Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-10, 09:45 Autor: Tomasz Cichoń

Janusz Kowalski wspomina Lecha Kaczyńskiego. "Pamiętam jego ważne słowa: warto być przyzwoitym, warto być Polakiem"

Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
Obchody rocznicy tragedii smoleńskiej w opolskiej katedrze [fot. Monika Antczak]
Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią [By prezydent.pl - www.prezydent.pl, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10180537]
Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią [By prezydent.pl - www.prezydent.pl, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10180537]
"Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja" [fot. Marcin Skomudek]
"Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja" [fot. Marcin Skomudek]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Kowalski [fot. Paula Hołubowicz]
96 ofiar, w tym najważniejsze osoby w państwie. Prezydent, Pierwsza Dama, ministrowie, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, duchowni, kombatanci… 10 lat temu pod Smoleńskiem rozbił się rządowy TU-154.
- W dzisiejszej polityce Lecha Kaczyńskiego bardzo brakuje - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, poseł, współautor pierwszej naukowej biografii Prezydenta RP.

- Lech Kaczyński był symbolem niepodległości polskiego państwa, symbolem pewnej myśli, której ja jestem również uczniem i takim uczniem się czuję, myśli o tym, aby służby RP, każdy z nas - bez względu, czy jest to poseł, minister, nauczyciel, żołnierz, strażak czy lekarz - myślał o tym, że Polska musi być silna - stwierdził Janusz Kowalski.

- Staram się naśladować Lecha Kaczyńskiego w wielu obszarach - dodał poranny gość - Różnie to oczywiście wychodzi, bo Lech Kaczyński był wybitną osobowością, mężem stanu. Ja pamiętam szczególnie te ważne słowa dla wielu z nas: warto być przyzwoitym, warto być Polakiem - to są właśnie słowa Lecha Kaczyńskiego - przypomniał wiceminister.

Na pokładzie Tupolewa, który 10 lat temu rozbił się koło Smoleńska, oprócz pary prezydenckiej, byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR.
Janusz Kowalski
Janusz Kowalski

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 08:15 W centrum miasta powstaną "zielone podwórka". Poprawa estetyki i obniżenie temperatury Zielone podwórka to projekt miasta Kędzierzyn-Koźle, który ma urozmaicić bioróżnorodność w centrum aglomeracji, obniżyć temperatury pomiędzy budynkami… » więcej 2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »