Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-07, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Góry Opawskie przyciągają krótkofalowców. Z Kopy łączą się z całą Europą

Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
Uczestnicy 32. Międzynarodowego Zlotu Krótkofalowców na Biskupiej Kopie [zdj. Jan Poniatyszy]
32. Międzynarodowy Zlot Krótkofalowców odbywa się na Biskupiej Kopie. Bierze w nim udział kilkudziesięciu pasjonatów łączności radiowej z Polski, Czech i Niemiec. Nie bez powodu to doroczne, dwudniowe spotkanie odbywa się na najwyższym wzniesieniu Opolszczyzny. Są tam najdogodniejsze w regionie warunki nawiązywania łączności radiowej z nieomal całą Europą.
- Głównym celem tego zlotu jest integracja naszego środowiska i wymiana doświadczeń - mówi Piotr Skrzypczak, sekretarz Polskiego Związku Krótkofalowców. – Rozmowy są jak zwykle o sprzęcie, antenach, łącznościach. Natomiast absolutnie nie ma mowy, żeby nasze środowisko się wygaszało. Jest faktem, że obecnie większość krótkofalowców to są osoby czterdzieści plus, ale mamy szereg młodych ludzi, którzy interesują się emisjami cyfrowymi.

- Przyjeżdżamy tutaj prawie co rok – powiedziała uczestniczka zlotu z Nowosielska koło Warszawy. – Wspaniała jest atmosfera, widoki. Mąż pasjonuje się krótkofalarstwem, a przy nim ja również tym się interesuję. Dopóki zdrowie pozwoli to będziemy tu przyjeżdżać.

Na Biskupiej Kopie krótkofalowcy mają swoją całoroczną bazę. Jest to najwyżej położona stacja nadawcza na Opolszczyźnie. Obok niej zamontowano ponad dwunastometrowy maszt antenowy. Jest on najwyżej zainstalowaną tego typu konstrukcją w regionie.
Piotr Skrzypczak
Uczestniczka zlotu

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »