Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-05-18, 14:00 Autor: Piotr Wrona

Ratowanie ginących odmian roślin i owoców to jedno z zadań programu Odnowy Wsi

Szkolenie w ramach projektu "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" [fot. Piotr Wrona]
Szkolenie w ramach projektu "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego" [fot. Piotr Wrona]
Ratowanie m.in. ginących odmian owoców i roślin to główny cel najnowszej edycji projektu "Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego". Przez ostatnie lata lokalne grupy działania zajmowały się głównie remontem i budową infrastruktury na wsiach oraz aktywizacją kulturową i społeczną mieszkańców.
- Teraz stawiamy akcent na ratowanie sadów i drzew typowych dla naszego regionu - mówi Wiesław Kryniewski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO.

- Dotychczas program odnowy wsi realizował różne działania, skupione były one na remoncie bądź budowie domów spotkań, wiat, poprawieniu infrastruktury, budowie tras rowerowych. Obecnie naszym celem jest zachęcenie do zainteresowania się bioróżnorodnością Opolszczyzny. Chodzi o zakładanie tradycyjnych sadów, bądź ich odtwarzanie. Jest to ochrona zasobów przyrodniczych, które posiadamy, te które warto zachować, czy te których nie chcemy utrzymywać, bądź zepsuć innymi gatunkami – dodaje Kryniewski.

Liderzy lokalnych grup działania oraz sołtysi z województwa opolskiego przez najbliższe tygodnie będą spotykać się z ekspertami i przyrodnikami, aby stworzyć mapę potrzeb.
- Zależy nam na produktach regionalnych, a do ich przygotowania niezbędna jest odnowa wymierających odmian owoców - mówi Katarzyna Machowska z Gierszowic w gminie Olszanka.

- Ludzie sami wycinają drzewa, jest to spowodowane tym, że usychają czy są atakowane przez różne grzyby. Brakuje wieloletnich drzew owocowych. Część młodych osób nie wie jak wygląda drzewo pigwy. My wracamy do tych tradycji sadowniczych, jakie znane były naszym dziadkom – dodaje Machowska.

Ewelina Budarowska, ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zaznacza, że na ministerialnej liście jest 100 różnych odmian samych jabłoni, które zagrożone są wyginięciem.
- Prowadzenie sadów tradycyjnych jest pracochłonne - zaznacza Budarowska.

- Jest to cały długotrwały cykl. Na początku należy przygotować pola, założyć szkółki, gdzie będzie odbywało się przygotowywanie sadzonek, później sad należy utrzymać – dodaje Budarowska.

Celem programu jest zwrócenie uwagi mieszkańców wsi na potrzebę ochrony przyrody, rodzimych gatunków roślin, obszarów cennych przyrodniczo, w tym obszarów Natura 2000.
Wiesław Kryniewski
Katarzyna Machowska
Ewelina Budarowska

Wiadomości z regionu

2024-11-30, godz. 12:33 Tymczasowy most połączy Krapkowice z Żywocicami. "Bez współpracy nie byłoby tej inwestycji" Trwa budowa tymczasowego mostu, który połączy Krapkowice od ulicy Kozielskiej z Żywocicami. Przypomnijmy, przeprawa na drodze krajowej nr 45 została uszkodzona… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Głogówek otrzyma fundusze europejskie na działania prozdrowotne dla seniorów W Głogówku więcej osób skorzysta z opieki senioralnej. Gmina otrzymała ponad milion złotych unijnego dofinansowania z programu „Fundusze Europejskie dla… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Namysłów rozszerza strefę płatnego parkowania. Opłaty mają zwiększyć rotację pojazdów W Namysłowie przybędzie ulic, na których trzeba będzie płacić za parkowanie. Taką decyzję podjęli miejscy radni. » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Była prezes Gwardii Opole z odznaką "Za Zasługi dla Miasta Opola" Karina Radomska z odznaką 'Za Zasługi dla Miasta Opola'. Taką decyzję podjęli miejscy radni. » więcej 2024-11-30, godz. 09:30 Jest wniosek do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z powodzią Jak informuje MSWiA, Polska złożyła wczoraj (29.11) wniosek o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w związku z powodzią. » więcej 2024-11-30, godz. 09:00 Podwyżka za śmieci w Dobrodzieniu. "Bez Czystego Regionu płacilibyśmy więcej" Więcej za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Dobrodzień od nowego roku. Podstawowa stawka za osobę w gospodarstwie domowym wzrośnie z 32 do 38 zł… » więcej 2024-11-30, godz. 07:30 Nysa stawia na geotermię. Są pieniądze na próbny odwiert Blisko 19 mln pozyskała Nysa z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poszukiwanie wód termalnych w miejscowości Skorochów. W urzędzie… » więcej 2024-11-29, godz. 18:01 Przejezdna jest już droga wojewódzka w Żywocicach Po ponad 2 miesiącach od powodzi ponownie można korzystać z DW416 w Żywocicach koło Krapkowic. » więcej 2024-11-29, godz. 18:00 Powódź w Nysie. Do prokuratury wpłynęły cztery zawiadomienia Do Prokuratury Rejonowej w Nysie wpłynęły 4 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa podczas wrześniowej powodzi. W zawiadomieniach wskazano… » więcej 2024-11-29, godz. 17:10 Rusza budowa kamienicy przy ul. Spychalskiego. Inwestor ogrodził teren Inwestor ogrodził teren, a ratusz rozkłada ręce, bo nie wydał zgody na postawienie budynku mieszkalnego z częścią usługową. Mowa o placu przy ulicy Spychalskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »