Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Nowy rynek zbytu dla kędzierzyńskich nawozów
2019-04-26, 11:46 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Nowy rynek zbytu dla kędzierzyńskich nawozów

[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
[materiały Grupy ZAK]
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. przeżywa jedną z najbardziej dynamicznych faz rozwoju, a podejmowane obecnie działania umacniają jej pozycję na krajowych i międzynarodowych rynkach nawozów i chemikaliów oraz otwierają nowe obszary ekspansji.
Istniejące od ponad 70 lat zakłady wchodzące obecnie w skład Grupy Azoty, największego w Polsce i jednego z największych w Europie koncernów nawozowo-chemicznych, jak żadna inna firma przyczyniły się do rozwoju naszego miasta. Przez minione dekady Grupa Azoty ZAK S.A. stała się nie tylko największym pracodawcą w Kędzierzynie-Koźlu, lecz także kluczowym partnerem lokalnych władz w rozwoju miejskiej infrastruktury, w tym budowie gmachów użyteczności publicznej, instytucji kultury i obiektów sportowych. Chcąc w kolejnych dekadach pozostać wzorcowym pracodawcą i kołem napędowym rozwoju Kędzierzyna-Koźla oraz gospodarczą perłą Opolszczyzny, Grupa Azoty ZAK S.A. podejmuje obecnie szereg działań mających na celu ugruntowanie jej pozycji jako lidera w kluczowych z punktu widzenia Spółki sektorach: rynku nawozowego i chemikaliów.

W rozpoczynającym się dziś cyklu publikacji pragniemy zaprezentować współczesne, intensywnie zmieniające się oblicze Grupy Azoty ZAK S.A. Spółka jest w trakcie realizacji wielu innowacyjnych przedsięwzięć, dzięki którym zyskuje możliwości stabilnego rozwoju w wieloletniej perspektywie.

Kędzierzyńska spółka powszechnie kojarzona jest z nawozami i ta kluczowa gałąź produkcji ulega obecnie istotnym przeobrażeniom, dostosowującym zakłady do zmieniających się oczekiwań i wymagań klientów. Po uruchomieniu w 2015 roku instalacji do produkcji nawozów płynnych RSM® wraz z nowoczesną bazą logistyczną, teraz przyszedł czas na uruchomienie zewnętrznej bazy dystrybucji. Powstała ona w Świdnicy, co znakomicie wpisuje się w koncepcję zbliżania Spółki i jej klientów, by mieli oni możliwie największy komfort w sięganiu po produkty Grupy Azoty ZAK S.A.

Wspomniana baza modułowa składa się kompleksu czternastu zbiorników o łącznej pojemności 1850 ton. Ten innowacyjny projekt gwarantuje harmonijną obsługę odbiorców nawozów, którzy nie muszą w celu odbioru przyjeżdżać do Kędzierzyna-Koźla.

- Lokalizacja bazy została starannie przeanalizowana, wpłynęło na nią kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim Dolny Śląsk słynie z wysoko rozwiniętego i zmechanizowanego rolnictwa o nietypowej jak na Polskę strukturze, w której dominują duże gospodarstwa. A to głównie one są konsumentami nawozów płynnych RSM® - tłumaczy Artur Kamiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. odpowiedzialny za obszar logistyki w Spółce.

Nowa baza jest znakomicie skomunikowana z autostradą A4 oraz pobliskimi drogami krajowymi, w tym prowadzącymi do Czech, co znacząco poszerza krąg potencjalnych odbiorców. Z zakładów Grupy Azoty ZAK S.A. do świdnickiej bazy płynne nawozy dostarczane są drogą kolejową w cysternach, a następnie dystrybuowane do finalnych odbiorców.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że nawozy RSM® to wysokoskoncentrowany produkt w formie wodnego roztworu saletrzano-mocznikowego. Produkowany jest w trzech rodzajach stężenia azotu (28%N, 30%N, 32%N), dostosowanych do różnych temperatur transportu i przechowywania.

Nawozy RSM® z Grupy Azoty ZAK S.A. spełniają wszelkie wymagania ekologiczne, stawiane producentom w Unii Europejskiej. RSM® 32% N posiada ponadto Certyfikat Zgodności (Nawóz WE) wydany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. oraz znak jakości „Q”.

Utworzenie nowoczesnej bazy logistycznej nawozów płynnych w Świdnicy zaowocowało przyspieszeniem dostaw i zwiększeniem elastyczności Grupy Azoty ZAK S.A. w relacjach z odbiorcami.

- Transport do bazy w Świdnicy, dzięki wykorzystaniu cystern kolejowych, jest intensywniejszy niż dotychczas, a to umożliwia nam realizację znacznie większych wysyłek niż w przypadku wykorzystywania transportu samochodowego - mówi Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. - Dzięki nowej bazie zwiększyliśmy dostępność RSM®, produktu który traktujemy perspektywicznie, wzmocniliśmy jego lokowanie na rynku i zdolności magazynowe. Korzyści są wielowymiarowe - podkreśla.

Grupa Azoty ZAK S.A. od trzech lat systematycznie zwiększa dostępność nawozu RSM®. Obecnie spółka dysponuje czterystoma zbiornikami liniowymi dla tego nawozu, a otwarcie bazy to kolejny krok poprawy jego dystrybucji. Wiąże się to z rosnącą mechanizacją polskiego rolnictwa, co gwarantuje stały wzrost krajowego zapotrzebowania na nawozy płynne. Kędzierzyńska spółka zamierza w jak najszerszym zakresie wykorzystać ten fakt i zająć istotne miejsce na rynku RSM®.

Ta stosunkowo nowa gałąź działalności Grupy Azoty ZAK S.A. rozwijana jest równolegle z produkcją renomowanych nawozów w formie granulatu, z których kędzierzyńska spółka słynie od dziesięcioleci, należąc do ich największych i najważniejszych producentów nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Produkcja nawozowa to nie jedyny obszar intensywnych przeobrażeń Grupy Azoty ZAK S.A. - Realizujemy śmiałe projekty badawczo - rozwojowe podejmowane w innych obszarach produkcji, dzięki którym Spółka będzie wyznaczała nowe trendy w strategicznych dla jej funkcjonowania obszarach działalności - podkreśla dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A.

O tym wszystkim szerzej napiszemy w kolejnych publikacjach z cyklu "Poznaj nowe oblicze Grupy Azoty ZAK S.A.".

Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Zobacz także

2020-05-15, godz. 12:59 Obchody Dnia Chemika 2020 odwołane Grupa Azoty w tym roku nie będzie organizować obchodów Dnia Chemika. Decyzja o odwołaniu przez spółki Grupy Azoty wszystkich związanych z nimi imprez towarzyszących… » więcej 2020-05-08, godz. 08:24 Ruszyła praca laboratorium do badań na obecność koronawirusa sfinansowanego przez Grupę Azoty ZAK S.A. Finansowe wsparcie Grupy Azoty ZAK S.A. przekłada się na realne działanie. W kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu jednoimiennym powstała nowoczesna pracownia do diagnostyki… » więcej 2020-04-30, godz. 15:10 Igrzyska olimpijskie nigdy nie były tak blisko Grupa Azoty ZAK S.A. od lat wspiera wydarzenia artystyczne, fundacje charytatywne, aktywnie angażuje się w edukację i propaguje aktywność sportową. W ramach społecznej… » więcej 2020-04-20, godz. 07:58 Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera walkę z COVID -19 Grupa Azoty ZAK S.A. systematycznie wspiera placówki ochrony zdrowia w walce z pandemią koronawirusa w województwie opolskim. W marcu przekazano kwotę 750 tysięcy… » więcej 2020-04-17, godz. 15:25 Rekordowe wyniki Grupy Azoty ZAK S.A. Rozmowa z Arturem Kamińskim, wiceprezesem zarządu odpowiedzialnym za finanse Spółki. » więcej 2020-04-06, godz. 08:23 Życzenia na Wielkanoc od Grupy Azoty ZAK S.A. » więcej 2020-03-20, godz. 12:51 750 tys. zł dla lokalnego szpitala. Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera walkę z koronawirusem [FILM] Grupa Azoty ZAK S.A. przekazała Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu darowiznę w wysokości 750 tys. zł na rzecz walki z koronawirusem… » więcej 2020-03-16, godz. 08:22 Grupa Azoty przekaże 3 mln zł na walkę z koronawirusem Każda z kluczowych spółek Grupy Azoty przeznaczy po 750 tys. zł darowizny na rzecz instytucji i jednostek działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania… » więcej 2019-11-25, godz. 12:39 Grupa Azoty ZAK S.A. nagrodzona Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy już po raz 21. wyróżnił firmy i instytucje prowadzące szczególnie aktywnie skuteczne działania w… » więcej 2020-02-04, godz. 15:26 Grupa Azoty ZAK S.A. partnerem koszykówki. Podpisanie umowy z I-ligowym Klubem Sportowym Pogoń Prudnik 13 września 2019 r. Grupa Azoty ZAK S.A. podpisała z Klubem Sportowym Pogoń z Prudnika umowę reklamową na sezon 2019/2020, rozpoczynając tym samym działalność… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »