Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-07, 10:56 Autor: Magdalena Szybińska

"Lęk przed porodem". Zaświadczenie od psychiatry "sposobem" na cesarkę?

Zaświadczenie od psychiatry "sposobem" na cesarkę [fot. freeimages.com]
Zaświadczenie od psychiatry "sposobem" na cesarkę [fot. freeimages.com]
Dr Marek Chowaniec [fot. Marcin Skomudek]
Dr Marek Chowaniec [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Janiuk [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Janiuk [fot. Marcin Skomudek]
- Około 50 procent porodów w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu odbywa się poprzez cięcie cesarskie - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" doktor Marek Chowaniec.
Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego mówi, że to wynika m. in. z tego, że jest to szpital specjalistyczny. - Jesteśmy jedyną tego rodzaju placówką w regionie, więc wszelkie patologie ciąży są do nas przysyłane i to na pewno podwyższa wskaźnik cięć cesarskich. Ale myślę, że głównie wynika to jednak ze swoistej mody na cięcia cesarskie. Kobiety myślą, że jest to najlepszy sposób zakończenia ciąży i porodu, najbezpieczniejszy dla nich i dla dziecka. Natomiast - obiektywnie - tak nie jest.

Chowaniec dodaje, że zdarzają się próby "wymuszenia" cięcia cesarskiego przez pacjentki przedstawiające różnego rodzaju zaświadczenia. - Zaświadczenia ortopedyczne, kiedyś była fala zaświadczeń okulistycznych. Natomiast w zastępstwie pojawia się fala zaświadczeń psychiatrycznych, czyli lęk przed porodem.

Ministerstwo Zdrowia w nowym rozporządzeniu o standardach opieki okołoporodowej zaleca minimalizację liczby cięć cesarskich. Rozporządzenie podnosi też rangę zawodu położnej.

- Zaledwie ok. 20 procent lekarzy kieruje ciężarne do położnych podstawowej opieki zdrowotnej - oceniła w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" położna Ewa Janiuk. Przypomniała też, że jeszcze będąc w ciąży należy wybrać położną, która będzie sprawować opiekę nad ciężarną a później również nad noworodkiem.

- Osoba, która prowadzi ciążę, a nie jest położną podstawowej opieki zdrowotnej, ma obowiązek skierowania do położnej POZ. W karcie ciąży jest to odnotowywane z imieniem, nazwiskiem, adresem kontaktowym. Potem ta sama osoba będzie sprawowała opiekę nad matką i dzieckiem po porodzie. Jeżeli ona nie jest wybrana, to potem może okazać się, że nikt nam nie będzie mógł udzielić pomocy, bezpośrednio po wyjściu ze szpitala.

Zdaniem Ewy Janiuk nowe standardy opieki okołoporodowej przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia utrzymują rangę położnych i wzmacniają wiedzę na temat ich kompetencji.
Marek Chowaniec 1
Marek Chowaniec 2
Ewa Janiuk

Wiadomości z regionu

2021-12-01, godz. 23:00 Raport dnia. Rekord liczby zakażeń i zgonów czwartej fali. Szpital w Oleśnie nie tylko covidowy [INFOGRAFIKA] 29 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 694 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (01.12) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 kolejnych… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Podwyżki dla radnych miejskich i powiatowych, prezydent oraz starosty W Kędzierzynie-Koźlu włodarze miasta i powiatu będą zarabiać więcej. Podwyżki objęły także radnych obu samorządów. Podwyżki są związane zmianą… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Namysłów dopłaci do wywozu odpadów, by nie wprowadzać podwyżek dla mieszkańców. Gmina będzie jednak musiała ograniczać… Namysłów nie chce obciążać mieszkańców wyższymi opłatami za wywóz śmieci. Rosnące koszty tego typu usług gmina pokryje pieniędzmi pochodzącymi z… » więcej 2021-12-01, godz. 20:00 Dzielnicowi z Leśnicy mają nowy radiowóz. To auto ekologiczne, bo hybrydowe Osobowa toyota to nowy nabytek policjantów z posterunku w Leśnicy. Radiowóz trafił właśnie do nich, aby służył w czasie patroli i interwencji w gminach… » więcej 2021-12-01, godz. 19:15 "Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2021-12-01, godz. 18:45 Urzędnicy wrócili z kwarantanny, wydział komunikacji wznawia działalność Po kilkudniowej przerwie, spowodowanej absencją chorobową urzędników, którzy przebywali na zwolnieniach i kwarantannie z powodu koronawirusa, wydział komunikacji… » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 12 kolejnych szkół z Opola ma problem z COVID-19. Łącznie 15 zakażeń i kwarantanna dla kilkuset uczniów 15 zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (01.12) w 12 szkołach Opola. Zaraziło się 13 uczniów i 2 nauczycieli z 5 szkół podstawowych oraz 6 ponad… » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Pożar na Ozimskiej w Opolu. Duże zadymienie, ale bez osób poszkodowanych 5 zastępów straży pożarnej wysłano dziś (01.12) po godz. 16:00 do gaszenie pożaru sadzy w kominie w jednej z kamienic przy ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Parkowanie w Nysie podrożeje, w niektórych przypadkach o 100 procent. Burmistrz: nie chcemy zarabiać na kierowcach… Postój na ulicach Nysy będzie droższy. Na dzisiejszej (01.12) sesji miejscy radni przyjęli nowe stawki w strefie płatnego parkowania. » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Na oddziale pediatrii USK można poczuć klimat świąt. Żywa choinka wspólnym prezentem od straży łowieckiej i st… Na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego można już poczuć świąteczny klimat. Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »