Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-09-20, 15:40

"Kino od lat pokazuje klęski żywiołowe i te filmy pełnią swoje ważne funkcje, m.in. terapeutyczne"

Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Dariusz Romanowski [fot. Radio Opole]
Mówi się, że rzeczywistość przerasta fikcję. Katastrofy i klęski żywiołowe wydają się bardzo "filmowe", a jednak niewiele powstało udanych obrazów, które potrafiły pokazać cały dramatyzm prawdziwych wydarzeń. O tym, dlaczego tak trudno przenieść na ekran prawdziwe emocje i dlaczego należy jednak to robić, rozmawialiśmy z Dariuszem Romanowskim.
2024-09-18, 15:50

"Pozytywnych zjawisk jest dużo więcej w porównaniu do jednostek, które dopuszczają się szabrownictwa" - ks. Wojciech Pracki

Ks. Wojciech Pracki [fot. Marcin Boczek]
Ks. Wojciech Pracki [fot. Marcin Boczek]
W natłoku dramatycznych i przygnębiających wydarzeń, przebija się krzepiący promyk: to ludzka solidarność i życzliwość. Na wszystkich terenach, które zniszczyła powódź mieszkańcy natychmiast biorą się do pracy dla siebie i innych. O sile ludzkiego ducha, która objawia się w ekstremalnych sytuacjach rozmawialiśmy z pastorem Wojciechem Prackim.
2024-09-17, 13:30

"Jak trwoga, to do ekologa" - prof. Krystyna Słodczyk o powodzi

Prof. Krystyna Słodczyk [fot. Jędrzej Łuczak]
Prof. Krystyna Słodczyk [fot. Jędrzej Łuczak]
Sił natury nie da się do końca okiełznać, ale można ograniczyć skutki jej "gniewu". Mieliśmy lekcję w 1997 roku, teraz mamy kolejną. Pytanie brzmi: czy czegoś się z nich uczymy? Zastanawialiśmy się nad tym wspólnie z prof. Krystyną Słodczyk - biolożką, ekolożk, działaczką organizacji ekologicznych.
2024-09-16, 10:31

Ten pomysł na pewno spodobałby się Tuwimowi!

Jaworska Patrycja, specjalistka ds. promocji gier planszowych, Wyd. Nasza Ksiegarnia
Jaworska Patrycja, specjalistka ds. promocji gier planszowych, Wyd. Nasza Ksiegarnia
Z okazji 130. rocznicy urodzin Juliana Tuwima ukazała się gra planszowa, która nawiązuje do jego utworu "Rzepka" i jest pierwszą z serii gier opartych na wierszach dla dzieci. O tych i innych propozycjach edukacji na wesoło "Naszej Księgarni" rozmawialiśmy z Patrycją Jaworską, specjalistka ds. promocji gier planszowych z Wydawnictwa "Nasza Księgarnia".
2024-09-13, 15:52

Latynoska Królewna Śnieżka, transgeniczne przyjaźnie i różnokolorowe Syrenki – Jak zmiany w klasycznych opowieściach wpływają na kulturę?

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Latynoska królewna Śnieżka i grupa transgenicznych przyjaciół zamiast krasnoludków, czy różnokolorowe rodzeństwo Małej Syrenki – takie pomysły zyskują popularność w amerykańskich wytwórniach filmowych i zaczynają być widoczne także w Polsce. O tym, jak „zmodyfikowane” klasyki baśni wpływają na współczesną kulturę rozmawialiśmy z gościem audycji Dariuszem Romanowskim.
2024-09-12, 15:26

Amerykańskie wyróżnienie dla polskiej Fundacji Powszechnego Czytania. Rozmowa z Aleksandrą Strzelecką o nagrodzie i kampanii „#TataTeżCzyta” (cz.1)

Aleksandra Strzelecka [fot. archiwum Aleksandry Strzeleckiej]
Aleksandra Strzelecka [fot. archiwum Aleksandry Strzeleckiej]
Fundacja Powszechnego Czytania zdobyła prestiżową Nagrodę Biblioteki Kongresu USA, stając się pierwszą polską organizacją wyróżnioną tym zaszczytnym tytułem. Amerykanie docenili działania fundacji na rzecz promocji czytelnictwa, w tym wpływową kampanię „#TataTeżCzyta”, w którą zaangażowani byli znani aktorzy i sportowcy, w tym Anna i Robert Lewandowscy. W pierwszej części rozmowy z Aleksandrą Strzelecką z Fundacji Powszechnego Czytania dowiemy się więcej o tym wyjątkowym osiągnięciu oraz o bieżących inicjatywach fundacji. Na kolejną część rozmowy zapraszamy w przyszłą środę, 18 września o godz. 21:00.
2024-09-11, 10:38

Jak dawniej jadano? O kulinarnych zwyczajach przodków i ich wpływie na współczesność w rozmowie z Andrzejem Fiedorukiem

Zdjęcie ilustracyjne [Vincent van Gogh - Jedzący kartofle (niderl. De aardappeleters)]
Zdjęcie ilustracyjne [Vincent van Gogh - Jedzący kartofle (niderl. De aardappeleters)]
Przeszłość kulinarna naszych przodków była bogata i zróżnicowana, od chwastnicy po włośnicę siną. Z wynalezieniem pieca i garnka jedzenie stawało się coraz bardziej wyszukane, a zmiany społeczne znacząco wpłynęły na stoły biednych i bogatych. O historii kulinarnej i jej powiązaniach z innymi dziedzinami rozmawialiśmy z Andrzejem Fiedorukiem, autorem książki "Jak dawniej jadano".
2024-09-10, 13:13

Opolcon 2024: Największa darmowa impreza fantastyki w Polsce – co czeka uczestników i jakie są trendy w cosplayu?

Kacper Adutis i Patrycja Drabik [fot. Beata Granatowska]
Kacper Adutis i Patrycja Drabik [fot. Beata Granatowska]
Opolcon, określany przez organizatorów jako największa darmowa impreza fantastyki w Polsce, zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczne wydarzenie przyciągnie fanów fantastyki z całego kraju. O szczegółach programu opowiedzieli członkowie klubu Feniks: Patrycja Drabik i Kacper Adutis. W rozmowie dowiedzieliśmy się również, jak rosnąca popularność cosplayu wpływa na polską kulturę geekowską.
2024-09-09, 10:36

Życie Otmuchowian na przełomie XIX i XX wieku – wystawa archiwalnych wycinków prasowych na Europejskich Dniach Dziedzictwa

Wycinki z historii miasta Otmuchowa w dawnej gazecie Ottmachauer Zeitung [fot. https://edd.nid.pl/]
Wycinki z historii miasta Otmuchowa w dawnej gazecie Ottmachauer Zeitung [fot. https://edd.nid.pl/]
Adrian Dwornicki [fot. Barbara Tyslik]
Adrian Dwornicki [fot. Barbara Tyslik]
Jak żyli mieszkańcy Otmuchowa na przełomie XIX i XX wieku? Jakie mieli zainteresowania, poglądy i problemy? Odpowiedzi na te pytania przyniesie wystawa wycinków z "Ottmachauer Zeitung", gazety wydawanej w latach 1880-1939. To jedno z wydarzeń tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Otmuchowie, które zapowiadają się wyjątkowo. O szczegółach opowiedział Adrian Dwornicki, jeden z organizatorów.
1234567

Zobacz także

2024-08-22, godz. 11:16 Opole świętuje: dwa dzieła Jana Cybisa w Muzeum Śląska Opolskiego Opole zyskało dwa nowe skarby – obrazy Jana Cybisa, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Wśród nich znajduje się obraz pt. "Kwiaty", który… » więcej 2024-08-21, godz. 07:37 Renaturyzacja rzek - czy to ostatnia szansa na ocalenie ekosystemu? Polskie rzeki są coraz bardziej zanieczyszczone, a życie w nich zamiera na naszych oczach. Niemal codziennie pojawiają się doniesienia o masowych śnięciach… » więcej 2024-08-19, godz. 11:10 Minimalizm odejściem od współczesnego konsumpcjonizmu - rozmowa z Tomaszem Fronckiewiczem W audycji przyjrzeliśmy się zjawisku minimalizmu, które staje się odpowiedzią na wszechobecny konsumpcjonizm i jego skutki. Gościem programu był Tomasz… » więcej 2024-08-16, godz. 11:18 Ponad 200 miast w Polsce w obliczu zmian klimatu - jakie wyzwania stoją przed naszym regionem? Ponad 200 polskich aglomeracji musi stawić czoła wyzwaniom wynikającym ze zmian klimatycznych. Jakie działania są niezbędne, aby nasze miasta były gotowe… » więcej 2024-08-14, godz. 09:36 Lato na płótnie, od Arcimbolda po Picassa w rozmowie z Martą Motyl Giuseppe Arcimboldo znany jest ze swoich niezwykłych portretów tworzonych z owoców, warzyw i kwiatów, który w malarstwie stał się symbolem interpretacji… » więcej 2024-08-13, godz. 10:23 Kamala Harris nową siłą na amerykańskiej scenie politycznej? Rozmowa z Elizą Sarnacką- Mahoney Gwałtowny spadek poparcia dla Joe Bidena zdawał się być idealną szansą dla Donalda Trumpa na powrót do Białego Domu. Jednak pojawienie się Kamali Harris… » więcej 2024-08-12, godz. 10:50 Wspinaczka ściankowa zyskuje na popularności – rozmowa z Jackiem Matuszkiem, alpinistą i paralotniarzem Wielki sukces Aleksandry Mirosław na arenie międzynarodowej sprawił, że wspinaczka ściankowa, dotychczas uważana za niszową dyscyplinę sportu, zyskuje… » więcej 2024-08-09, godz. 08:43 Dlaczego sport pełni ważną rolę w życiu? Igrzyska Olimpijskie to dobry powód, by zastanowić się jaką rolę pełni sport w naszym życiu. Nie każdy ma talent do uprawiania go w wersji wyczynowej… » więcej 2024-08-07, godz. 13:37 Jak ciekawie pokazać historię i historyczne postaci w muzeach - rozmowa z Izabelą Jasińską z Muzeum Śląska Opol… Nie interesuje Cię twórczość Marii Konopnickiej? Uważasz, że jest nudna i staroświecka? To zapraszam do muzeum poetki w Suwałkach, bo jest nowoczesne i… » więcej 2024-08-06, godz. 11:43 Granice prowokacji w sztuce. O refleksjach po ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich z prof. Kazimierzem Ożogiem Spadła temperatura sporu na temat kogo i jak obraziła ceremonia, a przynajmniej jej kulturalna część, otwarcia Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, na… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »