Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-27, 15:15 Autor: Witold Wośtak

Konserwator otrzymał potwierdzenie, że pałac w Kopicach ma nowego właściciela

Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Pałac w Kopicach ma jednak nowego właściciela. Firma Globucor Luxembourg Polska kupiła 55 hektarów parku i zabudowany ruinami neogotycki kompleks.
Przypomnijmy, że Elżbieta Molak, wojewódzka konserwator zabytków, mówiła w połowie lutego na antenie Radia Opole, że nie otrzymała jeszcze dokumentów potwierdzających zmianę właściciela. Zawiadomienie dotarło jednak do urzędu w ostatnim czasie.

Według planu remontu, pałac ma zostać zamknięty na 7 lat pod specjalną kopułą, a w tym czasie ma odzyskać blask. Teraz trwają prace przygotowawcze do zrobienia projektu budowlanego.

- Właściciel złożył też wniosek o pozwolenie na wykonanie ogrodzenia - dodaje Molak. - On chce odbudować pałac w całości – przywrócić go do dawnej świetności. Prace rewitalizacyjne mają objąć też naturalistyczny park krajobrazowy, łącznie z olbrzymim stawem, drzewostanem parkowym, drogami dojazdowymi i bramami - informuje.

Pałac w Kopicach należał niegdyś do najpiękniejszych obiektów na Śląsku. Kompleks popada w ruinę od 1990 roku, kiedy ówczesne władze gminy sprzedały go krakowskiemu biznesmenowi.
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola Samochód osobowy zderzył się z samochodem ciężarowym na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46, która w tym momencie (stan… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 16:56 Prokuratura oskarżyła byłego wiceministra Andrzeja B. o jazdę po pijanemu Kluczborska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi Andrzejowi B., któremu zarzuca jazdę pod wpływem alkoholu. Według… » więcej 2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »