021-06-18, godz. 16:19 Służby wojewody sprawdzają, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa została podjęta zgodnie… Nadzór prawny wojewody ma wątpliwości, czy uchwała o nieudzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Namysłowa jest zgodna z przepisami. » więcej 2021-06-18, godz. 14:30 Wzmocnienia etatowe w wydziale paszportowym OUW. "Wyrobienia paszportu nie zostawiajmy na ostatnią chwilę" Tuż przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji, aby skrócić kolejki, przyspieszyć wydawanie dokumentów, do biura paszportowego w Opolu skierowano dodatkowo… » więcej 2021-06-18, godz. 14:15 Chłopcy na gigancie. 50 policjantów poszukiwało trzech nastolatków z powiatu brzeskiego Prawie 50 policjantów z brzeskiej komendy było zaangażowanych w poszukiwanie trzech nastoletnich chłopców, którzy nie wrócili na noc do domu. Poszukiwania… » więcej 2021-06-18, godz. 14:00 Brzeg bez strefy kibica w czasie Mistrzostw Europy. Plany jej uruchomienia były, jednak BCK-owi zabrakło pieniędzy na… Mieszkańcy Brzegu nie mogą wspólnie oglądać meczów reprezentacji Polski podczas trwających Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. W mieście nie uruchomiono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »