Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-10, 17:10 Autor: Piotr Wójtowicz

Aglomeracja Opolska ma nowy zarząd. Siedziba przeniesiona na plac Wolności

Aglomeracja Opolska ma nowy zarząd i siedzibę [fot.P. Wójtowicz]
Aglomeracja Opolska ma nowy zarząd i siedzibę [fot.P. Wójtowicz]
Aglomeracja Opolska przeniosła się do nowej siedziby. Do zarządu AO dołączył wójt Komprachcic Leonard Pietruszka i burmistrz Ozimka Jan Labus. Na konferencji prasowej w biurze przy Placu Wolności przekonywano, że współpraca układa się dobrze, a pieniądze dzielone są sprawiedliwie.
Leonard Pietruszka powiedział, że w związku z tym, iż kończą się pieniądze unijne przeznaczone na lata 2014 - 2020, w tym roku będzie mniej naborów. Samorządy skupione w aglomeracji będą realizowały inwestycje zaplanowane w poprzednich latach.
- Tutaj mamy wielki znak zapytania, co będzie z tym nowym okresem programowania, do którego jako aglomeracja opolska będziemy musieli się przygotować?

Dyrektor biura stowarzyszenia Piotr Dancewicz zapewnił, że w maju dla 21 członków aglomeracji zaplanowano nabór na termomodernizacje budynków, a każdy samorząd może otrzymać 1 mln 200 tysięcy złotych.

Odnosząc się do pytania na temat współpracy w ramach stowarzyszenia usłyszeliśmy, że gdyby nie przynależność do niego, to wielu samorządów nie byłoby stać na inwestycje - przekonywał członek zarządu Andrzej Kasiura.

- Tam gdzie to jest możliwe, w projektach dotyczących termomodernizacji ustaliliśmy zasady, że każda gmina należąca do aglomeracji może otrzymać ponad 1 mln złotych. Wójt Pietruszka dodał, że dla mniejszych gmin ma to ogromne znaczenie, ponieważ w przypadku budżetów tych samorządów znalezienie dodatkowego miliona byłoby nierealne.

Podczas konferencji prezydent Opola i przewodniczący stowarzyszenia Arkadiusz Wiśniewski mówiąc o współpracy zwrócił uwagę, że na mapie Polski aglomeracja jest jedyną w kraju, która skupia 21 gmin, a uczestnictwo w niej ma charakter partnerski.

- Pieniądze trafiają nie tylko do centrum - podkreślił prezydent. W przypadku innych podobnych stowarzyszeń w kraju wygląda to tak, że pieniądze wydaje się w jednym z wydziałów największego miasta należącego do aglomeracji.

Podczas spotkania z dziennikarzami przypomniano, że w ostatnich latach na budowę 30 kilometrów ścieżek rowerowych wydano 40 mln złotych. Jednym z największych projektów, które otrzymały wsparcie z AO, była przebudowa ulicy Niemodlińskiej w Opolu, czy powstanie centrum przesiadkowego w Gogolinie.

Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku na projekty związane z termomodernizacją przeznaczono 16 mln złotych, natomiast kolejne 20 mln aglomeracja ma otrzymać w 2019 roku z urzędu marszałkowskiego.

Przypomnijmy, że po ostatnich wyborach stanowisko stracił wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel i burmistrz Prószkowa Róża Malik. Ich miejsca w zarządzie zajęli przedstawiciele innych gmin należących do Aglomeracji Opolskiej. Oprócz wójta Komprachcic i burmistrza Ozimka w zarządzie pozostali burmistrz Gogolina Joachim Wojtala i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Leonard Pietruszka
Andrzej Kasiura, Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 15:05 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »