Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-25, 21:23 Autor: Daniel Klimczak

Przed Stegu Areną można było poczuć się jak w czasach PRL-u. Wszystko za sprawą 120 zabytkowych pojazdów z bloku wschodniego

V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u [fot. Daniel Klimczak]
120 pojazdów z minionej epoki można było oglądać w niedzielę (25.08) na parkingu przed opolską Stegu Areną. W 5. już edycji Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u można było zobaczyć motocykle, samochody osobowe, a także użytkowe wyprodukowane w latach 1944 - 1991.
Mimo, że nazwa imprezy nawiązuje do czasów Polski Ludowej, to pojazdy goszczące w stolicy regionu pochodzą z całego byłego bloku wschodniego. W tym roku wśród wystawców znaleźli się także właściciele maszyn dotychczas nieprezentowanych na zjeździe.

- Mamy trochę inną gamę pojazdów niż co roku, która to wzbogaciła się o pojazdy zabytkowe, ale ciężarowe, pojazdy specjalne, czyli straże pożarne, karetki pogotowia na pojazdach Nysa oraz milicji, również na pojeździe Nysa - mówi Janusz Sowa, sekretarz Stowarzyszenia Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

Jak zauważają wystawcy, posiadanie tego typu pojazdów daje sporo satysfakcji, choć związane jest także ze sporymi wydatkami i coraz większymi trudnościami przy poszukiwaniu części zamiennych.

- Na to wszystko trzeba znaleźć czas, bo każdą rzecz, którą się tutaj robi ręcznie, to trzeba jej poświęcić sporo uwagi. Zanim się zamontuje, to trzeba to przymierzyć, przemyśleć. Mało tego, jak się kupi taką rzecz do regeneracji, to jeszcze trzeba ją zregenerować tak, żeby to wyglądało, a na koniec, żeby jej jeszcze nie zniszczyć przy montażu - przyznaje Mariusz Lewin z Opola, właściciel milicyjnej "nyski".

To właśnie te produkowane na Opolszczyźnie pojazdy stanowiły motyw przewodni tegorocznej edycji imprezy, co ma związek z mijającą w tym roku 25. rocznicą zakończenia ich produkcji.
Janusz Sowa
Mariusz Lewin

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »