Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 08:00 Autor: PAP

"Rz"/ Prezes CPK: rekomendacja dla premiera w sprawie CPK gotowa

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

"Na obecnym etapie projekt CPK powinien bazować na rzetelnych analizach. Inwestycja ma być uzasadniona, nieprzeskalowana. CPK potrzebuje ogromnego budżetu, a ja nie chcę wydać ani jednej złotówki niepotrzebnie. Tymczasem dziś emocje są duże, udzielają się właściwie wszystkim" - powiedział dziennikowi Czernicki.


Przekazał, że sytuacja, w której nowe władze zostały spółkę, konieczne było przeprowadzenie audytów.


"Musieliśmy wiedzieć, co zostawili nam nasi poprzednicy, czy terminy w harmonogramie prac są do utrzymania. W pierwszym etapie rewidowaliśmy – przede wszystkim własnymi siłami – dokumentację i podjęte decyzje. Przez prawie trzy miesiące pracował nad nimi zespół pracowników spółki. Wyniki zostały dostarczone do Biura Pełnomocnika ds. CPK 28 marca – prawie 1000 stron dokumentów. W kolejnych tygodniach biuro analizowało te dokumenty i przygotowało rekomendację dla premiera" - powiedział prezes CPK.


Na pytanie, czy premier Donald Tusk "włączy zielone światło" dla CPK Czernicki odparł, że nie może dziś przesądzić jaka będzie decyzja. "Ale podchodzimy do tego przedsięwzięcia i tej decyzji zupełnie inaczej niż nasi poprzednicy. Pracujemy w oparciu o realne dane" - powiedział.


Zdaniem prezesa CPK, najpierw trzeba zbudować masę krytyczną odpowiedniej liczby pasażerów, aby móc mówić o nowym lotnisku. W tym celu - jak podkreślił - należy zapewnić przepustowość dla centralnej Polski, wykorzystując lotnisko Chopina, jak i lotnisko w Modlinie. "A może również lotnisko w Radomiu, co do którego mam największe wątpliwości" - dodał.


"Ale gdy okaże się, a takie analizy już mamy, że przepustowość tych lotnisk się kończy, to konieczne będzie zapewnienie przepustowości w dłuższej perspektywie" - powiedział Czernicki. Jak stwierdził, nowe lotnisko w którymś momencie będzie potrzebne. "Dziś nie jest przedmiotem dyskusji, czy ono powstanie, ale kiedy i w jakim kształcie" - wskazał.


Prezes zaznaczył, że CPK to nie powinien być "projekt ambicjonalny, największego i najbardziej imponującego portu lotniczego w tej części Europy". "Projekt w naszym ujęciu ma odpowiadać na konkretną potrzebę – zapewnienia możliwości transportowych w Polsce. Nie ma być celem samym w sobie z jego godnościowymi i politycznymi konotacjami" - stwierdził.


Jak poinformował, z wykonanych dotychczas analiz wynika, że projekt lotniska powinien zostać zoptymalizowany. Podkreślił jednak, że dla pasażera nie będą to różnice zauważalne. "Jeden z pirsów nie jest potrzebny na pierwszym etapie inwestycji. Nie wszystkie drogi kołowania, czy drogi szybkiego zejścia muszą być realizowane od razu i w pełnym zakresie. Część z tych inwestycji związanych ze zwiększaniem przepustowości można podzielić na fazy i realizować etapowo już po oddaniu lotniska do użytku. Znacząco obniżyłoby to koszty na moment uruchomienia lotniska" - wyjaśnił Czernicki.


Dodał, że co najważniejsze: "dwie równoległe drogi startowe w naszej propozycji pozostają, a terminal w zasadniczej części kubaturowej pewnie będzie taki sam". Jednocześnie zaznaczył, że niektóre elementy tej infrastruktury nie są niezbędne na pierwszym etapie. (PAP)


Autorka: Delfina Al Shehabi


del/ js/


Kraj i świat

2024-05-19, godz. 18:50 Polki drugie w krakowskim turnieju World Rugby HSBC Sevens Challenger Reprezentacja Polski rugby kobiet zajęła drugie miejsce w rozgrywanym w Krakowie turnieju World Rugby HSBC Sevens Challenger. W decydującym meczu biało-czerwone… » więcej 2024-05-19, godz. 18:40 DRK/ Armia udaremniła próbę zamachu stanu Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oznajmił… » więcej 2024-05-19, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarska - Warta - Legia 0:1 (opinie) Po meczu Warta Poznań - Legia Warszawa (0:1) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty): 'Zdawaliśmy sobie sprawę, że przyszło nam się zmierzyć z klasowym… » więcej 2024-05-19, godz. 18:40 Superliga hokeistów na trawie - półfinaliści w komplecie Hokeiści na trawie Grunwaldu Poznań, Politechniki Poznańskiej i Stelli Gniezno uzupełnili stawkę półfinalistów mistrzostw Polski. Wcześniej prawo gry… » więcej 2024-05-19, godz. 18:30 Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia przed burzami dla kilkunastu powiatów IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami w kilkunastu powiatach województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Na… » więcej 2024-05-19, godz. 18:30 Słowacja/Ministrowie: być może zamachowiec, który zaatakował premiera, nie działał sam (opis) Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych Słowacji, Robert Kaliniak i Matusz Szutaj Esztok, na nadzwyczajnej konferencji prasowej w niedzielę uznali, że sytuacja… » więcej 2024-05-19, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1 (do przerwy) Widzew Łódź - Lech Poznań 1:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Kristoffer Velde (21-głową), 1:1 Imad Rondic (43-karny). Żółta kartka - Widzew Łódź: Andrejs… » więcej 2024-05-19, godz. 18:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Wisła - Industria 22:22, karne 2-1 (opinie) Po meczu Orlen Wisła - Industria Kielce (22:22, karne 2-1) powiedzieli: Krzysztof Lijewski (drugi trener Industrii): 'Mecz godny finału, godny +świętej… » więcej 2024-05-19, godz. 18:10 MŚ w judo - dwa medale Włoch pierwszego dnia Włochy jako jedyny kraj wywalczyły dwa medale pierwszego dnia mistrzostw świata w judo. W Abu Zabi po złoto w kategorii 52 kg sięgnęła Odette Giuffrida… » więcej 2024-05-19, godz. 18:00 Irański urzędnik: szczegóły z miejsca katastrofy „bardzo niepokoją” (krótka4) Irański urzędnik powiedział agencji Reutera, że choć władze „wciąż mają nadzieję”, informacje pochodzące z miejsca, w którym rozbił się helikopter… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »