Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów…
2019-09-03, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów

Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią liczbę podpisów poparcia. Dla kandydatów na posłów wynosi ona 5 tys. pod listą w okręgu, a kandydat na senatora musi mieć 2 tys. podpisów.
Listy kandydatów na posłów
W każdym przypadku muszą to być podpisy wyborców z okręgu w którego dotyczy lista kandydatów lub kandydat na senatora - wyjaśnia komisarz wyborczy Cezary Obermajer.
O północy mija termin zgłaszania list kandydatów i kandydatów, a pożniej weryfikowane są przedłożone przez komitet dokumenty. Najwięcej pracy jest przy sprawdzaniu podpisów poparcia. - Są tam dane wrażliwe, jak imię i nazwisko, adres, PESEL, wyborcy muszą się z tym liczyć, to wymóg kodeksowy - zwraca uwagę.
Aby podpis poparcia został uznany musi zawierać: imię i nazwisko, adres zamieszkania wraz z numerem domu i mieszkania, nie musi być kodu pocztowego oraz numer PESEL podpisującego się no i odręczny podpis osoby popierającej.
- Można popierać kilka list kandydatów, nie tu żadnej przeszkody, możemy nawet wycofać poparcie, ale nie ma to wpływu na pierwotne poparcie - zaznacza Cezary Obermajer.

- Kiedy listy będą już zarejestrowane i tak mogą się zmienić, ale tylko w określonych okolicznościach - zaznacza nasz ekspert. To zdarzenia losowe, jak wycofanie chęci i zgody na kandydowanie czy na przykład śmierć kandydata.

Większość komitetów nie czeka na ostatnią chwilę ze zgłoszeniem list kandydatów. Wcześniejsze zgłoszenie daje czas na poprawę ewentualnych błędów w dokumentach lub uzupełnieniu list podpisów poparcia - może się bowiem zdarzyć tak, że jakaś część podpisów obywateli nie będzie kompletna, lub podpisze się ktoś kto nie był do tego uprawniony i takie podpisy nie są uwzględniane.
Zgłoszenie listy kandydatów na ostatnią chwilę skutkuje więc tym, że nie ma czasu na dozbieranie brakujących podpisów.

Zobacz także

2019-09-13, godz. 00:00 Głosowanie poza miejscem zamieszkania poprzez dopisanie się do spisu wyborców Zagłosować poza miejscem zamieszkania można także poprzez wpisanie się do spisu wyborców gminy, w której będziemy przebywać 13 października, jeśli nie… » więcej 2019-09-16, godz. 09:00 Bezpłatny czas antenowy - ważne informacje dla komitetów wyborczych! Bezpłatne audycje wyborcze są prezentowane na antenie Radia Opole w każdej kampanii wyborczej. To obowiązek nałożony na media publiczne kodeksem wyborczym… » więcej 2019-09-16, godz. 10:00 Bezpłatne audycje wyborcze. Jak powstają oraz zasady ich emisji na antenie Radia Opole W sobotę 28 września rozpoczniemy emisję audycji wyborczych. Komitety wyborcze mogą nagrać audycje wyborcze w Radiu Opole. - Udostępniamy studio, realizatora… » więcej 2019-09-17, godz. 09:00 Mąż zaufania - Mąż zaufania, nie jest instytucją nową, była już w kilku poprzednich wyborach - wyjaśnia Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy. - Członkiem… » więcej 2019-09-17, godz. 10:00 Obserwator społeczny Obserwator społeczny, to instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego. Prawo do wyznaczenia obserwatorów społecznych przysługuje… » więcej 2019-09-18, godz. 09:00 Kampania wyborcza Kampanię wyborczą mogą prowadzić tylko komitety wyborcze, na rzecz swoich kandydatów. - Każdy materiał wyborczy, musi być bezwzględnie oznaczony nazwą… » więcej 2019-09-18, godz. 10:00 Finansowanie kampanii wyborczej - Pierwszym wymogiem, dla komitetów, które chcą prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie pozyskiwać i wydatkować środki na nią przeznaczone, jest… » więcej 2019-09-19, godz. 09:00 Próg wyborczy. Co to takiego i dlaczego został wprowadzony Jeszcze w sierpniu sporo mówiło się o tym, które partie pójdą razem do wyborów i jakiej formie. Czy jedna partia "zaprosi na swoje listy" członków innej… » więcej 2019-09-19, godz. 10:00 Podział mandatów w wyborach parlamentarnych w Polsce Podział mandatów w wyborach do Sejmu jest bardziej skomplikowany, niż w wyborach do Senatu. W wyborach do Sejmu stosowana jest metoda d'Hondta. Jak wygląda… » więcej 2019-09-20, godz. 09:00 Państwowa Komisja Wyborcza Państwowa Komisja Wyborcza, to bardzo ważny organ, choć nie konstytucyjny, który odpowiada za przeprowadzenie wyborów. - Orzeka także o wyniku wyborów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »