Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-29, 10:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zamiast pomnika czerwonoarmistów popiersie Rafała Urbana?

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikował do rozbiórki pomnik ku czci Armii Czerwonej w Głogówku. Jednak tamtejszy burmistrz ma pewne wątpliwości dotyczące likwidacji tego upamiętnienia. Obowiązek taki - przypomnijmy - nakłada na samorządy lokalne ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej.
- Kontrowersyjny pomnik stoi w parku miejskim na obszarze objętym ochroną zabytków - mówi burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – Zwrócimy się do konserwatora zabytków z zapytaniem, czy obiekt znajdujący się na terenie zabytkowym podlega ochronie, czy też można go usunąć. Jeżeli będzie decyzja, że kwalifikuje się do rozbiórki, to oczywiście go usuniemy. Jest taki pomysł, aby na miejscu tego pomnika wdzięczności żołnierzom radzieckim postawić popiersie Rafała Urbana.

Urban był pisarzem, który urodził się pod Głogówkiem, gawędziarzem śląskim, dramatopisarzem oraz autorem artykułów naukowych na temat sadownictwa i rolnictwa.

Dodajmy, że pomnik sławiący czerwonoarmistów ma też w Głogówku swoich obrońców.

- Nikomu, nigdy on nie przeszkadzał, a wręcz przeciwnie – uważa Dragomir Rudy, pasjonat lokalnej historii. – Jakby nie było, przypomina on o wydarzeniach z marca 1945 roku.

- Nie widzę żadnej politycznej głębi tego pomnika – powiedziała nam młoda mieszkanka Głogówka. – Nie należy go usuwać. Powinien być tylko świadectwem pewnych wydarzeń, a nie ich nobilitacją.

Na Opolszczyźnie jest jeszcze blisko 20 pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Jeżeli nie są one na cmentarzach wojennych to zgodnie z ustawą mają zniknąć z lokalnego krajobrazu.
Andrzej Kałamarz
Mieszkańcy Głogówka

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »