Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-30, 11:49 Autor: Justyna Maćkowiak

Migracja i odmawianie szczepień - to główne powody wzrostu liczby zachorowań na odrę

Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Szczepienie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wiesława Błudzin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Urszula Posmyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie należy zapominać o chorobach zakaźnych, bo nawet po kilkudziesięciu latach mogą powrócić - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
- Obecnie na naszym oddziale mamy 7 potwierdzonych zachorowań na odrę od początku stycznia, 9 kolejnych osób czeka jeszcze na wyniki badań potwierdzających bądź wykluczających tę chorobę - dodaje gość Radia Opole. Ostatnie przypadki odry na taką skalę były przed erą szczepień, czyli w latach siedemdziesiątych.

- Czym to jest spowodowane? Z całą pewnością migracją ludności, a także unikaniem szczepień przez pewne grupy. Poza tym żadna szczepionka nie jest w 100 procentach skuteczna, ale jeśli jest 96 procent skuteczności, to 4 osoby na 100 nie reagują na szczepienie. Tak też może się zdarzyć.

- W całej Europie w ubiegłym roku zanotowano kilkadziesiąt tysięcy zachorowań na odrę - dodaje dr Wiesława Błudzin. - Jeżeli będzie bardzo dużo zachorowań na odrę, to nie będziemy w stanie przyjąć wszystkich do szpitala. Nie będzie też takiej potrzeby. Przyjmuje się tylko osoby w cięższym stanie, z powikłaniami. Osoby dorosłe zwykle ciężej przechodzą tę chorobę. Te dzieci, które były szczepione dwa razy, są zabezpieczone. To jest choroba, na którą nie ma leczenia, organizm sam musi zwalczyć tego wirusa.

Objawy odry to wysoka gorączka, złe samopoczucie, czerwone oczy i gruboplamista wysypka zaczynająca się od twarzy.

- Nasilenie "ruchów antyszczepionkowych" oraz ruchy migracyjne przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na odrę - powiedziała w "Poglądach i osądach" Urszula Posmyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

- Od 2017 w całej Europie rośnie liczba zachorowań na odrę. Najwięcej przypadków odnotowuje się na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii, ale także w Niemczech - dodaje gość Radia Opole.

- Od 2017 roku spadliśmy poniżej progu 95 procent, który jest bezpiecznym poziomem wyszczepialności. 95 procent populacji powinna być zaszczepiona na odrę, wtedy ryzyko występowania ognisk epidemicznych tej choroby jest niewielkie. Rodzice odmawiają szczepień. Szczególnie szczepionka odra, świnka, różyczka ma złą sławę. Wynika to z pewnego artykułu, który został opublikowany. Po wielu latach okazało się, że artykuł został zafałszowany, badania były nieprawdziwe.

W 2017 w całym kraju zanotowano 63 zachorowania na odrę, w 2018 roku - 339 (9 w naszym regionie), a w 2019 roku mamy już 214 podejrzeń zachorowań w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 35 podejrzeń zachorowań na odrę.
Wiesława Błudzin cz. 1
Wiesława Błudzin cz. 2
Urszula Posmyk

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »