Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Solidarność w Opolu nie ufa już minister edukacji

Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej [fot.P.Wójtowicz]
Solidarność żąda odwołania ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej z powodu - utraty zaufania. Piotr Pakosz, szef sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Opolu, na konferencji prasowej uzasadniał, że resort nie prowadzi dialogu z nauczycielami, nie spełnił obietnic podwyżek a ponadto pogorszył im warunki pracy.
- Nie dotrzymano obietnicy wprowadzenia zmian w systemie finansowania zadań oświatowych, wydłużono ścieżkę awansu zawodowego z 7 do 15 lat, wprowadzono nowe niekorzystne przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela a ponadto wzrosła biurokracja - wymieniał Piotr Pakosz.

Opolski Kurator Oświaty Michał Siek wyjaśnia, że jest zaskoczony stanowiskiem Solidarności. - Przecież wszystkie projekty zmian były konsultowane ze związkami a teraz budzą głębokie kontrowersje. Mam tu na myśli miedzy innymi sprawę wydłużonej ścieżki awansu zawodowego.

Związkowcy z Solidarności odnieśli się także do reformy oświaty. Zdaniem Zbigniewa Stachowskiego z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność te zmiany doprowadzą do zmniejszenia liczby godzin pracy albo zwolnień nauczycieli w mniejszych miejscowościach. - Z racji tego, że uciekają nam klasy 3 gimnazjalne będzie brakować godzin etatowych w takich miejscowościach jak Byczyna czy Wołczyn - uzasadniał Zbigniew Stachowski.

Michał Siek przyznaje, że cześć gimnazjów jest wygaszanych, ale wielu z nauczycieli pracuje już w szkołach podstawowych. - Praca może nie zawsze będzie pod nosem, ale ja nie podejrzewam, że będzie problem z zatrudnianiem nauczycieli.

Solidarność zwróciła także uwagę na pensje. Według ich wyliczeń nauczyciel stażysta zarabia obecnie miesięcznie niecałe 2 tysiące złotych na rękę, dyplomowany o 800 złotych więcej. Natomiast zdaniem Michała Sieka pensje w przypadku nauczycieli dyplomowanych są wyższe i wynoszą średnio 5600 brutto.
Piotr Pakosz
Michał Siek
Zbigniew Stachowski, Michał Siek

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 17:00 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 16:22 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej 2021-06-14, godz. 14:17 Posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej z inicjatywą dla przedsiębiorców Pomoc w odbudowie firmy, rozwiązywanie bieżących problemów i opracowanie planu na najbliższe miesiące - to tylko część zadań, jakie posłowie i senatorowie… » więcej 2021-06-14, godz. 12:29 Wyborcza niedziela w czterech opolskich gminach. Są nowi rajcy Cztery opolskie samorządy mają nowych radnych. To trzy gminy miejskie i jedna wiejska. Wybory uzupełniające odbyły się w Oleśnie, Grodkowie, Białej i … » więcej 2021-06-14, godz. 12:21 Biskup Andrzej Czaja został przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski Biskup Andrzej Czaja obejmie stanowisko przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonano podczas plenarnego zebrania w Kalwarii… » więcej 2021-06-14, godz. 11:14 Wypadek osobówek w Dobrodzieniu na ulicy Oleskiej Dwa osobowe ople zderzyły się w Dobrodzieniu na ulicy Oleskiej, czyli przedłużeniu DW 901. Droga na czas działania służb została zablokowana, natomiast… » więcej 2021-06-14, godz. 10:55 MZ: spada liczba zachorowań na COVID-19 w kraju i regionie. Odnotowano tylko jeden przypadek śmiertelny [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 140 nowych zakażeniach koronawirusem. Na Opolszczyźnie odnotowano 5 zachorowań. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »