Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-16, 12:00 Autor: Magdalena Szybińska

47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim

Bezpieczna ścieżka rowerowa [fot. Maciej Stępień]
Bezpieczna ścieżka rowerowa [fot. Maciej Stępień]
Krzysztof Wysdak [fot.Maciej Wajler]
Krzysztof Wysdak [fot.Maciej Wajler]
Piotr Dancewicz [fot. Maciej Wajler]
Piotr Dancewicz [fot. Maciej Wajler]
Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - pozyskał z Unii Europejskiej poprzez Aglomerację Opolską.
- Najdłuższe odcinki powstaną w gminie Łubniany i Turawa - łącznie to ponad 40 kilometrów ścieżek - powiedział w "Poglądach i osądach" Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

- Chodzi o to, żeby umożliwić mieszkańcom nie tylko wyjazdy na weekendy, ale również przejazdy w sprawach codziennych, żeby była komunikacja między gminami. Taka jest idea, żeby te ścieżki obejmowały nie tylko obiekty turystyczne, ale również poszczególne miejscowości.

Powiat opolski współpracuje też ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Opolska w zakresie kształcenia.

- Mieliśmy wspólny projekt z miastem Opole i z powiatem krapkowickim w ramach kształcenia zawodowego - wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pieniądze wydano na zajęcia dodatkowe, wyprawki dla uczniów i doposażenie szkół - mówi Wysdak.

Współpracę z Aglomeracją Opolską gość "Poglądów i osądów" ocenia bardzo dobrze.

- Trzeba się dogadywać. Nie może być tak, że widzimy tylko koniec własnego nosa i to nieważne, czy ten nos to jest 120 tysięcy mieszkańców, czy 8 tysięcy.

Aglomeracja Opolska zrzesza 21 opolskich gmin. Jesienią stowarzyszenie obchodziło 5- lecie swojej działalności.

- Samorządy zidentyfikowały potrzebę współpracy, jest wola i zrozumienie dla wspólnego planowania. Łatwiej nam się identyfikuje te obszary, którymi wszystkie samorządy są zainteresowane: gospodarka śmieciowa, jakość powietrza, transport multimodalny, zagospodarowanie rzeki i wykorzystanie jej potencjału, Mam na myśli świadome gospodarowanie środowiskiem, które również może być elementem inspirującym do rozwoju gospodarczego - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Piotr Dancewicz.

Aglomeracja Opolska, jako stowarzyszenie 20 gmin, powstało w grudniu 2013 i na początku miało do dyspozycji około 74 mln euro. Na dziś wykorzystano około 80 procent budżetu - oszacował rozmówca Radia Opole.

W tym roku Aglomeracja Opolska ma w planach m. in. ogłoszenie konkursów dla gmin na dofinansowania do termomodernizacji obiektów, na tzw. strategie niskoemisyjne, czyli m. in. ścieżki rowerowe, a także organizację konkursów dotyczących wsparcia na organizacje edukacji zawodowej i ogólnej.
Jednym ze sztandarowych programów stowarzyszenia zrzeszającego 21 gmin, jest przedsięwzięcie "Solidarni wobec zagrożeń", które ma ułatwiać współpracę samorządów np. w przypadku zagrożenia powodziowego, czy kataklizmów pogodowych.
Wśród projektów, które otrzymały wsparcie z Aglomeracji Opolskiej, znalazły się m. in. przebudowa ulicy Niemodlińskiej w Opolu, powstanie centrum przesiadkowego w Gogolinie oraz przygotowanie trasy rowerowej pomiędzy Dobrzeniem Wielkim i Popielowem.

- Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska ma dwóch nowych członków zarządu, a zostali nimi Leonard Pietruszka wójt Komprachcic, oraz burmistrz Ozimka Jan Labus - przypomniał gość Radia Opole. Biuro Aglomeracji Opolskiej zmieniło też lokalizację i mieści się obecnie przy pl. Wolności 6.
Krzysztof Wysdak 1
Krzysztof Wysdak 2
Krzysztof Wysdak 3
Piotr Dancewicz

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 15:05 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »